Menu

Revitalizačný happening na trhovisku na Žilinskej ...

Trvanie výzvy: 14. mája 2014 - 31. augusta 2014

Cieľ výzvy

Cieľom tejto výzvy je prispieť k zachovaniu Trhoviska na Žilinskej ulici podporou aktivít Iniciatívy za zachovanie trhoviska - úpravou a oživením prostredia trhu. Ďakujeme! Inciatíva za zachovanie trhoviska.

Príbeh

Revitalizačný happening na trhovisku na Žilinskej ulici v Bratislave

Trhovisko na Žilinskej ulici v Bratislave je vyše 40 rokov neoficiálnou súčasťou života štvrte. Každodennosť potvrdzuje, že nahrádza chýbajúce centrálne miesto štvrte, ktoré by napĺňalo ideu verejného priestoru, spájalo ľudí. Už niekoľko rokov mu hrozí zánik, nakoľko stojí na súkromnom pozemku, kde je plánovaná výstavba. NAPRIEK SÚKROMNÉMU VLASTNÍCTVU PLNÍ TRHOVISKO NEZASTUPITEĽNÚ VEREJNÚ FUNKCIU, A PRETO SI MYSLÍME, ŽE AKO VEREJNOSŤ BY SME MALI K JEHO ZACHOVANIU PRISPIEŤ A UKÁZAŤ TAK, ŽE NÁM NA ŇOM ZÁLEŽÍ, SKÔR, AKO BUDE NESKORO. PO DOHODE S MAJITEĽOM POZEMKU CHCEME REVITALIZOVAŤ PRIEČELIE Z ULICE ŽILINSKÁ TAKOU FORMOU, KTORÁ UMOŽNÍ NÁSLEDNE TESTOVANIE VEREJNÝCH FUNKCIÍ TEJTO PLOCHY. TIEŽ BY SME CHCELI OSADIŤ NA BOK PRIEČELIA MAPU ŠTVRTE S IKONKAMI VEREJNÝCH DOMINÁNT A NANOVO OSADIŤ INFO TABULE S JEDNOTNÝM VIZUÁLOM.

Život v štvrti okolo Žilinskej ulice si bez trhu dokáže predstaviť málokto. Pre miestnych je existencia trhoviska podmanivá nielen z dôvodu možnosti kúpiť si na obed zeleninu, ktorá bola ešte ráno v zemi, alebo sliepku, ktorá ešte počas predošlého dňa behala po dvore, ale aj z dôvodu produkcie skutočných sociálnych a obchodných vzťahov medzi ľuďmi v rovnakom čase na rovnakom mieste. Každodennosť potvrdzuje, že nahrádza v štvrti chýbajúce centrálne miesto. Trhovisko sa predovšetkým počas sezóny zaplní drobnými pestovateľmi a predajcami z okolia Bratislavy – zo Záhoria, z Bernolákova, Dunajskej Lužnej či Šamorína – ktorí ponúkajú plné pulty sezónnej zeleniny, ovocia, medu, ale i lesných húb či domácich kureniec, husí, kačiek, klobás („údených mrkiev“), slaniny.

Trhovisko je pre niekoho nenápadné, avšak významné pre utváranie miesta v tomto priestore – socializáciu ľudí, podporu miestnej ekonomiky, či posilnenie samotnej identity miesta. Práve tu sa vytvára spomínané citové puto medzi ľuďmi a miestom. Jeho význam spočíva v príležitosti zastaviť sa v mestskom prostredí, je verejným miestom na neutrálnej pôde, kde sa môžu ľudia stretávať a komunikovať, ktoré je prístupné každému a nekladie nároky. Dochádza v ňom k stretu mesta a vidieka, dynamiky so stabilitou a tradíciou, k získavaniu novej skúsenosti.

Ďalšie informácie

Facebook
www.facebook.com/TrhoviskoZilinska Podpíšte petíciu a budete dostávať všetky aktuálne informácie o našich krokoch: http://www.peticie.com/trhzilinska

Web
trhoviskozilinska.wordpress.com

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?