Menu

Nech žijú farmári, bez nich neprežijeme!

Trvanie výzvy: 20. júna 2018 - 31. augusta 2018

Cieľ výzvy

Prispieť farmárom aspoň na časť nákladov na pohonné hmoty a pneumatiky potrebné na prostestnú jazdu do Bratislavy a späť domov na polia.

Príbeh

Nech žijú farmári, bez nich neprežijeme!

Všetci vidíme, že od vrážd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa dokopy nič nezmenilo. Preto, keď prostestujúcich farmárov prídu privítať ľudia, spraviť im raňajky, je to istý odkaz, že nie sme ľahostajní. Farmári nás potrebujú rovnako ako my ich. Pomôžme im teraz!

Farmári najmä tí z východu, majú dlhé roky problémy s tým, že agresívnikonkurenti ich oberajú o dotácie, o úrodu, o pôdu. Niektorí boli aj terčom fyzických útokov, či vyhrážania sa.

Polícia a iné orgány činné v trestnom konaní nekonajú.

Ministerstvo a Pôdohospodárska platobná agentúra na ich podnety často nereagovali.

Z týchto a iných dôvodov sa farmári sto dní po zverejnení svojich problémov, a najmä po ich neriešení, rozhodli zorganizovať protestnú jazdutraktorov do Bratislavy za splnenie svojich požiadaviek.

Tento protest robí viac ako 100 farmárov na úkor svojho času, ktorý mali stráviť na poliach. Pohonné hmoty a iné náklady na 60 traktorov si platia sami, pričom 800 km hore-dole z Košíc vyjde na jedentraktor najmenej na 500 eur. Podporme ich spolu.

V Bratislave farmári "zakempovali" na Tyršovom nábreží pri Dunaji, s obmedzenou možnosťou hygieny a jedla, spia v autách alebo len tak nazemi... dobrí ľudia ich vítajú a pomáhajú. Polícia poslala zásahovú jednotku a tiež dáva farmárom fúkať.

Farmári pritom bojujú nielen za seba, ale aj za slušnejšie Slovensko ako také, za nastolenie práva a spravodlivosti pri rozdeľovaní dotácií aprideľovaní pôdy.

Pomôžme spoločne farmárom prispieť na časť nákladov na pohonné hmoty a pneumatiky potrebné na prostestnú jazdu do Bratislavy a späť domov na polia. Darujte teraz.

Za podporu farmárov vám ďakujú: Marek Kapusta, Andrej Bán, Viera Dubačová, Zuzana Suchová

Zdroj foto: Andrej Bán (protestná jazda), Branislav Wáclav (raňajky a farmári pri traktoroch), Juraj Šeliga (prehliadka traktorov deťmi, obrnené policajné auto)

Aktualizácie

Odmietame snahy o diskreditáciu zbierky pre farmárov19. 8 2019

V ostatnom polroku vyhlasovatelia zbierky Nech žijú farmári,bez nich neprežijeme! dostavajú anonymné a niekedy aj rôznym organizáciami podpísane listy (napríklad z Vidieckej platformyAgrárnej komory Slovenska a Spolku farmárov Slovenska)škandalizujúce lídrov protestov farmárov a použitie výnosu zo zbierky. Prvý list bez uvedenia autora a kontaktu vyhlasovatelia sprostredkovane emailom dostali 8. marca 2019. Na všetky lživé tvrdenia, aj dopyty o dokladovanie použitia vyzbieraných financií jasne a otvorene reagovali, na otázky trpezlivo odpovedali. Napriek tomu tieto snahy o diskreditáciu zbierky pre farmárov pretrvávajú a ďalší list prišiel do organizácie ĽUDIAĽUĎOM, n.o. 14. augusta 2019. Oba listy sú prílohou tejto správy.

