Menu

Prosím, pomôžte zdravotnej sestre v ťažkej ...

Trvanie výzvy: 1. júla 2020 - 1. júla 2021

Chcem darovať

Zvoľte výšku svojho jednorazového daru

Túto výzvu podporíte aj zdieľaním

Cieľ výzvy

Cieľom výzvy je získať dostatok financií na nutnú opravu domu, aby mohla rodina žiť dôstojne a cítiť sa v bezpečí. V rámci udržania zdravotného stavu maminky je prioritou výmena okien a postavenie WC, aby nemusela kvôli vykonaniu potreby prejsť tak dlhý úsek k vonkajšiemu WC, nakoľko sa zhoršila jej chôdza a jej zdravotný stav je vzhľadom na jej vek menný.

Príbeh

Prosím, pomôžte zdravotnej sestre v ťažkej životnej situácií

Príbeh tejto ženy človeka prinúti hĺbavo sa zamyslieť nad vlastnými činmi a nad tým, či by sa do rovnakej situácie nemohol dostať každý jeden z nás. Nie je to príbeh s problémom zdravotného postihnutia či náhleho zničenia obydlia. Čo ale neznamená, že silný nie je. Je to silný príbeh jednej obyčajne neobyčajnej ženy, ktorá sa na začiatku svojich rokov dospievania rozhodla, že bude pomáhať ľuďom v ich nepriaznivej zdravotnej situácii ,pričom netušila, že sa bude musieť starať aj o seba samu, bez pomoci kohokoľvek iného. A s každodennou otázkou, čo sa na ňu ešte chystá a ako sa s tým popasuje.

Pani Janka Filadelfiová, dnes už 57 ročná, pracuje na pozícii zdravotnej sestry na internom oddelení- JIS- v miestnej Všeobecnej nemocnici. Tým ale jej pracovná činnosť nekončí. Privyrába si aj službami na pohotovosti a rôznymi sezónnymi brigádami, ktoré sa jej podarí získať.  Inými slovami, pretĺka sa, ako len vie. 

Janke sa začal život vymykať spod rúk približne pred 10 rokmi. Vtedy bola jej synovcovi diagnostikovaná rakovina. Ako všetci vieme, onkologická liečba je veľmi náročný proces. Ako emocionálne a fyzicky, tak aj ekonomicky. Janka nikdy nepatrila medzi bohatých ľudí. Ale mala svoj príbytok- aj keď starší-  a rovnako aj stabilné zamestnanie. Jej sestra finančne nezvládala neustále cestovanie do Bratislavy a stanovenú liečbu. Preto jej so všetkým pomáhala Janka a v tom čase začal proces jej zadĺženia. Predtým si nikdy nemyslela, že to bude potrebovať. Bývala v rodičovskom dome a nikdy neplánovala nažívať finančne zväzujúcim životom. No situácia jej synovca zmobilizovala všetky jej zmysly na jediný cieľ- urobiť všetko pre to, aby sa jeho zdravotný stav zlepšil. No odhodlanie nepomohlo. Jej synovec svoj boj napokon prehral. Janku snáď môže utešiť iba vedomie, že spravila všetko, čo bolo v jej silách, aby mu pomohla.

Ďalším veľkým testom bola pre Janku drogová závislosť jej jediného syna. Táto závislosť dostala Janku napokon až na mizinu. Začalo sa to, samozrejme, nenápadne. Ako v každej domácnosti, kde dieťa vstupuje do drogového sveta. Zmiznutie drobných predmetov vhodných na speňaženie a rozmýšľanie, či v peňaženke náhodou nechýba hotovosť. A ako v každej podobnej rodine, aj v tej Jankinej sa táto etapa rýchlo menila. Už to neboli drobné predmety a pár drobných v peňaženke. Boli to spotrebiče- dokonca práčka a chladnička! Drobnú hotovosť vystriedali vysoké sumy. Už nebolo cesty späť. Nepomohol liečebný ústav, do ktorého syna umiestnila. Nepomohol ani pohľad na utrápenú matku, ktorá bola nútená skloniť hlavu a zahanbene požiadať o bankrot.

 Apropos, bankrot. Pre niekoho pohodlné riešenie finančných problémov, pre niekoho nutnosť. A ako to už býva zvykom, kto sa nevyzná, ten nevie. Janka sa totiž dlhov nezbavila. Aj naďalej platí ručiteľovi úveru, ktorý vzala a dokonca prišla o vlastníctvo domu. Ako? Jednoducho. Nikto jej totiž nevysvetlil, že dom pôjde do dražby. A preto teraz spláca svoj bývalý dom s vidinou, že o dva roky- až prejde doba bankrotu- sa opäť dostane k vlastníctvu.  , Dom, o ktorom píšem, je starý a mnoho vecí v ňom nefunguje. Keďže je v situácii, v akej je, nedokáže sa oň svojpomocne postarať. Žije v ňom so svojou matkou, o ktorú sa stará a snaží sa pre ňu v tom malom množstve času, ktorý jej popri jej pracovných činnostiach zostáva, urobiť maximum. Mamka je predsa len jedna. 

A práve jej matka je dôvodom, prečo sa na mňa pani Janka obrátila s prosbou o pomoc. Jej matka je starší človek so zlým zdravotným stavom. Snaží sa jej zjednodušiť pre ňu obtiažne úkony. Keďže v dome chýba chlapská ruka či financie, čo sa pokazilo, zostalo pokazeným. V dome varia na mašine, pretože im nefunguje prívod plynu. WC používajú vonkajšie, čo je pre jej matku obtiažne,keďže sa jej zhoršuje chôdza. V oknách majú medzery, ktorými prefukuje vietor a strecha... tá nutne potrebuje zrenovovať. Janka sa na mňa obrátila s prosbou o informácie na možné mikroúvery, ktoré by mohla na renováciu získať či neziskovú organizáciu ochotnú pomôcť im, aby sa jej matke, nedajbože, nepriťažilo. Dojalo ma, že evidentne myslela na matku. Že to robí všetko kvôli nej a jej blahu v strachu pred zhoršením jej zdravotného stavu,k čomu by mohlo vzhľadom na domovú situáciu dôjsť. Po vyhľadávaní, oslovovaní a opätovnom ďalšom vyhľadávaní formy pomoci pre rodinu Filadelfiových som sa nakoniec rozhodla vyskúšať túto možnosť. Možnosť výzvy. 

Za ten čas, ktorý som s rodinou strávila môžem s čistým svedomím napísať, že ide o slušnú rodinu bez postranných úmyslov. Ich zámery sú čisté rovnako ako puto, ktoré ich spája. Obe- matka aj dcéra- si prešli mnohým, no s vedomím, že jedna pre druhú spravia maximum. 

Syn Janky už istý čas nedroguje. Pracoval niekoľko mesiacov v Trnave, ale kvôli mimoriadnej situácii súvisiacej s Covidom sa vrátil domov. Dnes, keď sa už situácia zlepšila, pracuje na hľadaní novej práce a začatí nového života bez akejkoľvek závislosti. 

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?