Menu

Z chatrče do paláca

Trvanie výzvy: 3. septembra 2019 - 3. októbra 2019

Cieľ výzvy

Získať finacie na opravu chatrče tak, aby s nej bol palác v ktorm sa bude dať prežiť zima. Za získané finacie sa nakúpi stavebný materiál (drevo, spojovací materiál, betón, omietky, strašná krytina, dvere, okno...) a zaplatí partia overených chlapov, ktorí budú domček oparvovať. Materiál bude nakúpený priamo. Financie zmanažuje komunitné centrum.

Príbeh

Z chatrče do paláca

Pre niekoho to stále bude chatrč no pre pani Marcelu nie. Bude to palác, v ktorom jej po dlážke nebudú behať potkany a v ktorom bude v zime teplo.

V tomto domčeku vychovala mama syna. Svoje jediné dieťa. V osade. Vlado sa učil celkom dobre a dnes je stredoškolák. Vďaka tomu žije na intráku s centrálnym kúrením a pravidelnou stravou. Jeho mama zostala sama tu, v Plaveckom Štvrtku. To je na Slovensku. V Bratislavskej župe...
S pani Marcelou som sa prvý krát stretol pred dvoma rokmi v Plaveckom štvrtku. Zostali nám obkladačky a hladal som nejaký "sociálny prípad", ktorému ich venujem. Bolo ich dosť na celú menšiu kúpelňu.

Doporučila mi ju vtedajšia pracovníčka v miestnom komunitnom centre. Vtedy som ešte netušil, kde a ako býva. Zistil som to postupne, mesiace po tom čo som jej ešte pomohol zohnať pár vecí z druhej ruky. Pani Marcla bola rada a vždy sa pýtala, ako to môže splatiť. Či mi netreba upratať, na dvore s niečim pomôcť.

Ak by ste ju stretli, v hlave by vám preleteli všedky klasické predsudky o niekom, kto žuje v osade: Môže si za to sama! Prečo nepracuje? Veď žije z dávok!... No postupne by ste zistili, že zdravie venovala synovi, ktorému keď nebolo čo jesť dala zo svojho. Že pracovné navyky má skôr základne. Proste klasický stratený človek v kolobehu chudoby, prostredia a beznádeje.

No od kedy som ju, nevedel som prestať myslieť na to, ako v tejto chatrči prežíva zimu a kedy jej spadne na hlavu.

Otvoríte deravé dvere. Hlinená podlaha cez ktorú sa dnu občas prehrabú potkany. Vnútri dve váľandy. Chajda na spadnutie. No je to jediný domov, ktorý majú.


Ani neviem ako, ale kamarádka, ktorá tu s komunitou pracovala, sem dostala statika. Sám to rozdýchaval týždne - až si sadol za počítač. Spravil projekt, ako dať domček efektívne dohromady. Treba spraviť betónovú podlahu, vystužiť konštrukciu, opraviť dvere a okná a prirobiť izoláciu. Stále to bude “búda”, ale nespadne a človek v nej nezmrzne. Minimálny štandard na prežitie.

Návrh opravy


Podľa prepočtov je treba cca 3.500 €. Máme dokonca skúsenú partiu, ktorá by vedela domček opraviť (dlho sme hľadali niekoho spoľahlivého, kto by na danom mieste vedel pracovať). Máme dohodu s komunitným centrom, že na opravu a financie dohliadnu. Čo nemáme sú tie peniaze.


A tak to skúšam medzi vami. Kto sem prišiel, pravdepodobne sa sem dostal z linku a pozná ma. Verím v crowdfunding a v to, že zopár menších darov, čo i len 10€ od viacerych ľudí dokáže vec zmeniť.


No a ak si v tomto momente kladieš otazky typu: "Zaslúži si to?" "To k tomu palácu príde zadarmo?" tak len poviem, že je dohoda s komunitným centrom Človeka v ohrození, že si to tam pani Marcela nasledujúce roky odupratuje.


_________________________________
Plán opravySúčasný stav


Aktualizácie

Ako pokračujeme :)23. nov 2019

Aj keď sa nepodarilo získať plnú sumu a ideme na sekeru, domček vyrástol. Zmenili sme koncepciu, domček sa pre nevyhovujúcu statiku zbúral a postavil z tehál. Máme múry, ziskali sme zadarmo okno, kúpili dvere, aktuálne sa dokončuje strecha. Chceme sa do dvoch týždňov dostať do minima ktoré umožní stavbu zavrieť a kúriť v nej.

Ďakujeme za pomoc a podporu! Vďáka Vam budu pre jednu rodinu Vianoce naozaj Vianocami :)

 

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?