Vyhlasovatelia zbierky boli štyria ľudia, ktorí sa dlhoročnevenujú občianskym aktivitám a pomoci iným. Zbierka na farmárov - ich prvý protest v Bratislave - bola spontánne vyhlásená s jediným a jasným cieľom, umožniť širokej verejnosti vyjadriť svoj postoj a solidaritu k situácii farmárov. Zbierka bežala od 20. júna 2018 - 31. augusta 2018 nacez výzvu www.ludialudom.sk/farmari,  kde 1 602 ľudí spolu prispelo 27 508 eur. Vo výzve boli uverejňované aj aktualizácie a informácie o vyplácaní peňazí farmárom. Vyzbierané financie ĽUDIAĽUDOM, n.o. previedli na transparentný účet https://ib.fio.sk/ib/transparent?a=2901467117,z ktorého boli uhrádzane platby jednotlivým farmárom. V prvom rade išlo o náklady na jazdu traktorov a iných poľnohospodárskych strojov z rôznych častí SR, ale najmä zvýchodu. Tu boli starostlivo vyžadované EČV, technické preukazy k vozidlám, údaje o spotrebe a pod. Potom boli uhrádzané aj PHM pre osobné ainé vozidlá zúčastnené na proteste. A preplatená bola aj časť (zdôraznime slovo časť, pretože zástupcovia farmárov preukázateľne ich výrobu hradili aj zvlastných zdrojov a nechceli ich preplatenie) nákladov na výrobu veľkoplošných bannerov s heslami protestu, ktoré boli upevnené na strojoch - o čom vypovedá aj množstvo spravodajských fotografií z akcie.

Vyhlasovatelia zbierky dôrazne odmietajú akékoľvek pokusy – malej skupiny jednotlivcov schovávajúcich sa za Vidiecku platformu, Agrárnu komoru Slovenska a Spolok farmárov Slovenska – obvinenia zo zneužitia či akýchkoľvek zlých úmyslov.Naopak, vyhlasovatelia boli tí, ktorí - keďže nebol k dispozícii presný zoznam účastníkov a strojov na proteste - opakovane žiadali, dokonca prosili farmárov z celej SR, aby poslali údaje tak, aby ich náklady mohli byť zo zbierky uhradené. Ak urobili niekde chybu, samozrejme neúmyselnú a niekomu v tom množstve dokladov zabudli niečo poslať, chybu napravili. Práve niektor ípredstavitelia Vidieckej platformy (a ďalších vyššie uvedených stavovských organizácií) by pritom mali byť vo svojich vyjadreniach opatrní. S ich činnosťou sa spájajú indície, ktoré vyhlasovatelia majú k dispozícii, no rozhodli sa zatiaľ neoplácať ich útoky.

Dôvody, prečo bola uhradená najväčšiu časť nákladov firmám p. Františka Oravca z Gyňova, resp.firmám, ktoré on oslovil a poskytli techniku na protest, sú jednoduché - väčšinu strojov, ktoré išli približne 400 km z Košíc do Bratislavy a späť tvorili práve stroje, najmä traktory od neho a cez neho. Podobne sme uhradili náklady na veľkoplošné bannery p. Patrikovi Magdoškovi, keďže ich dal pôvodne vyrobiť z vlastných zdroj a bezprostredne súviseli sprotestmi. Preto obviňujúce listy a ohováranie pred nič netušiacimi a prekvapenými politikmi či darcovskou platformou ľudiaľudom.sk vyhlasovatelia zbierky vnímajú ako ničím nepodložené pokusy o ich diskreditáciu.

Vyhlasovatelia online zbierky: Zuzana Suchová, Viera Dubačová, MarekKapusta, Andrej Bán

Peniaze už sú na transparentnom účte19. 7 2018

Farmári v týchto dňoch postupne zbierajú úrodu. Na Tyršovom nábreží im z tej svojej ríbezľovej doniesli deti zo škôlky. Na oplátku dostali melón a možnosť pozrieť sa do kabín traktorov.


Rada vám oznamujem, že prvá časť financií už je na transparentnom účte a pohyby na ňom je možné sledovať na tejto linke: https://ib.fio.sk/ib/transparent?a=2901467117

Pomôcť môžete zdieľaním tejto výzvy medzi svojich priateľov, kolegov a známych s osobným vysvetlením, z akého dôvodu ste prispeli.

Nech žijú farmári, bez nich neprežijeme!

Takto prerozdelime vaše príspevky farmárom28. 6 2018

Ste skvelí! Srdečne vám ďakujeme. Spoločne sme doteraz prispeli sumou viac ako 25000 eur. Tento prejav solidarity a vzájomnosti dáva signál v akej krajine chceme žiť.

Posledné dni ste mohli na internete zachytiť pokus o diskreditáciu lídra farmárskych protestov pána Oravca a tým aj tejto výzvy k solidarite. Veľmi nás teší, že aj napriek tomu vaše príspevky neprestali chodiť. Veľmi si vážime vašu dôveru.

