Menu

Úprava okolia pamätníka a osadenie lavičky na ...

Trvanie výzvy: 10. apríla 2013 - 31. decembra 2013

Cieľ výzvy

Spolok Istropolitan chce na mieste leteckej katastrofy na Sakrakopci citlivým a prírodu rešpektujúcim spôsobom pripraviť dôstojné pamätné miesto.

Autor výzvy

Dátum vzniku: 5.8.1994

IČO: 317 50 184

Ulica: Smolenická 10

Mesto: Bratislava

PSČ: 851 05

Štát: Slovensko

Príbeh

Úprava okolia pamätníka a osadenie lavičky na Sakrakopci

24.11.1966 havarovalo nad Račou lietadlo. Všetkých 82 ľudí v ňom zahynulo. Na mieste tragédie sme postavili pamätník a osadili trojjazyčnú tabuľu s menami obetí. Teraz chceme jeho okolie dôstojne upraviť a osadiť lavičku

24.11.1966 havarovalo v malokarpatských lesoch na Sakrakopci nad Račou lietadlo. Všetkých 82 ľudí na palube zahynulo. Vtedajší režim katastrofu ututlal a takmer sa na ňu zabudlo. Tragédia bulharského lietadla IL-18B na Sakrakopci bola známa len pár pamätníkom z okolia Rače a niekoľkým leteckým nadšencom. Nájsť miesto nešťastia nebolo jednoduché, označoval ho iba nápis na strome a jednoduchý drevený kríž.

Spolok Istropolitan preto v roku 2010 postavil na Sakrakopci trvácnejší pomník s krížom a nápisom, pripomínajúcim, čo sa tu stalo. Podarilo sa nám skontaktovať s niekoľkými pozostalými obetí. S našou iniciatívou sme oslovili aj miestnu bratislavskú bulharskú komunitu. Viac informácií o tejto aktivite je na našej stránke www.istropolitan.sk.

V roku 2011 sme miesto leteckého nešťastia z Vajnorskej doliny a od Bieleho kríža označili značkami a podarilo sa ho zaznačiť aj do viacerých turistických máp. Aj týmto sa Sakrakopec dostal do širšieho povedomia.

V roku 2012 sme osadili obšírnejšiu informačnú tabuľu v slovenskej, anglickej a bulharskej jazykovej mutácii s menami obetí, ktoré boli z viacerých národov sveta.

Od roku 2010 doteraz sa aj našim pričinením o Sakrakopec začali zaujímať ako printové, tak aj elektronické médiá.

Tento rok chceme dôstojnejšie upraviť okolie pamätníka, pretože sa nachádza v lesnom poraste a pomaly ale isto sa stráca v záplave zelene. Taktiež chceme na mieste osadiť lavičku, aby si tu ľudia mohli na chvíľu oddýchnuť.

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?