Menu

Úprava okolia pamätníka leteckej katastrofy na Sakrakopci

Trvanie výzvy: 20. septembra 2011 - 20. septembra 2012

Cieľ výzvy

Tento rok sa podaril jednému z členov nášho spolku Istropolitan a hlavnému organizátorovi celej akcie – Petrovi Maroszovi husársky kúsok. Získal z rôznych historických archívov niekoľko verzii menoslovu obetí tohto nešťastia! Po dôkladnom preštudovaní dobových dokumentov sa podarilo vytvoriť skompletizovaný menoslov, ktorý hodláme umiestniť na mieste tragédie. Okrem toho by sme radi upravili okolie, aby nepôsobilo zanedbane, ale vyjadrovalo pietu a tiež pripomínalo všetkým pominuteľnosť nášho pozemského života.

Autor výzvy

Dátum vzniku: 5.8.1994

IČO: 317 50 184

Ulica: Smolenická 10

Mesto: Bratislava

PSČ: 851 05

Štát: Slovensko

Príbeh

Úprava okolia pamätníka leteckej katastrofy na Sakrakopci

24.11.1966 havarovalo nad Račou lietadlo. Všetkých 82 ľudí v ňom zahynulo. Na mieste tragédie sme postavili pamätník. Teraz chceme jeho okolie dôstojne upraviť.

24.11.1966 havarovalo v malokarpatských lesoch na Sakrakopci nad Račou lietadlo. Všetkých 82 ľudí na palube zahynulo. Vtedajší režim katastrofu ututlal a takmer sa na ňu zabudlo.
Tragédia bulharského lietadla IL-18B na Sakrakopci bola známa len pár pamätníkom z okolia Rače a niekoľkým leteckým nadšencom. Nájsť miesto nešťastia nebolo jednoduché, označoval ho iba nápis na strome a jednoduchý drevený kríž.
Spolok Istropolitan preto v roku 2010 postavil na Sakrakopci trvácnejší pomník s krížom a nápisom, pripomínajúcim, čo sa tu stalo. Podarilo sa nám skontaktovať s niekoľkými pozostalými obetí. S našou iniciatívou sme oslovili aj miestnu bratislavskú bulharskú komunitu na čele s pravoslávnym popom. Posvätenie pamätníka a spomienka na obete sa predovšetkým ich prítomnosťou stala silným zážitkom. Viac informácií o tejto aktivite je na našej stránke www.istropolitan.sk.
V roku 2011 sme miesto leteckého nešťastia z Vajnorskej doliny a Bieleho kríža označili značkami a podarilo sa ho zaznačiť aj do viacerých turistických máp. Aj týmto sa Sakrakopec dostal do širšieho povedomia.
V priebehu roka 2012 chce spolok Istropolitan v spolupráci s viacerými organizáciami (Mestské lesy Svätý Jur, Bulharský kultúrny inštitút...) dôstojnejšie upraviť okolie pamätníka, pretože sa nachádza v lesnom poraste a pomaly ale isto sa stráca v záplave zelene. Taktiež chceme na mieste osadiť lavičky, aby si tu ľudia mohli na chvíľu oddýchnuť. Zvýšiť informovanosť o tom, čo sa na Sakrakopci prihodilo, by mala aj obšírnejšia vysvetľujúca tabuľa v slovenskej, anglickej a bulharskej jazykovej mutácii. Získali sme a zverejníme mená všetkých obetí, ktoré boli z viacerých národov sveta.
Spolok Istropolitan chce na mieste leteckej katastrofy na Sakrakopci citlivým a prírodu rešpektujúcim spôsobom pripraviť dôstojné pamätné miesto.

Aktualizácie

22. sep 2011

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?