Menu

Prosíme o pomoc, poistovňa nepreplatí liečbu!

Trvanie výzvy: 15. februára 2019 - 31. mája 2019

Cieľ výzvy

Rodina zbiera peniaze na lekármi odporúčanú liečbu, ktorú poisťovňa nechce preplatiť.

Príbeh

Prosíme o pomoc, poistovňa nepreplatí liečbu!

Po neúspešnej operácii poisťovňa nášmu otcovi napriek odporúčaniu lekárov nechce preplatiť drahé, no účinné lieky na život ohrozujúce ochorenie – rakovinu pľúc.

Náš otec Eduard Krekovič (70) dlhoročne pôsobí ako profesor archeológie na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, okrem iného je tiež autorom a spoluautorom viacerých obľúbených populárno-náučných knižiek o našej histórii. Až do miulého leta nemal väčšie zdravotné problémy a všetko bolo fajn. Po niekoľkomesačných narastajúcich bolestiach a opakovaných negatívnych vyšetreniach mu však v októbri minulého roka lekári zistili hrozivú diagnózu s veľmi nepriaznivými vyhliadkami: rakovina pľúc. A to aj napriek tomu, že nikdy nefajčil.

Po následnom pokuse o operáciu sa, žiaľ, ukázalo, že rastúci nádor sa nedá chirurgicky odstrániť a otcovi sa priťažilo. Ochorenie postupuje a ako jedinú možnosť mu lekári odporučili kombináciu chemoterapie s imunoterapiou, ktorá má najväčšiu šancu pomôcť zvrátiť jeho priebeh. Je to moderná a pomerne drahá liečba – jedna dávka liekov stojí okolo 5 tisíc EUR a na dosiahnutie priaznivého efektu je potrebných minimálne 5 a viac dávok. Keďže táto liečba bola presne pre túto diagnózu prednedávnom schválená aj Európskou liekovou agentúrou, v susedných krajinách – Česku či Rakúsku – sú lieky už pacientom štandardne preplácané. Dúfali sme, že to tak bude aj na Slovensku… Lenže na naše veľké sklamanie sa poisťovňa Dôvera aj napriek viacerým žiadostiam  opakovane vyjadrila, že náklady na tieto lieky skrátka nepreplatí. Podľa zákona má vraj u nás na takéto rozhodnutie právo. Napriek tomuto verdiktu sa otec rozhodol s liečbou začať, keďže je to najúčinnejší spôsob boja s touto zákernou chorobou. Prvé dve dávky si zatiaľ zaplatil z vlastných úspor a subjektívne zlepšenie už ukazuje nádej, že by liečba mohla zabrať. Kým predtým bezvládne ležal v posteli, teraz už sa cíti lepšie a začal aj chodiť na prechádzky.

Na pokračovanie liečenia sa tak naša rodina rozhodla zháňať ďalšie prostriedky. Stále dúfame, že poisťovňa si to v budúcnosti rozmyslí a liečbu preplatí, dovtedy však beží čas. Veľmi ďakujeme za akúkoľvek podporu – aj malý príspevok môže pomôcť k zlepšeniu otcovho zdravotného stavu.


Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?