Menu

Budúci zámočník Frederik

Frederik Kaleja, 23 r.

Trvanie výzvy: 29. marca 2016 - 29. marca 2017

Cieľ výzvy

Pomôcť usilovnému tínedžerovi, aby mohol cestovať do školy do Prešova a získať odbornú kvalifikáciu.

Autor výzvy

Dátum vzniku: 1.3.1995

IČO: 31751245

Ulica: Tajovského 1

Mesto: Košice

PSČ: 04001

Štát: Slovensko

Príbeh

Budúci zámočník Frederik

Frederik z Ostrovian sa chce stať zámočníkom a už druhý rok sa pripravuje na svoju profesiu. V týchto dňoch jeho plán, žiaľ, troskotá, došli mu peniaze na cestovné do školy. Mesačne stojí 24 eur. Rodičia mu ich nemôžu poskytnúť.


Frederik Kaleja má krásnych sedemnásť rokov a všetky túžby a sny, aké patria k tomuto veku. Jedným z nich je vyučiť sa  dobrému remeslu a vďaka nemu slušne uživiť svoju budúcu rodinu. Nečaká na zázrak, ale usilovne na sebe pracuje.

Ako jediný z desaťdetnej rodiny chodí na strednú školu. Starší súrodenci ostali bez vzdelania a už majú svoje rodiny. S rodičmi ostal už len Frederik, o rokmladšia sestra, ktorá navštevuje Špeciálnu základnú školu v Levoči, pretože je slabozraká a mladší brat, žiak Špeciálnej základnej školy v Ostrovanoch. Rodina žije veľmi skromne, v rómskej osade, matka je dlhodobo chorá a otec nemá prácu. Každý cent je pre nich veľmi dôležitý.

Aj keď Frederik vedel, že s peniazmi to bude zlé, nastúpil na Stredné odborné učilište internátne do Prešova.  Problém s cestovným mu v minulom školskom roku pomohla preklenúť komunitná pracovníčka Vierka, keď pre neho vypísala výzvu na Kamošoch z webu. Tie sa však už minuli. „Je dobrý žiak a bola by škoda, keby z tohto dôvodu musel zo školy odísť,“ myslí si Vierka. Aj jemu by to bolo ľúto. Bavia ho technické predmety a chváli si učiteľov.

Aj keď príprave do školy venuje dostatok času, ostáva mu aj na aktivity v Cirkevnom spoločenstve, kde hráva na bubnoch. V septembri veľmi dobre reprezentoval Kamošov z webuv Bratislave, kde sa na pozvanie Ľudia ľuďom stretli deti a mládež, ktorým ich zbierky pomohli. Frederik si veľmi váži, že sa mal možnosť stretnúť sa aj s predsedom slovenského parlamentu.

Pomôžte mu, prosíme, aby mohol chodiť doškoly a vyučiť sa v odbore, ktorý ho zaujíma. 


Ďalšie informácie

S dieťaťom pracujeme
pravidelne, raz týždenne

S rodičmí dieťaťa sme v kontakte
niekoľkokrát do mesiaca

Naša organizácia je zameraná na

na prácu s deťmi a mládežou

na vzdelávanie deti a mládeže

na prácu s marginalizovanými skupinami

na komunitnú prácu

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?