Menu

Pomoc pre Sárku a Ondrejka našich veľkých ...

Trvanie výzvy: 1. januára 2017 - 31. decembra 2017

Cieľ výzvy

Rehabilitačný pobyt v Adeli Medical Center v Piešťanoch ( ranná rehabilitácia do 3 rokov)

Príbeh

Pomoc pre Sárku a Ondrejka našich veľkých bojovníkov

Finančné prostriedky chceme použiť na rehabilitačný pobyt v Adeli Medical Centre v Piešťanoch. Celková suma rehabilitácie pre naše dvojičky Ondrejka a Sárinku sú vyčíslená vo výške 3976 eur. Vkladáme do tejto terapie veľké nádeje a chceme našich drobcov postaviť na vlastné nohy.


Diagnóza môjho synčeka Ondrejka je CTP, hypertonia, CKP so zvýšenou excitáciou, cystické rozšírenie vmozgu, predčasné zrastenie fontanely, reflux a silné koliky, ťažký opistotonus,mikrocefália. Diagnóza mojej dcérky Sárinky je CKP, retinopatia, nápadne širší SAP, oneskorený motorický vývin,rozšírené mozgové komory, reflux a silné koliky.

Na naše prvé dieťatko sme sa veľmi tešili no v 5 týždni tehotenstva sme sa dozvedeli, že budeme maťdvojičky. Moje tehotenstvo bolo rizikové, pretože sa mi skracoval krčok maternice a skoro celé som ho preležala v nemocnici. Naša najväčšia túžba bola donosiť naše zlatíčka zdravé no osud to zariadil inak. Keď som bola v 32 tt museli ma urýchlenie previesť do PP na jisku. Kvôli všetkým stresom z prevozu sa mi večer spustil pôrod, ktorý do rána umelo zdržiavali. Po zasadnutí konzília mi urobili sekciu ktorá mala komplikácie. Takýto ťažký pôrod zanechal na mojich deťoch následky. Dva týždne boli v inkubátore a z toho 8 dní intubovanýa dva dni na podpornom kyslíku. Počas všetkých vyšetrení, ktoré absolvovali,lekári zistili, že Ondrejko mal cysty na mozgu + krvácanie, apnoické pauzy a Sárinka mala rozšírené mozgové komory a retinopatiu. Po príchode domov sa pridružili ďalšie zdravotné ťažkosti, silné koliky, reflux a dráždivosť. Aj napriek všetkým ťažkostiam s našimi zlatíčkami sa nemienime vzdať a chceme im zlepšiť kvalitu života. S Ondrejkom a Sárinkou sme hneď ako to bolo možné začali intenzívne cvičiť Vojtovú metódu. No vzhľadom na to, že Ondrejkovi už teraz lekári predpokladajú DMO potrebuje absolvovať intenzívne rehabilitácie v špeciálnych centrách, ktoré sa venujú takýmto detičkám. Sárinke lekári odporučili špeciálne rehabilitácie na zlepšenie motorického a psychomotorického vývinu. Lekári nám odporúčajú absolvovaťrehabilitačný pobyt (Babymad - ranná rehabilitácia do 3 r.) v ADELI centre v Piešťanoch. Chceme ich patologické prejavy podchytiť čo najskôr, aby sa Ondrejko a Sárinka v budúcnosti dokázali sami postaviť na vlastné nohy. Keďže sme mladá začínajúca rodina s dvojičkami s nejedným zdravotným problémom je to pre nás nielen psychicky náročné, ale hlavne finančne. Manželov príjem je minimálna mzda a môj rodičovský príspevok nám nestačia na pokrytie našich životných nákladov (nájom, benzín, poistky a hypotéka). Vzhľadom na to, že majú obidve detičky reflux a silné koliky musia piť špeciálne mlieko (neocate), ktoré nás mesačnestojí 120 eur + lieky cca 80 eur.

Vďaka rôznym nadáciám a dobrým ľudom sme mohli v roku 2016 navštíviť rehabilitačné centrum ADELI v Piešťanoch tri krát v júli, novembri a decembri. Keď sme prišli prvý krát do ADELI Sárinka a Ondrík mali 8 mesiacov a nevedeli nič vtedy ležali na podložke, ako placky čo iné deti v ich veku už aj štvornožkujú. Pri prvom pobyte v júli sa výsledky dostavili Sárinka sa naučila sama sedieť, otáčať aj držať si fľašku a Ondrík sa naučil držať hore hlavičku na brušku. Pri druhom pobyte v novembri sa Sárinka už naučila štvornožkovať a čiastočne chodiť s oporou. No u Ondríka sme museli začínať odznova keďže bol v septembri takmer 3 týždne chorí nemohli sme cvičiť a posunulo nás to úplne na začiatok, lebo každá choroba čo prekonáme nás posunie o niečo dozadu. Preto si musel všetko vybojovať ešte raz a odznova sa učil držať hlavičku na brušku, udržať sa na ručičkách. Pri treťom pobyte v decembri nám naša Sárinka urobila svoje prvé krôčiky do svojho života síce s oporou a ešte také neisté, ale zvládla to ohromne. Ondríkovi sa tiež darilo udržať hlavičku, oporu na predných rukách a čiastočne sa aj otočiť. No keďže Ondríkov zdravotný stav je na tom podstatne horšie, ako Sárkin musí na svoj boj vynaložiť viacej úsilia, ale hlavné je, že napreduje aj keď pomalším tempom,ale ide tým správnym smerom vpred. Na odporúčanie neurologičky v Adeli Medical Centre by sme mali so Sárinkou absolvovať ešte jeden rehabilitačný pobyt v ich centre a jej motorický vývin by mal už prislúchať jej veku. No s Ondríkom budeme musieť rehabilitačné pobyty viackrát opakovať, aby bol na tom aspoň z polovice ako jeho sestrička Sárka.

Preto, Vás hlavne v mene nášho Ondrejka a Sárinky chceme poprosiť o finančnú podporu na rehabilitačný pobyt v Adeli Medical Centre v Piešťanoch, na ktorý však nevieme našetriť z nášho rodinného rozpočtu. Veď každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie no niekedy na to potrebuje aj pomoc iných.

V ich mene Vám vopred ďakujeme rodinka Koščáková


Ďalšie informácie

Facebook
Lucia Koščáková Šoltysová

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?