Menu

Rodina z Oravy: Žijeme 15 rokov v karavane

Trvanie výzvy: 5. februára 2017 - 31. júla 2017

Cieľ výzvy

Živobytie, strava. lieky pre deti a nakúpenie školských potrieb

Príbeh

Rodina z Oravy: Žijeme 15 rokov v karavane

Umývame sa a perieme v potoku, elektrinu máme z autobatérie. Takto si žijeme v starom karavane v Istebnom pri Dolnom Kubíne. Financie nemáme dostatok, ale snažíme sa, aby mali čo deti jesť a aby chodili čisté. No nie vždy je to pre nás ľahké.

Máme ošumelý karavan, v ktorom žije manželka Anna, ja a naše deti 7-ročný Kevin, 5-ročný Kristián a 3-ročná Anetka. Som jediný živiteľ rodiny a nečakám na to, čo mi dá štát, zbieram železný šrot. Kedysi som bol podnikateľom. No teraz mám ťažko choré srdce. 

Keďže nemáme na prenájom bytu, rozhodli sme sa ostať v nepojazdnom aute. Aby sme mali svetlo, používame elektrinu z autobatérie. Cez leto si perieme a kúpeme sa v miestnom potoku a varíme si na plynovom variči. Aby sme mali pitnú vodu pre seba a pre naše deti, po pitnú vodu si chodíme do dediny čo je asi 4 kilometre. Najhoršie sú zimy. Kúrime v piecke, na nej aj ohrievame vodu na kúpanie. Platíme uhlie, pretože sa neodvážim kradnúť drevo z lesa, aby ma nezavreli. Veď čo by si tu bezo mňa počali. 

So sociálnym úradom nemáme žiadne problémy, často nás navštevujú. Dokonca, starostka nám ponúkla byt. Na prenájom však peniaze nemáme. Donedávna sme žili len z prídavkov na deti a materskej vo výške 273 eur. Mesačne by sme museli za prenájom platiť okolo 120 eur, veľa by nám neostalo na živobytie a nechceme, aby naše deti hladovali. Koľko krát si mi nedáme do úst, len aby oni mali.

Malý Kevin chodí do druhého ročníka základnej školy a o rok sa chystá do školy aj Kristián. 

Niektorí ľudia tejto rodine neprajú a dokonca im závidia aj biedu, ktorú majú. Preto sme rodinu navštívili a nahrali s nimi rozhovor, aby sa k danej téme vyjadrili.

Ako naozaj žije táto rodina? Pozrite si to vo videu.


Aktualizácie

Ďakujeme vám1. mar 2017

Milí darcovia a dobrodinci. Chceme sa vám poďakovať za vaše finančné dary pre našu rodinu. Nesmierne si to vážime. Môžeme vám povedať, že za vyzbierané peniaze sme dieťaťu kúpili veci do školy. Vybrali sme sa aj do obchodu kde sme nakúpili potraviny a v nedeľu deti mali konečne obed. Polievočku a kuriatka s ryžou. Veľmi pekne ďakujeme. Pre nás je najväčším darom, keď deti majú čo jesť. Za peniaze sme si kúpili aj drevo na kúrenie.

Všetky financie sa minuli na tieto dôležité veci. Ďakujeme. Pomohli ste nám prežiť ťažkú zimu, ktorá je na Orave každý rok.


Vaša rodina Kronerová. 

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?