Menu

Pomôžme Bielej Vrane obnoviť drevenicu, ktorú mu niekto podpálil

Trvanie výzvy: 22. decembra 2012 - 22. decembra 2013

Cieľ výzvy

Vyzbierať peniaze na obnovu drevenice, ktorú Bielej Vrane Ivanovi Cehelskému niekto podpáliť po tom, ako poukázal na nekalé praktiky pri výrube stromov a rozširovaní zverinca.

Autor výzvy

Príbeh

Pomôžme Bielej Vrane obnoviť drevenicu, ktorú mu niekto podpálil

Pán Cehelský celý život napriek opakovaným útokom chránil prírodu. Prišiel však takmer o všetko a preto by sme mu chceli pomôcť a vyzbierať peniaze na obnovu milovanej drevenice, ktorú mu na jar pôjdeme pomôcť rekonštruovať.

Pán Cehelský celý život chránil prírodu. V ostatných rokoch vystupoval najmä proti obrovskému výrubu stromov v Považskej Bystrici a proti rozširovaniu zvernice v Strážovských vrchoch. Niekto mu, žiaľ, podpálil vlastnoručne postavenú drevenicu v Spišskej Magure, roztĺkli mu okná na byte a neskôr zhorelo i auto jeho syna. Veľmi sa prihovárame za akúkoľvek pomoc pánovi Ivanovi Cehelskému, dôchodcovi, bývalému pracovníkovi Okresného úradu životného prostredia, Bielej Vrane 2011.
Pána Cehelského sme spoznali na odovzdávaní ocenení Biela Vrana 2011, ktoré mu bolo udelené práve za aktivity v ochrane prírody napriek pokročilému veku a viacnásobným útokom. Keď sme ho tento rok stretli znova, dozvedeli sme sa, že jeho trápenie akoby nemalo konca. Medzičasom ochorela jeho drahá manželka - v súčasnosti podstupuje chemoterapiu a ožarovanie. Pán Cehelský si vyčíta, že spúšťacím motorom choroby boli jeho angažovanosť v konkrétnych kauzách ochrany prírody a všetky tie následné strasti, ktoré museli podstúpiť.
Ako dôchodca si našiel prácu v Rakúsku a snažil sa zarobiť na opravu zhorenej chalupy. Prácu však musel nechať, aby sa mohol starať o svoju chorú manželku. Nevieme síce pomôcť pani Cehelskej, o to sa starajú lekári, ale chceme im pomôcť aspoň finančne pri rekonštrukcii ich drevenice. Tá bola pre nich útočiskom a celoživotným snom. S drevenicou mali veľké plány - chceli v nej organizovať tábory pre deti, kde by sa učili spoznávať a chrániť prírodu.
Prosíme za pána Cehelského, potrebuje našu podporu, nezaslúži si byť vo svojej situácii osamotený. Za Vašu pomoc Vám vopred ďakujeme.

Zuzana Melicherčíková ( Biela Vrana 2010 ), Zuzana Lauková (dcéra Bielej Vrany 2011 Marty Laukovej)

Viac informácií o príbehu pána Cehelského nájdete na http://www.bielavrana.sk/oceneni2011.php#cehelsky

Aktualizácie

Novinky z brigády31. júl 2013

Drevenica dostala vďaka vám nové krásne dvere, pohla sa aj výstavba podkrovia a došpárovať treba už iba jednu izbu. Pán Cehelský sa pustil do výstavby malej kôlničky pri drevenici, aby bolo kde odkladať drevo na zimu. Úspešne sa upravuje aj okolie. Stretla som sa s majstrom, ktorý zadarmo nainštaloval do drevenice elektrinu a urobil strechu. Všetko s materiálom za peniažteky, ktoré sa podarilo doposiaľ vyzbierať. Všetci pracujeme, čo nám sily stačia. Zo srdca ďakujeme. :) Nové fotky prikladám do galérie. Zuzana Lauková

Ďalšia brigáda u pána Cehelského26. jún 2013

Za nami je druhý turnus dobrovoľných brigád na obnove drevenice pána Cehelskeho. Stavba rastie do krásy aj vďaka vašim príspevkom, i keď je na nej ešte stále veľa hrubej práce. Pracovali sme na špárovaní drevenice a upratovali sme bezprostredné okolie stavby od zhoreného dreva. Podľa pána Cehelského sa práve vyrábajú okná a dvere, takže vo vnútri stále panujú bojové podmienky, no aspoňže je už zavedená elektrina. Som nesmierne šťastná, že sa nám spoločne darí dobrá vec. Pán Cehelský nás všetkých potrebuje. Do galérie som pridala aktuálne fotky. Zuzana Lauková

Boli sme na návšteve u pána Cehelského21. máj 2013

Prednedávnom sme sa boli pozrieť, ako pokračuje obnova podpálenej drevenice pána Cehelského. Stopy po požiari, ktorý pred takmer tromi rokmi zničil drevenicu, vidno dodnes. Vedľa chaty ležia ohorené trámy, kamenný základ je ešte čierny od izolačnej vrstvy, ktorú roztavil oheň. Našťastie, aj vďaka vašim darom je nová drevenica už pod strechou a hrubá stavba je tak po obrovskom úsilí takmer hotová. Stále však mnoho základných vecí chýba, chata nemá ani okná... Do galérie sme pridali niekoľko fotiek, na ktorých je vidieť aktuálny stav. S pánom Cehelským sme natočili aj krátke video, kde rozpráva o stavbe a veľmi ďakuje za vašu pomoc (http://bit.ly/12OHOcy). Zuzana Melicherčíková (Biela Vrana 2010) a Fero Pauliny (Aliancia Fair-play)

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?