Menu

Laputa, o.z.

Laputa, o.z.

Náš príbeh

Literárna bašta je náš bystricko-literárny sen. Pomôž nám ho vybudovať!
V roku 2015 sme ako skupina nadšenkýň a nadšencov obnovila kultové kníhkupectvo Artforum v Banskej Bystrici. Kníhkupectvo, ktoré momentálne nájdete na Hornej Striebonej 10 sa pevne usalašilo v hlavách a srdciach literatúry chtivých bystričaniek a bystričanov. Bol to sen, ktorý sme pretavili do reality. Snívať sme však neprestali a trochu neskôr sme sa rozhodli, že Artforum bude len prvá kapitola v našom príbehu oživovania bystrickej literárnej scény. Druhou kapitolou bude čosi väčšie, majestátnejšie: Literárna bašta, miesto, kde sa dobrá literatúra rodí, vydáva a prezentuje. Nebude to však jednoduché. Naša Literárna bašta je zo 16. storočia a potrebuje rekonštrukciu. Tá však bude stáť 200 tisíc a preto potrebujeme vašu pomoc. Darujte Literárnej bašte ľubovoľnú čiastku (pravidelne alebo jednorazovo) a my aj z vášho daru dostaneme Banskú Bystricu na literárne výslnie, nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.


Nie je bašta ako bašta

Aj keď má mnoho obyvateľov Banskej Bystrice spojené slovo “bašta” s reštauráciou pri Múzeu SNP, tú našu, literárnu nájdete na Katovnej ulici, neďaleko Strieborného námestia. Je to jedna z pôvodných osemnástich bášt bystrického opevnenia. Bola postavená v druhej polovici 16. storočia a patrí vôbec k najstarším pamiatkam, ktoré na území mesta máme. Možno viete, že všetky bašty mestského opevnenia boli pôvodne pomenované podľa remeselníckych cechov, ktoré pomáhali pri ich stavbe alebo pri ochrane. Naša Literárna bašta prislúchala v minulosti nožiarskemu a debnárskemu cechu. A keď sme už zabrúsili do dejín, tak ešte jeden historický názov. Literárna bašta sa v minulosti volala Bašta pri Lazovnej bráne. Historické brány do mesta nám nanešťastie zmizli, bašty naštastie zostali. Aj na nich sa však zásadne podpísal zub času. Literárna bašta je momentálne v havarijnom stave a rekonštrukcia je nevyhnutná. Preto sa na ňu snažíme všemožne získať financie. Rozpočtový odhad je 200 tisíc eur. Veríme, že väčšiu časť financií sa nám podarí získať z grantov, hoci vieme, že jednoduché to nebude. Menšiu časť z tejto sumy však chceme vyzbierať z menších darov. Budeme veľmi radi, ak dar pre Literárnu baštu zvážite aj vy.

Literárna bašta ako spisovateľský dom

V novodobej histórii Slovenska nemajú spisovateľské domy veľkú tradíciu. Ak nerátame Budmerice opradené rôznymi (nie celkom literárnymi) legendami, chýba nám tu príjemné miesto pre slobodnú tvorbu domácich, ale aj zahraničných autoriek a autorov. Myslíme si, že Banská Bystrica a bašta pri Lazovnej bráne sú pre literatúru ako stvorené a preto bude Lieterárna bašta po rekonštrukcii slúžiť ako rezidečný byt, v ktorom môžu spisovatelia a spisovatelky slobodne tvoriť a písať kvalitné knihy.

Literárna bašta ako miesto stretnutí, diskusií a kontemplácie

Nielen autori a autorky, ale aj čitateľky a čitatelia chcú zažiť čistokrvnú literárnu atmosféru. V priestoroch bašty okrem rezidenčného bytu vznikne aj priestor pre stretnutia autorov s čitateľmi a naše tradičné literárne podujatia. Živá literárna kaviareň, do ktorej zavíta každý, kto chce čítať a dišputovať o literatúre a o svete. Káva, víno, pivo od lokálnych dodávateľov nebudú chýbať a podobne ani dobre vybavená knižnica!Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete ukončiť odosielane tohto daru?

Úprava platby

Dátum

Podporovaná výzva

Variabilný symbol

Suma