Menu

Veľká bojovníčka Jasminka

Trvanie výzvy: 24. októbra 2018 - 1. septembra 2019

Chcem darovať

Zvoľte výšku svojho jednorazového daru

Túto výzvu podporíte aj zdieľaním

Cieľ výzvy

Zaplatiť plat pre opatrovateľku so zdravotnym vzdelaním

Príbeh

Veľká bojovníčka Jasminka

Dievčatko sa narodilo aby prišlo bojovať o prežitie na tomto svete

Dňa 6.5.2009 sa narodilo dievčatko Jasminka, prišlo na tento svet akosi nepripravené,

Nemalo vyvinuté pľúca, malo diafragmatickú herniu, orgány ktoré majú byť v brušnej dutine malo vytlačené v hrudi a jeho život bol vážne ohrozený. Bolo to naše prvé vytúžené dieťatko a nikto z nás nečakal že dievčatko sa narodí s tak komplikovaným zdravotným stavom, takže hneď po pôrode ju museli kriesiť, previezť na ARO a napojiť na prístroje udržujúce životné funkcie. Hneď v prvý deň podstúpila náročnú operáciu. Po operácii jej začali zisťovať ďalšie a ďalšie diagnózy, o ktorých sme nikdy ani nepočuli - hypotónia (nevyvinuté svaly), mikrocefália ( zmenšený mozog) pseudobulbárny syndróm (cievna mozgová porucha), genetická imbalancia - čiže ochorenia genetické a iné.

Keď sa Jasminka dostala z najhoršieho, musela sa učiť základné veci pre zachovanie života.

Dieťatko nevedelo sať, nemalo sací reflex, takze mu museli o par týždňov zaviesť PEG - vývod do žalúdka na prijímanie potravy. Neskôr sa naučila sama dýchať, aj papať lyžičkou ale genetické poškodenia, ktoré jej lekári určili po narodení sa ukázali ako závažné, reflexy a reakcie dieťatka boli také slabé, že sme pochybovali či nás vníma, či o nás vie, cvičili sme s ňou tri krát denne do troch rokov, ale želaný pokrok sa nedostavil. Navyše dieťaťko malo problémy s vylučovaním a inými základnými potrebami a tak sme doslova denne bojovali o jej prežitie. Dodnes trpí Jasminka chronickou zápchou a nevie sa sama vyprázdňovať. Jasminka bola veľmi zvláštne bábätko, ktoré nevedelo žiť, vnímať a do svojich piatich mesiacov poznalo len injekcie, nemocnice, lieky miesto toho aby odpočívalo v matkinom náručí ako iné deti po narodení, ono nepoznalo ani materské mlieko, dostávalo umelé mlieko cez sondu do nosa, a pohľad na ňu nás bolel viac ako čokoľvek iné čo sme doposiaľ zažili. Dieťatko trpelo a bojovalo o svoj život a nikto mu nemohol pomôcť viac ako prístroje, lekárske zákroky a všetko čo sa k malinkému novorodencovi vôbec nehodí.

Napriek jej zlému stavu a vážnym prognózam sme si s manželom želali, aby žila, aby sa to všetko skončilo a mohli sme si ju odviesť domov, kde ju čakala nová postieľka, kočík, hračky a všetky normálne veci ktoré rodičia pripravujú pred príchodom svojho dieťatka. Po takmer pol roku sme si ju doniesli z nemocnice domov, ale náš boj sa len začínal. Postarať sa o tak ťažko postihnuté dieťatko vyžaduje viac ako len zdravotnícke znalosti, ale hlavne cit, trpezlivosť, pevné nervy, silu hlavne duševnú. Manžel sa na ňu nemohol ani pozrieť, a ukázalo sa, že dievčatko ešte boj zo životom nevyhralo, opakovane sme sa vracali do nemocnice, takmer každé dva - tri týždne, chronické upchávanie čriev, zápaly pľúc a akútne zvracanie boli častou príčinou našich návštev nemocnice. Dnes ju tam pozná asi každý lekár a sestra.

 

Dnes má Jasminka 9 rokov a troch zdravých súrodencov. Je najstaršia, ale ostatní sa musia o ňu starať, prispôsobovať sa jej a pomáhať nám pri jej opatere. Dnes Jasminka len leží, jej svaly jej neumožňujú sedieť, vníma svoje okolie, jej očká su čisté a oddané niekedy plné utrpenia. Jej príbeh sa teda happy-endom nekončí. Nedokáže rozprávať, dať najavo protest, hnev, bolesť, vie plakať, ale svoje utrpenie statočne nesie a nesťažuje sa, stačí jej keď ju niekto pohladí, povie milé slovo. Je takmer nemožné s ňou cestovať, je dlhá a hoci váži len 16 kg, nosiť ju alebo umiestniť v autosedačke je proti jej fyzickému stavu, má ťažkú skoliózu a chbátik má taký zhrbený, že sa do žiadnej sedačky nedá vložiť, ani sa v nej neudrží, zostáva jej teda len ležať na boku celé dni, ale zapojiť sa do diania okolo nej, do hry jej súrodencov sa jej nedá. Starostlivosť o dievčatko vyžaduje 24 hodinovú opateru, polohovanie aj v noci, chovanie, prebaľovanie, masírovanie, hygienické úkony, zamestnávajú nás rodičov tak veľmi, že takmer nikam nechodíme, nemáme nikoho kto by ju mohol aspoň postrážiť a vedel ju opatriť aspoň na jeden deň. Už 10 rokov sme s manželom neboli na spoločnom výlete, o dovolenke nehovoriac a naše zdravé deti nepoznajú spoločne trávené chvíle mimo domu. Proste nemôžeme idísť nikam od Jasminky. Preto hľadáme opatrovateľku, ktorá je zdravotná sestra a má skúsenosti i vzťah k deťom ako je naša dcéra. Zaplatiť takúto osobu je pre nás nemožné a preto sa obraciame s pokornou prosbou a nádejou v srdci na túto nadáciu.

Ďakujeme rodina Kordošová


Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?