Menu

Bezbarierová kuchyňa pre šikovnú tínedžérku

Trvanie výzvy: 4. marca 2022 - 11. mája 2023

Cieľ výzvy

Bezbarierová kuchyňa

Autor výzvy

Príbeh

Bezbarierová kuchyňa pre šikovnú tínedžérku

Veľmi by som si želala, aby bola moja dcérka samostatná a nebola vo všetkom odkázaná na pomoc inej osoby, tak ako je tomu v súčasnosti.

Som mamou 14 ročnej slečny Veroniky, ktoráje telesne hendikepovaná. Dcérka je mentálne v poriadku je integrovaná v bežnej základnej škole, je odkázaná na invalidný vozík. Nedokáže sama stáť, ani sedieťbez opory, pretože má ťažkú skoliózu chrbtice. Na sedenie vo vozíku potrebuje špeciálnu ortézu.

Veľmi by sa chcela aspoň trochu vyrovnať svojim spolužiačkam, ktoré doma bežne môžu pomáhať v kuchyni a dokonca sú aj také ktoré dokážu samostatne uvariť obed alebo upiecť jednoduchý koláč. Pre Veroniku sú tieto bežné veci nemožné, pretože z invalidného vozíka nedočiahnena kuchynskú linku, do kuchynských skriniek, aby mohla povyberať potrebné nádoby,suroviny a pripraviť z nich jedlo. A preto nedokáže bez pomoci ani uvariť čaj.

Tieto problémy by bolo možné vyriešiť bezbariérovým nábytkom do kuchyne s elektrickým posúvaním skriniek smerom dole a späť, abyboli prístupné aj z invalidného vozíka. Našli sme takého výrobcu, ktorý myslí aj na znevýhodnené osoby, avšak cena za takýto pre dcérku potrebný nábytok je pre nás veľmi vysoká a preto nedostupná.

Bezbariérová kuchyňa by nám pomohla vtom, aby dcérka mohla bez pomoci inej osoby vybrať z kuchynskej skrinky suroviny a nádoby na prípravu jedál a nápojov.

Taktiež by robiť bežné veci aké robia deti a mládež v jej veku.

A čo je asi najdôležitejšie pomohlaby jej aj v budovaní sebavedomia a pri lepšom začlenení sa do kolektívu. Mohla by si vymieňať s deťmi rovnakého veku skúsenosti s týmitoaktivitami, ktoré robia zdravé deti vo veku 14 rokov bežne a bez pomoci.

Dcérka veľmi túži mať blízkych priateľov z okruhu svojich rovesníkov. Verí tomu, že sa raz bude mať vlastný byt a svoju rodinku,o ktorú sa bude môcť postarať.  Vzhľadom na svoj hendikep bude musieťvynaložiť omnoho väčšie úsilie, aby sa jej to podarilo. Bezbezbariérových úprav bytu, kuchyne a kúpeľne to však nebude možné.

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?