Finančné príspevky budú z Ľudia Ľuďom odoslané na transparentný účet vedený na meno vyhlasovateľky výzvy. Prístup k nemu budú mať aj další vyhlasovatelia výzvy: Andrej Bán, Marek Kapusta, Viera Dubačová. Vďaka transparentnému účtu, všetci uvidíte, ako a komu boli financie prerozdelené.

Všetci štyria vyhlasovatelia výzvy sme sa dohodli na nasledovných pravidlách prerozdelenia financií farmárom: 

Na základe zoznamov účastníkov protestov, ich údajov (meno, priezvisko, adresa, telefónne číslo, email, EČV traktora, údajov o spotrebe PHM z technického preukazu traktora) priemernej ceny PHM na Slovensku podľa Štatistického úradu v dňoch 16.-24.6.2018 vypočítame náklady na cestu. Zohľadňovať budeme aj opotrebovanie pneumatík traktorov, ktoré nie sú určené na jazdu po asfaltových cestách a rýchlo sa opotrebúvajú. S nezávislým znalcom na pneumatiky odkonzultujeme opotrebenie priemernej pneumatiky na traktor na jeden kilometer, a potom farmárom preplatíme opotrebovanie podľa počtu kilometrov.

Kompenzáciu poskytneme bez ohľadu na to, či ide o malého, stredného alebo veľkého farmara z východu, severu, západu, juhu alebo stredu Slovenska. Ak sa veľkí a strední farmári vzdajú kompenzácie v prospech menšich prerozdelíme ju podľa kľúča uvedeného vyššie.

Pomôcť môžete zdieľaním tejto výzvy medzi svojich priateľov, kolegov a známych s osobným vysvetlením, z akého dôvodu ste prispeli.

Nech žijú farmári, bez nich neprežijeme!

Odišli na polia. Vrátia sa v septembri.23. 6 2018

Včera podvečer sme sa streli na proteste. Pri emotívnom vystúpení farmárovna pódiu, niekoľko ľudí pod ním malo zarosené oči. V závererozdali účastníkom protestu dopestovanú zeleninu. 

Pred malou chvíľou som sa vrátila z prípravy raňajok. Farmári sa predcestou domov posilnili. Upratali celý priestor. Vyzbierali aj tie odpadky,ktoré neboli ich. Z celého srdca ďakujú všetkým, čo pomáhajú. Zároveň odkazujú:„Musíme ísť na žatvu, ale ak poslanci v septembri neschvália memorandum,vráti sa nás ešte omnoho viac.“

Pomôcť môžete zdieľaním tejto výzvy medzi svojich priateľov, kolegov aznámych s osobným vysvetlením, z akého dôvodu ste prispeli.

Nech žijú farmári, bez nich neprežijeme!

Foto: Marek Kapusta, Zuzana Suchová


Dojatie a zima22. 6 2018

Ďakujeme všetkým, čo doteraz akokoľvek prispeli. Ste úžasní.

Večer sa Bratislavou prehnala burka a dosť sa ochladilo. Niektorí farmári prespali vo svojich traktoroch alebo vo vlečkách. 

Pri Dunaju fúka studený vietor. Od rana nestíhame pripravovať teplý čaj a kávu. Aj dnes prichádzajú dobrí ľudia a nosia jedlo. Keď prišla pani dôchodkyňa Vierka a začala vybaľovať nákup, jedného zo silnych chlapov dojala k slzám.

Z rozhovorov s farmámi sme sa dozvedeli, že malého farmára výmena pneumatík na jednom traktore môže stáť 2 000 - 3000 eur.

Pomôcť môžete zdieľaním tejto výzvy medzi svojich priateľov, kolegov a známych s osobným vysvetlením, z akého dôvodu ste prispeli.

Nech žijú farmári, bez nich neprežijeme!

zdroj foto: Jarmila Žuffová, Marek Bublinec, Lucia Štasselová

Ste skvelí. 21. 6 2018

Srdečne vám ďakujeme za doterajšie dary. Zatial sme spoločne farmárom prispeli viac ako 7 000 eur. Ste skvelí.

Včera večer farmárom hrali hudci. Dnes ráno sme im na Tyršovom nábreží opäť chystalli raňajky. Mnohí ľudia priniesli natierky, zeleninu, koláče. Varili sme kávu, robili praženicu, grilovali a diskutovali. Farmári su vďační, že sa o nich zaujímame.

Pomôcť môžete zdieľaním tejto výzvy medzi svojich priateľov, kolegov a známych s osobným vysvetlením, z akého dôvodu ste prispeli.

Nech žijú farmári, bez nich neprežijeme!

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?