Menu

Prosím o finančnú pomoc aj v mene svojich vnúčat.

Trvanie výzvy: 9. novembra 2015 - 8. novembra 2016

Cieľ výzvy

Finančné prilepšenie v súvislosti so zvýšenými výdavkami na športovú školu a divadelný krúžok mojich vnúčat

Príbeh

Prosím o finančnú pomoc aj v mene svojich vnúčat.

Som 61 ročná inv. Dôchodkyňa a už 8 rokov sa starám o svoje 2 vnúčatá, ktoré mám zverené do náhradnej starostlivosti. Teraz majú 11 a 13 rokov, nároky na financie sú väčšie a väčšie...

Mám podlomené zdravie. Začalo to úrazom pri autonehode, kedysom mala roztrhnuté pľúca, krvácanie do dutiny brušnej, ťažký otras mozgu,zlomené 4 rebrá a iné drobnejšie poranenia... Pri čistení dutiny brušnejmi bola zistená rakovina hrubého čreva, s ktorou bojujem už 28 rokov. Pred8 rokmi sa pridala rakovina dvanástnika. Obidvoje mám už vyoperované a z konečníka mi raz za pol roka odstraňujú polypy prístrojom, ktoré sa nedajú, tak operačne.Na konečník som bola operovaná asi 5 krát. Celkovo operácie ani nerátam,ale na brucho ich bolo asi 6, z toho tri boli také 6 - 7 hodinové. Toľké narkózy ne človeku nechajú nejaké následky. Bývam unavená, cez deň si moje telovyžaduje oddych. Myslela som si, že by som si išla privyrobiť, ale pri mojich zdravotných problémoch a deťoch to neprichádza do úvahy. Okrem toho mám silnú psoriázu, čo zanecháva stopy na mojich kĺboch. Mám gonartrózu, koxartrózu, osteoporózu,časté zápaly žlčových ciest, steatózu pečene, reflux, baretov pažerák, syndrómnekľudných nôh. S deťmi tiež chodím často na vyšetrenia. U nich sa,našťastie, nepotvrdila dedičná choroba - familiárna adenomatózna polypózahrubého čreva. Ale Jurko je sledovaný na kardiológii a alergológii a Emkana nefrológii, obidvaja na ortopédii. Toľko k zdravotnému stavu.

Práve z dôvodu častých kontrol u lekárov, mojichzdravotných problémov a zlého autobusového spojenia do našej dediny, som pred 5 rokmi kúpila auto, ktoré ešte budem splácať 2 roky. Neviem, ako by som všetko zvládala bez auta. Viete si predstaviť, že nemáte hrubé črevo, za deň musíte „utekať“ aj 10 krát. Ste v meste, kde niesú WC, niet kam. A autobus Vám ide za pol hodiny, alebo hodinu... Alebo ak máte vybaviť viac vecí a musíte chodiť s boľavými kĺbami 2 - 3 hodiny. Dá sa to, ale nasledujúce 2 - 3 dnisi odležíte. A deti Vás potrebujú stále. Z peňazí, ktoré som mala našetrené, som vymenila okná na starom zdedenom rodičovskom dome. Naviac som musela po príchode detí vymeniť staré prehnité drevené podlahy, ktoré bolizakryté kobercami. Jurko bol silný alergik a astmatik, koberce museli ísťpreč, dali sme laminátovú podlahu. A odvtedy sa neviem dostať z dlhov.Naviac som musela zobrať pôžičku aj na opravu domu - zatekajúca strecha a rozpadajúcafasáda. Pôžičky vlastne zobrali na seba moja sestra a syn, ja im ichsplácam. Banka mi nedala, nemala som na to príjem. Takže žijeme poskromne. Dcéra na deti síce platí, ale nieje to bohviečo. Otec neplatí. Je Tunisan...Môj dôchodok skoro celý ide na splátky.

Minulý školský rok sa Emka rozhodla, že od 5. ročníka chce prestúpiť do športovej triedy, škola je ale vzdialená od nás cez 20 km. Chcela som jej to vyvrátiť, ale jej túžba bola silnejšia. Radila som sa aj s učiteľmi,aj so soc. racovníčkou. Bolo mi doporučené, aby sme to skúsili, že ešte vždy jemožnosť vrátiť sa spät. A že keby som jej to nedovolila, mohla by mi toniekedy vyčítať. Zdá sa, že jej rozhodnutie je pevné. No návšteva tejto školy je finančne náročnejšia - dochádzka, príspevok do telovýchovného oddielu, časté sústredenia, lyžiarske výcviky, súťaže... Do školy cestuje vlakom, ku ktorému to je od nás 2,5 km. Chodila na bicykli, ktorý jej ale po 2 mesiacoch na stanici ukradli. A tak ju ráno vozím ku vlaku a poobede idem pre ňu.Deti majú ťažké školské tašky.

Jurko má v škole problémy, je na hranici hyperaktivity,má poruchu pozornosti disgrafiu, disortografiu. Má v škole problémy sosprávaním, ťažko si hľadá kamarátov... Je integrovaný. A tak som súhlasila, keď sa rozhodol, že bude chodiť na divadelný krúžok do Púchova. Podvoch účastiach na letnom dennom muzikálovom tábore vedel, čo ho čaká a preto som vedela, že jeho rozhodnutie nieje chvíľkové. Riaditeľka Domu kultúry mi po druhom letnom tábore povedala, že mu to prospelo, že už nieje taký utiahnutý a je smelší. Preto som mu divadelný krúžok odobrila. Lenže aj to ma finančne zaťažuje. Dva razy do týždňa iba cesta vyjde viac ako 3€ a to ešte teraz,keď je zavčasu tma, musím ísť preňho 2 km autom. Ku nám príde posledný autobus o 16.30.Potom až po 22. Hod.

Možno si niekto pomyslí, že aj bez toho by sa dalo žiť.Určite dalo. Ale nechcem deťom povedať, že im to nedovolím iba preto, že na tonemáme. Dosť sú potrestané, že nemajú otca. Vlastne majú, ale ho nepoznajú. A s mamou sa vidia raz do roka, keď ideme ku nej na návštevu do Švajčiarska.  Našťastie, do 15 rokov majú cestu vlakom úplne zadarmo, platím iba ja. Vyjde ma na 100€ tam aj späť. V normálnom vagóne,na lehátka nemáme. Ale už sme si zvykli. Čo by človek nespravil pre kúsok šťastia detí?

K môjmu zdravotnému stavu by som rada doplnila, že psoriáza sa mi veľmi zhoršila, mám ju po celom tela a začala som liečbu ožarovaním v Považskej Bystrici. Tri razy do týždňa, kontrola o 6 týždňov. Nie koniec, iba kontrola. Pred ožarovaním sa musím natrieť krémom, ktorý účinkuje 45 - 90 minút. Teda za 3/4 - 1,5 hod. po natretí musím absolvovať procedúru, čo pri inom spôsobe dopravy ako autom nieje možné. Za mesiac tak preveziem min. 60€.

Za prípadnú finančnú pomoc darcom vopred ďakujem.

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?