Menu

Aby to Riško dobehol

Trvanie výzvy: 23. decembra 2021 - 23. decembra 2022

Chcem darovať

Zvoľte výšku svojho jednorazového daru

Cieľ výzvy

Vyzbierať financie na rehabilitácie a kyslíkový prístroj pre 1,5 ročného Riška

Príbeh

Aby to Riško dobehol

Rehabilitácie a kyslíkový prístroj pre hypotonického Riška, ktorý potrebuje pomôcť s nakopnutím

Pomoc by sme potrebovali pre nášho syna, Riška, ktorý sa mal narodiť ako zdravé dieťa.

Deväť mesiacov som pod srdcom nosila zdravé dieťatko, no nevydarený pôrod obrátil náš život naruby. Prvé mesiace sa zdalo, že je Riško v poriadku, no kontrolné vyšetrenie u neurológa ukázalo, že kvôli priduseniu pri pôrode získal hypotonický syndróm. Táto diagnóza znamená, že Riško vo svojom veku 1,5 roka stále nedrží dokonale pevne hlávku a psychomotoricky výrazne zaostáva za svojimi rovesníkmi. Riško ešte nesedí, neštvornožkuje a k chodeniu nás čaká ešte veľmi dlhá cesta, ktorá bude vyžadovať veľa cvičenia a trpezlivosti. Riško je však veľmi vnímavý a bystrý, veľmi sa chce hýbať a objavovať svet, no jeho neschopnosť pohybu ho veľmi frustruje.

S hypotóniou súvisí viacero problémov. Preto sme za náš spoločný život obehali niekoľko desiatok vyšetrení a rôznych špecialistov a stále máme pred sebou ďalšie vyšetrenia. S Riškom sme absolvovali vyšetrenia na neurológii, fyziatrii, dermatológii (kvôli atopii), v metabolickej ambulancii (keďže sa rýchlo vyčerpá), na genetike, v očnej ambulancii (strabizmus), na endokrinológii, logopédii (problémy s papaním), ORL a vystriedali sme niekoľko fyzioteraputov. Tiež absolvoval opakovane v rôznych ambulanciách odbery krvi a celkovú anestéziu (kvôli MR hlavičky). Riško vo svojom krátkom živote absolvoval toľko vyšetrení a stretol toľko rôznych špecialistov, koľko nestretne ani za svoj celý život bežný človek.

Intenzívne cvičenia a rehabilitácie sú pre Riška mimoriadne nevyhnutné. V domácom prostredí sme cvičili rok metódou podľa Dr. Vojtu. Napriek poctivému cvičeniu sme nevideli žiaden posun, ba naopak, Riška cvičenie vyčerpávalo a nemal energiu na rozvoj. Napokon sme sa po dohode s fyzioterapeutom rozhodli toto cvičenie ukončiť. Po ukončení vojtovky nám teraz ostala už len Bobath metóda, s ktorou vidíme výraznejší progres. Zároveň súkromne chodíme s Riškom na plávanie, hipoterapiu a ďalšie podporné terapie.

Tiež kupujeme Riškovi rôzne pomôcky na podporu psychomotorického vývoja a bolo nám odporučené kúpiť mu kyslíkový koncentrátor. Všetky tieto záležitosti sú finančne náročné a pre bežnú rodinu žijúcu z jedného platu neúnosné.

Nejaké intenzívne rehabilitačné pobyty sme už absolvovali, ktoré nám veľmi pomohli a syn sa psychomotoricky posunul. Tieto pobyty je však potrebné absolvovať niekoľkokrát ročne.

Rehabilitačné centrá, súkromné terapie, či nákup pomôcok, sú mimoriadne finančne náročné záležitosti a nie je v našich silách platiť všetky tieto položky z vlastných zdrojov, keďže sme v hlbokom mínuse - splácame hypotéku. Navyše, nakoľko som na rodičovskej dovolenke fungujeme len z jedného platu.

Riško je ešte maličký a má veľkú šancu zaradiť sa do spoločnosti ako samostatný človek. Neposlúchajú ho však jeho svaly a nedarí sa mu rozhýbať samému. Potrebuje pomoc. Potrebuje nakopnúť, no bez týchto pobytov, či pomôcok to bude dosahovať veľmi ťažko.

Preto prosíme o Vašu pomoc, aby to Riško dobehol.

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?