Annamária a jej balerínkový príbeh

Annamária Horváthová, 18 r.

Trvanie výzvy: 4. septembra 2018 - 31. augusta 2019

Cieľ výzvy

Vytvoriť pre Annamáriu od septembra 2018 možnosť trénovať pod dohľadom kvalifikovaného trénera a zlepšovať sa vo výkonoch. Zo získaných peňazí zaplatiť poplatky spojené s jej tréningmi, s nákupom vhodného športového oblečenia, topánok, hygienických potrieb, stravného, športového vybavenia, tréningových pomôcok. Uhradiť mesačné členské poplatky a registráciou v Athletic Legion Klube, v Centre voľného času CVrČek. Zaplatiť cestovné a štartovné na súťažiach, na športových sústredeniach, na výletoch a športových táboroch.

Príbeh

Je možné vyhrať beh na 750 metrov v balerínkach? Je! Dokázala to mladá talentovaná bežkyňa Annamária z Moldavy nad Bodvou. Na podujatí Beh pre zdravie, 19. júna 2018 dievčatko podalo v behu bravúrny výkon. Predbehlo niektoré dievčatá aj o jedno kolo a bežalo si pre víťazstvo! V balerínkach! Dobehla prvá! Stála v balerínkach aj na najvyššom stupni pre víťazov. Aby Annamária najbližšie bežala v bežeckých topánkach a oblečení, mohla športovať, trénovať a zlepšovať svoje výkony, potrebuje pomoc dobrých ľudí.

Annamária Horváthová býva s rodinou v rómskej lokalite na Ulici Janka Kráľa v Moldave nad Bodvou. Rodičia vychovávajú spolu sedem detí. Rodina žije v staršom viacgeneračnom rodinnom dome. Obývajú jednu izbu,kde majú zabezpečenú vodu, aj elektrinu. Všetky podmienky sú v tomto dome veľmi skromné. Jednoduché sú aj možnosti detí. Annamária každý deň meria cestu do Základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským, dlhú dva kilometre. Má 13 rokov, pôjde do šiesteho ročníka. Podľa slov triednej učiteľky, veľmi rada chodí do školy, je snaživá, skromná a zodpovedná. Rada spieva, tancuje, športuje, ale najviac obľubuje beh. Počas minulého školského roka nevymeškala bez ospravedlnenia ani deň povinnej školskej dochádzky. Annamária sa zúčastnila už na viacerých športových podujatiach, kde reprezentovala svoju školu. Niektoré z nich vyhrala. Pred žiadnou zo súťaží nemala špeciálnu bežeckú prípravu. Jej tréningovými bežeckými dráhami sú ulice, polia a brehy rieky Bodvy. Na antuke beží iba počas telesnej výchovy a pretekov. Výnimočný talent si všimli pracovníci Centra voľného času CVrČek v Moldave nad Bodvou (CVČ) v deň pretekov. Riaditeľka CVČ svoje dojmy z pretekov opísala takto: „Táto dievčinka porazila o pol kola najlepšie moldavské atlétky a na nohách mala balerínky! Bolo to neskutočné! Žiadne bežecké topánky, úbohé balerínky!  Bol to skvelý, ba priam neuveriteľný výkon! Vyštartovala, bežala ako šíp a dobehla si pre víťazstvo!“ A tak sa rozhodla Annamárii pomôcť, ako sa len bude dať.  Ešte v ten deň našla pre ňu sponzora, ktorý bežkyni zakúpil bežeckú obuv, ktorú Annamária dostala 3. septembra, na slávnostnom zahájení školského roka 2018/2019. Jej talent si všimol aj prezident Slovenskej repibliky, Andrej Kiska. Pri svojej návšteve Moldavy nad Bodvou, 3. septembra 2018, jej daroval športové oblečenie a zaželal jej veľa šťastia v živote aj športe.

Ak sa nám spoločne, Athletic Legion club-u a Centru voľného času CvrČek v Moldave nad Bodvou podarí naštartovať a vytvoriť vhodné športové podmienky tomuto talentovanému dievčaťu, budeme úprimne radi, že sme boli iniciátormi tohto "Balerínkového príbehu". Vieme však, že záleží nie len na nás, ale predovšetkým na Annamárii!

Aktualizácie

Halové majstrovstvách SR starších žiakov a starších žiačok3. mar 2019

V sobotu, 2. marca 2019, sa v hale Elán v Bratislave uskutočnili Halové majstrovstvá SR starších žiakov a starších žiačok. Zúčastnila sa na nich aj naša Annamária. Tretí rozbeh, v ktorom bežala, vyhrala! (Viď fotografie). Bežala ako šíp! Prekonala svoj osobný rekord a celkovo skončila na peknom,  14-tom mieste. Ak vezmeme do úvahy, že trénuje iba pol roka, je to skvelý výkon! Budeme jej držať prsty aj na nasledujúcich súťažiach.

Mgr. Mária Tóthová, riaditeľka CVČ CVrČek v Moldave nad Bodvou.

Príbeh pokračuje14. feb 2019

V auguste 2018 som dala na Facebook-ovú stránku Centra voľného času v Moldave nad Bodvou (CVČ) fotografiu, ktorá obletela celé Slovensko. V septembri 2018 som o tom napísala článok. Bol to príspevok o Annamárii, ktorú ľudia poznajú ako bežkyňu v balerínach. Končila som ho slovami: Počkáme a uvidíme, ako bude tento nezvyčajný Balerínkový príbeh pokračovať. Ktovie, možno bude mať veľa pozitívnych pokračovaní“.

