Menu

Profil Kalvársky fond

Kalvársky fond

Náš príbeh

Kalvársky fond vznikol s cieľom záchrany jednej s najvýznamnejších barokových pamiatok na Slovensku - Banskoštiavnickej kalvárie. Na jej obnove systematicky pracujeme od roku 2008. Okrem jej postupnej pamiatkovej obnovy je našim cieľom aj jej ďalšie spoločenské, náboženské a rekreačné využitie a každodenná starostlivosť.

Banskoštiavnická kalvária je baroková sakrálna pamiatka, ktorá vznikla v polovici 18. storočia a svojou jedinečnosťou a krásou je jednou z najvýznamnejších pamiatok svojho druhu na Slovensku. Kalvária bola celých 200 rokov vyhľadávaným pútnickym miestom, avšak v čase komunizmu bola zanedbávaná a po jeho páde vykrádaná, až sa ocitla na pokraji zániku.
Poslaním Kalvárskeho fondu je jej celková obnova, čo pri jej 19 kaplnkách, 3 kostoloch a množstva sôch a fresiek je beh na dlhé trate.
Obnova je možná najmä vďaka podpore od rôznych firiem a súkromných darcov, ale nemalý podiel majú aj dobrovoľníci. Okrem fundraisingu a zháňania finančnej podpory hľadáme a koordinujeme stovky dobrovoľníkov ročne, od stredoškolákov, cez cudzincov až po firemných dobrovoľníkov z celého Slovenska, ktorí prichádzajú priložiť ruku k dielu. Zabezpečujeme stavebný a odborný dohľad, celkový manažment obnovy, propagujeme pamiatku a obnovu prostredníctvom mnohých médií, prevádzkujeme web stránku, píšeme projekty, organizujeme sprevádzanie po pamiatke a vzdelávame verejnosť o procesoch obnovy kultúrnych pamiatok.
Okrem pamiatkovej obnovy sa snažíme aj o obnovenie jej duchovného, rekreačného a turistického života. Aj preto sme v roku 2009 zriadili expozíciu o jej histórii a súčasnosti priamo v jednom z kostolov a tiež informačné centrum s múzeom.
Našim cieľom je aj snaha, aby Kalvária plnila stále viac svoju duchovnú a rekreačnú funkciu a nachádzali tu pokoj a odpočinom tisícky návštevníkov. 

Stručný popis organizácie

Kalvársky fond vznikol s cieľom záchrany jednej s najvýznamnejších barokových pamiatok na Slovensku - Banskoštiavnickej kalvárie. Okrem jej pamiatkovej obnovy je našim cieľom aj jej opätovné spoločenské, náboženské a rekreačné využitie a jej celoročná údržba a manažment, aby sa jej osud viac neopakoval.

Podporte našu organizáciu aj zdieľaním tejto výzvy

Naše výzvy ()

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete ukončiť odosielane tohto daru?

Úprava platby

Dátum

Podporovaná výzva

Variabilný symbol

Suma