Menu

Pomôžme Alexovi postaviť sa opäť na nohy

Trvanie výzvy: 30. marca 2020 - 30. marca 2021

Cieľ výzvy

Cieľom výzvy je pomôcť Alexovi postaviť sa opäť na nohy! Darované peniaze budú použité na rehabilitácie v špecializovanom rehablitačnom centre, bezbariérové prispôsobenie domu a rehabilitačné nástroje na doma, ktoré môžu Alexovi pomôcť zlepšiť jeho zdravotný stav.

Autor výzvy

Príbeh

Pomôžme Alexovi postaviť sa opäť na nohy

Stačil jeden nešťastný pád do bazéna a Alexov život sa kompletne zmenil. Diagnóza? Kvadrupareza - ochrnutie všetkých štyroch končatín. Jeho stav dokážu zlepšiť špecializované rehabilitácie, ktoré sú však veľmi nákladné. Preto sa na Vás obraciam s prosbou o pomoc…

Alex je môj kamarát a spolužiak zo strednej školy. Vždy usmiaty 22 ročný chalan, ktorý má celý život pred sebou. Ale nie úplne štandardný, na aký bol doteraz zvyknutý - plný pohybu. Všetko sa zmenilo 9. Augusta 2019, po nešťastnom skoku do bazéna. 

Pri páde narazil hlavou o dno, zlomil si stavec C6 a začal sa topiť. Kamaráti, ktorí s ním boli ho vytiahli nad hladinu, kde si uvedomil, že niečo nie je v poriadku. Ihneď bol prevezený do Žilinskej nemocnice a pri operácii, ktorú podstúpil, mu bola vyoperovaná poškodená medzistavcová platnička a implantovaná platničková endoprotéza. Po prebudení z anestézy sa ale potvrdilo to, čoho sa obával. Kvadruparéza - ochrnutie všetkých štyroch končatín. Alex odrazu ostal pripútaný na lôžku. 

V Žiline bol 5 dní hospitalizovaný na JIS, odkiaľ bol prevezený do spádovej nemocnice v Považskej Bystrici. Tam strávil ďalší mesiac. Pre jeho naďalej pretrvávajúci vážny zdravotný stav nemohol byť prijatý priamo do Národného Rehabilitačného Centra Kováčová, a tak musel byť prevezený do Fakultnej Nemocnice Ostrava. Dôvodom bolo, že na Slovensku nie je špecializované oddelenie pre pacientov v jeho stave. V Ostrave sa opäť musel učiť základy, ktoré sa zdravému človeku zdajú ako úplná samozrejmosť - dvíhať ruky či učiť sa jesť s príborom, aby bol pripravený na cvičenie v Kováčovej. Tam začal svoj pobyt v Januári 2020 a bude až do Apríla 2020.

Niekoľkomesačné ležanie na lôžku si však vyžiadalo aj svoju daň - jeho telo si naň zvyklo natoľko, že Alex nedokázal vydržať vo vzpriamenej polohe dlhšie ako 10 minút bez toho, aby sa mu netočila hlava. Pobyt v Kováčovej spojený s obrovským odhodlaním však za krátky čas priniesol pozitívne výsledky. Dnes už Alexovi sed vo vzpriamenej polohe nerobí žiaden problém, sám sa pohybuje na vozíku a jeho stav sa naďalej zlepšuje. Začali sa tu diať aj prvé zázraky - Alexovi sa postupne zlepšila motorika rúk, čiastočne sa obnovila citlivosť všetkých štyroch končatín, dokonca prišli aj prvé jemné pohyby nôh. Stále je však odkázaný na výraznú pomoc druhej osoby pri takmer všetkých ostatných sebaobslužných úkonoch a trpý silnými kŕčmi v nohách ktoré nie a nie ustúpiť.

Aké je teda riešenie? Alexov stav sa každým dňom čoraz viac a viac zlepšuje, ale ak chce tento trend udržať aj po tom, čo opustí Národné Rehabilitačné Centrum v Kováčovej, musí naďalej pokračovať v rehabilitáciách. Najlepšou a najideálnejšou voľbou je aby pokračoval s rehabilitáciami na špecializovanej súkromnej rehabilitačnej klinike, kde mu odborný personál môže pomôcť splniť jeho sen - postaviť sa opäť na nohy. Tieto rehabilitácie sú však rovnako fyzicky aj finančne náročné, 2-týždňový pobyt sa môže s ľahkosťou vyšplhať na 3500 eur. Práve preto som sa rozhodol obrátiť na Vás s touto prosbou o pomoc. 

Dopredu by som sa chcel poďakovať každému, kto Alexa podporí a podporuje či už finančne, alebo formou mentálnej podpory ktorá mu denno-denne dodáva energiu bojovať dalej. Vám všetkým patrí veľké ĎAKUJEM.

V prípade akýchkoľvek otázok ma prosím neváhajte kontaktovať na mailovej adrese jakub.kmosko@gmail.com

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?