Dievčinav balerínkach už neexistuje. Od septembra 2018 trénuje a beží v ružových bežeckých topánkach, ktoré dostala odo mňa. Botasky sú dnes už značne opotrebované, majú za sebou nespočetne veľa tréningov, množstvo nabehaných kilometrov a veľa tvrdej práce. Annamária je od minulej jesene členkou Atletického záujmového útvaru CVČ, pracuje pod vedením pána vychovávateľa CVČ a súťaží za Athletic Legion Club Moldava.

A ako príbeh pokračuje? V Moldave nad Bodvou sa 6. novembra 2018 konali Majstrovstvá Východného Slovenska v cezpoľnom behu. Pre Annamáriu to boli prvé „veľké preteky“. V behu na 1 000 m dobehla druhá.

V Dudinciach sa 17. novembra 2018 uskutočnili Majstrovstvá Slovenska v cezpoľnom behu. Klub, za ktorý pretekala, v bodovaní družstiev získal 1. miesto a titul majstra Slovenska! Ale pre nás, ženy v CVČ, to boli veľmi významné preteky z iného dôvodu. Naša Annamária prvýkrát cestovala na viac dní preč z domu. Bolo potrebné ju na túto cestu náležite pripraviť. A tak sme nakupovali, chystali, zháňali. A nielen my, ale aj naši blízki, priatelia a známi. Niekto jej daroval to, iný ono, niekto priniesol hento, iná kúpila tamto... Tak sme spoločne pripravili Annamárii všetko potrebné na cestu. Naša bežkyňa skončila na pretekoch na peknom desiatom mieste.

Všetko pokračovalo ďalej, držali sme prsty, nech ju zima neodradí, keďže sa rodina bežkyne presťahovala z mesta do osady. Hľadali sme riešenie, aby nemusela chodiť toľké kilometre po škole do osady a späť na tréningy. Zvládli sme to! Spolu! Annamária, my v CVrČkovi, jej mama a deti z Athletic Legion Club-u. Im patrí moja mimoriadna vďaka!

10. februára2019 bola Annamária opäť na pretekoch, v Bratislave, na Majstrovstvách východoslovenského atletického zväzu. Znova sme chystali, balili a čakali, ako to dopadne. Dopadlo to skvelo! Stala sa majsterkou! Annamária vyhrala preteky starších žiačokv behu na 800 m a skončila druhá v behu na 300 m. Tešíme sa z jej úspechu, želáme jej len jedno: „Bež naša Annamária, bež za svojim cieľom, ak je ti to súdené, vyhrávaj a hlavne, buď vždy šťastná!“

Nech sa tento príbeh skončí akokoľvek, už teraz je skvelý! Dokázal spojiť mnohých ľudí ochotných pomôcť chudobnému dieťaťu. A ja dúfam, že ešte bude mať pokračovanie. Mária Tóthová, riaditeľka Centra voľného času CVrČek v Moldave nad Bodvou.

Zimne oblečenie27. nov 2018

Dnes. 27. novembra 2018, Annamária vďaka dobrým ľuďom dostala zimné topánky, vetrovku, čiapku, šál a rukavice. Tak sme ju poprosili, aby svojim darcom zapózovala. Bola nesmierne šťastná! Ešte nikdy nedostala a nemala také krásne teplé oblečenie. Posiela vám všetkým svoj srdečný pozdrav a veľké poďakovanie! Do CVČ prišla v svetri a botaskách a odchádzala ako "ružová" slečna.

Majstrovstvá Východného Slovenska v cezpoľnom behu20. nov 2018

6. novembra 2018 sa v Moldave nad Bodvou konali Majstrovstvá Východného Slovenska v cezpoľnom behu. V domácom prostredí podala Annamária bravúrny výkom. Nesklamala! V konkurencii vyše dvadsiatich bežkýň z celého Východného Slovenska skovčila na skvelom 2. mieste! Sme na ňu pyšní!

Majstrovstvá Slovenska v cezpoľnom behu19. nov 2018

V Dudinciach sa 17. novembra 2018 uskutočnili Majstrovstvá SR v cezpoľnom behu. V kategórii mladších žiačok, v konkurencii 53 bežkýň, Annamária dobehla na krásnom, 9. mieste. Ak vezmeme do úvahy, že trénuje iba niečo vyše dvoch mesiacov, je to skvelý výkon. Naša bežkyňa "v balerínkach" nám robí radosť! Pre Annamáriu to bol veľký zážitok, lebo ešte nikdy nebola tak ďaleko od domova. Z peňazí, ktoré dostala od dobrých ľudí, sme jej nakúpili všetko potrebné a tak si súťaž a zároveň svoj prvý veľký výlet, mohla náležite užiť. Ďakujeme všetkým, ktorí ju podporili a napomohli k tomu, aby sa súťaže mohla zúčastniť! Moldavskí atléti, medzi nimi aj Annamria, sa stali najúspešnejším družstvom na Majstrovstvách Slovenska v cezpoľnom behu! Stali sa majstrami Slovenska!!!

Víťazstvo v cezpoľnom behu 29. sep 2018

Annamária vyhrala 27. septembra 2018 pre svoju školu, ZŠ s VJM v Moldave nad Bodvou, 1. miesto v cezpoľnom behu na 1,5 km. Súťaž sa uskutočnila v Kysaku. Blahoželáme!