Menu

Domov a istota pre deti

Trvanie výzvy: 16. decembra 2020 - 16. marca 2021

Cieľ výzvy

Domov a istota pre rodinu - bývanie, potraviny a zdravie pre deti

Príbeh

Domov a istota pre deti

Prišla som v máji pre pandemickú OČR o prácu. Živím sama školopovinné deti.

Keď som mala 30, prišla som s deťmi o vlastný domov. Byt na hypotéku sme museli predať. Z toho čo ostalo sa vyplatili manželove dlhy. O niektorých som nevedela. Založil si novú rodinu za hranicami. Na deti prispieval po rozvode len nevyhnutné minimum, súdom určené výživné. Občas mu to pár mesiacov za sebou nevyšlo, bez slova prestal platiť. Rok 2020 nebol výnimkou.

Kým som mala stabilnú prácu v cestovnom ruchu, žili sme normálny rodinný život. Vykryla som deťom všetko nevyhnutné. Pri všetkej skromnosti boli aj letné tábory a školské výlety, lyžiarsky. Veľa som uhrádzala pozadu, niečo aj na splátky. Podarilo sa mi výjsť s odretými ušami, v nevyhnutných prípadoch s pomocou blízkych.

V máji som nečakane prišla o prácu pre pandemickú OČR. Starala som sa o školopovinné deti z dôvodu zavretých škôl 3 mesiace. Potom prišlo 9 týždňov letných prázdnin, deti boli opäť doma. Po mesiaci a pol školy sú opäť ďalšie tri mesiace doma. V jedinej letno-jesennej pauze, keď chodili do školy, som poslala desiatky žiadostí a absolvovala niekoľko výberových konaní. Rozbehli sa dobre, skončili bez finále.

Som jediná kto sa môže o deti počas dištančnej výučby postarať. Suplujem oboch rodičov, starých rodičov, riešim s deťmi online školu, aktuálny harmonogram vyučovania, kontrolu úloh, novú látku, projekty, komunikáciu s učiteľmi a zároveň organizáciu poobedného času, obmedzených aktivít detí. Všetko je treba zladiť a stihnúť popri plnej starostlivosti o pravidelnú stravu a hladký chod domácnosti.

Finančnú rezervu na výnimočnú situáciu som musela použiť na nevyhnutné náklady spojené s bývaním. Blízki známi majú všetci vážne problémy so zdravím alebo príjmom, prípadne sú na materskej alebo na dôchodku. Môj aktuálny príjem tvorí náhradné výživné od štátu a prídavky na deti, spolu 275 EUR mesačne.

Kým nenastúpia žiaci do školy, nedokážem bez pomoci zabezpečiť svojej rodine dôležitú finančnú a hmotnú istotu. Nikdy predtým sme neboli odkázaní na príspevky a pomoc v núdzi. Pomáhala som vždy, kým to bolo v mojich silách aj z mála.

Verím, podarí sa nám šťastne preplávať komplikovaným obdobím 2020/21 bez konca. Srdečná vďaka za každú dobrú myšlienku a za podanú pomocnú ruku.

Elena s deťmi

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?