Menu

Prosím, potrebujem tento liek

Trvanie výzvy: 23. februára 2017 - 31. decembra 2017

Cieľ výzvy

Financie výlučne len na lieky.

Príbeh

Prosím, potrebujem tento liek

Je mladá, krásna, usmiata, ale vnútri ju ničí choroba. Mirka Chrastinová z Čadce je už invalidnou dôchodkyňou. Život jej totiž komplikuje nevyliečiteľná skleróza multiplex. Lieky, ktoré zmierňujú priebeh ochorenia, jej poisťovňa neprepláca. Preto sa mladá žena rozhodla nájsť si prácu, aby si mohla potrebné a hlavne drahé lieky kupovať.

Od malička som mala rôzne plány v živote. Moje ambície však náhle zasiahla choroba. Počas vysokoškolského štúdia, keď som bola na brigáde v Plzni, sa môj život radikálne zmenil. Moja kamarátka volala mame z nemocnice, že som ochrnutá. Napriek zdravotným problémom sa mi podarilo vyštudovať ošetrovateľstvo na vysokej škole. No namiesto úspešného začlenenia sa do pracovného života som musela ísť po promócii rovno do invalidného dôchodku. Diagnóza bola neúprosná - skleróza multiplex. 

Degeneratívne ochorenie, ktoré sa zatiaľ nedá vyliečiť, len spomaliť jeho priebeh. Aj to je u každého individuálne. Moje kamarátky sú mi vždy na blízku. Prídu ma vždy navštíviť a zoberú ma so sebou von. Nedávno som s nimi bola na spolužiačkinej svadbe. Nemôžem chodiť a ak chcem prejsť, musím si pri chôdzi pomáhať už barlami. Neúprosne rýchlo gradujúca choroba mi zasiahla aj reč. Aby som mohla plnohodnotne fungovať, pomáha mi liek, ktorý je definovaný len ako podporný a pacient si ho musí, žiaľ, hradiť v plnej výške. Jedna dávka lieku stojí 380 eur a môj invalidný dôchodok je 200 eur. Škatuľka mi vystačí na necelý mesiac a lieky musím užívať dvakrát do dňa. Veľmi mi pomáhajú, vďaka ním sa môžem prejsť po dome alebo ísť na chvíľu von. Poisťovňa mi prepláca infúzie Tysabri, ktorý potláča zápalovú aktivitu ochorenia a vďaka tomu nemám ďalšie ataky.

Jediným živiteľom rodiny je otec, mama po mozgovej príhode zostala doma. I keď sa mi ťažko chodí, ruky mám zdravé. Chcem si nájsť prácu na doma, aby som si na lieky vedela zarobiť. Pri tejto diagnóze sú pohyb a rehabilitácia veľmi dôležité. Ak chcem fungovať, musím stále užívať lieky, ak mi to z dôchodku nevystačí, musím poprosiť rodičov o pomoc. No oni už sami nevládzu a otec ako robotník veľa nezarobí. 

Bola by som rada, ak by mi niekto chcel pomôcť, bez daného lieku som úplne stratená. 

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?