Liga za duševné zdravie SR, o.z.
Náš príbeh
Psychické problémy sa môžu týkať každého z nás. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie každý štvrtý človek sa v priebehu svojho života stretne s duševnou poruchou. Finančná neistota, nezamestnanosť, nedostatok sociálnych sietí a neistá budúcnosť – všetko môže mať negatívny vplyv na naše zdravie a duševnú pohodu. Samotné psychické problémy môžu byť rovnako príčinou ako aj dôsledkom sociálneho vylúčenia. Mnoho ľudí s duševnými poruchami čelí zároveň stigme, diskriminácii a chudobe. Predsudky a mýty stigmatizujú a diskriminujú ľudí s duševnou poruchou. Verejnosť je málo informovaná, že duševné poruchy sú dnes liečiteľné. Až príliš často sa stretávame s negatívnymi reakciami ľudí, ktorí si myslia, že duševné poruchy sú synonymom čudáctva, excentrickosti a šialenstva. Tieto negatívne uhly pohľadu potrebujeme prekonať a nahradiť ich pozitívnejším vnímaním skutočnosti: treba si uvedomiť, že každý môže prispieť do spoločnosti svojim dielom.
Liga za duševné zdravie SR je mimovládna organizácia s celonárodnou pôsobnosťou v problematike podpory duševného zdravia. Už 20 rokov je našim hlavným cieľom prevencia a osveta duševného zdravia, destigmatizácia duševných porúch, zrovnoprávnenie telesného a duševného zdravia a skvalitnenie starostlivosti o duševné zdravie na Slovensku vo všetkých vekových skupinách.
Pôsobíme ako strešná organizácia členských občianskych združení, ktoré tvoria pacientské organizácie ľudí s duševnou poruchou, ich príbuzných a sympatizantov, organizácie vykonávajúce odbornú činnosťou v rôznych sférach duševného zdravia a poloprofesionálne organizácie tvorené dobrovoľníkmi a odborníkmi na duševné zdravie. Sme členom viacerých medzinárodných organizácií ako napríklad Mental Health Europe. Každoročne realizujeme množstvo krátkodobých aktivít aj dlhodobých projektov zameraných na šírenie povedomia o starostlivosti o duševné zdravie, živote ľudí s duševnou poruchou a ich rodín, možnostiach prevencie, pomoci a inklúzie.
Zvyšovaním informovanosti búrame spoločenské bariéry a mýty, upozorňujeme na rešpektovanie práv a rovnosť príležitostí pre kvalitný život. Ako mimovládna organizácia sa snažíme viesť otvorený konštruktívny dialóg so štátnou správou o potrebe skvalitnenia a modernizovania systému starostlivosti o duševné zdravie na Slovensku.
Linka dôvery Nezábudka - telefonická poradňa 0800 800 566 a e-mailová online poradňa - www.linkanezabudka.sk
V júli 2019 sa nám po 13 rokoch podarilo obnoviť fungovanie Linky dôvery Nezábudka, ktorá 24 hodín denne, bezplatne a anonymne poskytuje psychologicko - sociálne poradenstvo a krízovú intervenciu ľuďom, ktorí sa ocitli v dlhodobo náročných životných situáciách alebo akútnych krízach.
Za prvý rok svojej činnosti poskytla pomoc vo viac ako 13 000 prípadoch na telefonickej aj na online poradni.
V období pandémie koronavírusu sa počet kontaktov zdvojnásobil. Tím skúsených psychológov, psychiatrov, sociálnych pracovníkov a terapeutov poskytuje nonstop pomoc a podporu v ťažkých osobnostných krízach, pri vzťahových a rodinných problémoch, zažívaní rôznych foriem násilia, problematike závislostí, psychických porúch, sociálnej izolácie, pri existenčných krízach a samovražedných myšlienkach.
Vieme, že na tomto mieste by konkrétny príbeh pomohol vyvolať väčší záujem. V marketingovom žargóne - "príbehy predávajú" - pomáhajú vyvolať súcit, pocit naliehavosti, pomáhajú precítiť dôležitosť takejto pomoci. Touto cestou však ísť nechceme. Garantujeme, že Linka dôvery Nezábudka je anonymná a vysoko diskrétna profesionálna služba. Naši poradcovia sa takmer v každom príbehu stretávajú s pocitmi viny, hanby, vlastného zlyhania, nepochopenia a odsúdenia okolia. Žiadosti o pomoc často predchádza dlhé odhodlávania niekomu sa so svojim trápením zveriť. Preto vieme, aká cenná je ľudská dôvera, s ktorou sa na nás klienti obracajú, a ako veľa pre nich samotných znamená, že ich príbehy nepredávame ďalej. Tento záväzok je pre nás profesionálnou povinnosťou ale aj morálnou voľbou.
Pozrite si krátke video o činnosti Ligy za duševné zdravie: https://youtu.be/dwuNPuYsBDs
Prečo sme sa stali overovateľom?
LDZ SR sa zaoberá duševným zdravím a duševnými poruchami, prevencii a možnosťami liečby.
Aké výzvy chceme overovať?
Plánujeme overovať výzvy týkajúce sa pomoci pre ľudí s duševnými poruchami a ich postavenia v spoločnosti.