Menu

Každé dieťa si zaslúži peknú nemocnicu

Trvanie výzvy: 16. júna 2023 - 14. júna 2024

Chcem darovať

Zvoľte výšku svojho jednorazového daru

Cieľ výzvy

Zabezpečenie finančných prostriedkov pre Kliniku detskej neurológie v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. Finančné prostriedky sa použijú na: nákup lôžok pre rodičov, telocvičňu pre špeciálnu fyzioterapiu detí, terapeutickú miestnosť pre psychológov, kuchyňu pre rodičov, vybavenie izieb, celkové vizuálne spríjemnenie oddelenia pre deti.

Autor výzvy

Dátum vzniku: 3.9.2020

IČO: 53263731

Ulica: Limbová 2643/1

Mesto: Bratislava

PSČ: 833 40

Štát: Slovensko

Príbeh

Každé dieťa si zaslúži peknú nemocnicu

Mnohí ste na vlastnej koži zažili ten pocit, keď ležíte s vaším dieťatkom v nemocnici. Ak ste mali šťastie, tak to bolo len pár dní. Čo však, ak diagnóza vášho dieťaťa si vyžaduje hospitalizáciu aj celé mesiace? A choroba vášho najmilšieho ho sprevádza celý život? Presne také náročné sú diagnózy na Klinike detskej neurológie v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. Na klinike ležia deti s vrodenými vývojovými chybami mozgu a miechy, s detskou mozgovou obrnou, s ochoreniami svalov a periférnych nervov, deti po závažných poraneniach mozgu a miechy, sklerózou multiplex a inými ochoreniami. Ide väčšinou o veľmi vážne diagnózy a postihnutia, ktoré dieťa sprevádzajú celý život.

Momentálne NÚDCH rekonštruuje celé oddeleniepre tie najvážnejšie detské neurologické diagnózy. To, čo však nemocnica potrebuje, je pomôcť s vybavením rôznych priestorov pre deti a aj rodičov tak, aby sa cítili čo najpríjemnejšie. Pre rodičov potrebujeme stabilné rozkladacie lôžka, úložné priestory, kuchynku. Pre malých pacientov chceme vybudovať telocvičňu, bezpečný a útulný priestor pre terapie s psychológmi a celkovo spríjemniť prostredie oddelenia tak, aby týždne či mesiace u nás boli čo najznesiteľnejšie. 

Lôžka pre rodičov:

 • pohodlné a kvalitné rozkladacie lôžka, aby si rodičia cez noc čo najviac oddýchli a načerpali sily.

Telocvičňa:

Fyzioterapeuti sa snažia o  rozvoj dieťaťa nielen po pohybovej stránke, ale aj tej percepčnej a kognitívnej. Používajú rôzne pomôcky určené na udržanie rozsahu pohybov v jednotlivých kĺboch, udržanie svalovej sily, navodenie správnych pohybových stereotypov a samotnú mobilizáciu pacienta. 

 • stropný zdvihák - pomáha fyzioterapeutom zabezpečiť pri cvičení bezpečnosť pacienta, nakoľko často je váha väčšieho dieťaťa porovnateľná sváhou dospelého človeka; tento typ pomôcok motivuje pacientovk samostatnosti,

 • Bradlyho chodník a  chodníkna nácvik chôdze - fyzioterapeut sa snaží pacienta naučiť správny stereotyp chôdze; sleduje dĺžku kroku, rýchlosť krokov, postavenie tela, trénuje sa chôdza po rovine, po schodoch, po šikmej ploche,

 • žinenky, rebriny, fit a overball lopty, gumy na cvičenie,
  senzorické pomôcky na jemnú motoriku, ktoré pomáhajú s prepojením s centrálnou nervovou sústavou,
  biolampa pre ležiacich pacientov, ktorým sa tvoria preležaniny,
  zrkadlo a výzdoba stien. 

Priestory pre detských psychológov a terapie:

Psychológoviasú neoddeliteľnou súčasťou zdravotníckeho tímu. Aj na základe ich vyšetrení sa stanovuje diagnóza a samotná terapia. Často vyšetrujú deti, ktoré ťažko spolupracujú a s ktorými je náročné už len nadviazať kontakt (detis vývinovými poruchami, mentálnym, telesným alebo viacnásobným postihnutím, s poruchami správania, traumatickým poškodením mozgua pod.) Pre pani psychologičky by sme potrebovali zariadiť a vybaviť dve navzájom prepojené miestnosti, v ktorých sa deti budú cítiť príjemne a bezpečne:

 •  pracovno-diagnostická miestnosť
  -  pracovné stoly so stoličkami, úložné priestory; pohodlná sedačka, kresielka, konferenčný stolík, koberec,
  -  pomôcky na diagnostiku, pretože naši psychológovia síce pri vyšetrení nepotrebujú žiadne prístroje, ale potrebujú rôzne vyšetrovacie metódy, ktoré sú finančné náročné

 •  terapeutická miestnosť a herňa ideálne s prvkami Snoezelenmetodiky
  -  ide o špeciálnu metodiku, kedy sú súčasťou priestoru rôzne zvukové alebo svetelné prvky napomáhajúce nadviazať kontakt s deťmi s rôznymi poruchami a celkovo prispieť k lepšej komunikácii, uvoľniť stres a navodiť pocit pohody
  -  zatemnenie a odhlučnenie priestoru pre nerušenú prácu (závesy/rolety,odhlučnené dvere
  -  hračky a úložné priestory, koberec

Izby pre pacientov:

 • vybavenie na izby – nočné stolíky, stôl a stoličky, úložné priestory, prebaľovacie pulty, polohovateľné kreslá

 • výzdoba stien vhodná pre detského pacienta (nálepky/obrázky)

 Kuchynka pre rodičov:

 • kuchynská linka so základnými spotrebičmi (malá chladnička,mikrovlnka, kanvica) 

 • stôl, stoličky

Balkóny:

Dva balkóny sa v prípade úpravy budú môcť používať ako priestor na rozptýlenie a oddych od uzavretých priestorov

 • mreže po strop pre bezpečnosť pacientov, prekrytie dlažby/umelýtrávnik

 • stoličky, stolíky, hračky, kvetiny

O živote jednej z najnáročnejších kliník v Národnom ústave detských chorôb sme sa rozprávali s jej prednostkou, doc. MUDr. Miriam Kolníkovou, PhD. Viac si môžete prečítať v našom blogu TU.

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?