Menu

Registrácia na horský ultra maratón UTMB 2022

Trvanie výzvy: 8. októbra 2021 - 31. decembra 2021

Cieľ výzvy

Cieľom výzvy je vyzbierať 2,000 EUR potrebných na zabezpečenie registrácie na pretek Ultra-trail du Mont-Blanc

Príbeh

Registrácia na horský ultra maratón UTMB 2022

Ultra-Trail du Mont-Blanc, horský ultra maratón s dĺžkou 168 km, je obrovská športová výzva. Mám 70 rokov a odhodlanie túto výzvu s vašou pomocou zdolať.


Volám sa Štefan. Mám 70 rokov a veľký sen byť prvým Slovákom v kategórii V4H, mužov nad 70 rokov, ktorý v časovom limite 46 hodín dokončí horský ultra maratón Ultra-trail Mont-Blanc (UTMB). Zároveň budem prvým bežcom za posledných 6 rokov v tejto kategórii, ktorý túto hranicu prelomí. V roku 2013 som ako jediný Slovák absolvoval pretek UTMB v kategórii V3H, teda mužov nad 60 rokov. Skúsenosti, kondícia a športové nadšenie mi nechýbajú, potrebujem však finančnú pomoc na zabezpečenie registrácie na pretek. Staňte sa spolu so mnou súčasťou tohto výnimočného dobrodružstva, v ktorom budem reprezentovať Slovensko, zároveň však verím, že budem naďalej inšpiráciou a povzbudením aj pre ďalších, aby jeseň života trávili aktívne a nevzdávali sa svojich snov.  

Behu ako športu som sa začal venovať vo veku 55 rokov a neskôr mi učarovala, dovtedy pre mňa neznáma, disciplína ultra maratónov. Svoj autobiografický príbeh obyčajného človeka, ktorý sa rozhodol žiť svoj život podľa vlastných predstáv, aby bol šťastný, a s ním aj ľudia okolo neho, som spísal v knihe Ako som prekonal sám seba, ktorú vydalo vydavateľstvo IKAR. Snahou knihy je ukázať, že aj človek bez nadania a vo vyššom veku môže dokázať neuveriteľné veci. 

Moja športová výzva: horský pretek Ultra-trail du Mont Blanc
Ultra-trail du Mont Blanc (UTMB) je jeden z najťažších horských ultra pretekov na svete s dĺžkou  takmer 170km, prevýšením 10.000m a s časovým limitom na jeho absolvovanie 46 hodín. Dostať sa na UTMB je veľmi ťažké. Závisí to od športových výsledkov, aj od šťastia. Každý bežec musí splniť požiadavky výkonnosti – preukázať, že absolvoval v danom období požadované, dostatočne náročné, preteky ohodnotené bodmi. V tom prípade je zaradený do losovania. Podmienku športových výsledkov mám splnenú. Možnosť zúčastniť sa preteku UTMB dostane 2400 až 2500 účastníkov, záujemcov je však mnohonásobne viac, preto každý rok účastníkov losujú. 

Aj v tomto roku som bol prihlásený, bohužiaľ ma však nevylosovali.

Mám 70 rokov, a preto čakať opakovane ďalšie roky na ortieľ šťasteny je náročné. V podmienkach účasti existuje možnosť prihlásiťsa na pretek mimo losovanie pre limitovaný počet pretekárov, ktorí sa rozhodnú venovať 2.000 EUR jednej z charitatívnych organizácií, určenej usporiadateľom pretekov. 

Rád by som využil možnosť zabezpečenia účasti bez zlosovania, avšak pre mňa, ako slovenského dôchodcu, je takáto vysoká suma nedosiahnuteľná (aj keď myšlienka podporenia dobročinnej organizácie takouto cestou je sympatická). V prípade úspešnej registrácie na pretek budem navyše potrebovať zaplatiť štartovné cca €200, náklady na cestu autom 2600 km do Chamonix a späť, náklady na ubytovanie, parkovné atď.  

Pomôžte mi, prosím, zabezpečiť účasť na tomto prestížnom a náročnom preteku a ja spravím všetko preto, aby ste boli hrdí na môj výkon :-). 

Podcast so mnou o dôchodcovi ultra vytrvalcovi

Rozhovor so mnou v magazíne 40+

Reportáž RTVS o mojom horskom maratóne na Vtáčnik

Aktualizácie

NA MONT BLANCU BUDEM BEŽAŤ AJ VO VAŠOM MENE12. okt 2021

Drahí priatelia, známi aj neznámi podporovatelia. Podarila sa silou komunity veľká vec, moja výzva sa naplnila za neuveriteľných 36 hodín. Môj sen sa tak aj vďaka vám všetkým začína plniť. S vašou podporou som urobil veľký krok smerom k skúške sily, odvahy, vytrvalosti, duševnej odolnosti a odhodlania. Rozhodol som sa, že aj vo vašom mene a v mene nášho Slovenska podstúpim skúšku, na ktorú sa zatiaľ žiaden Slovák vo veku nad 70 rokov neodvážil. Aj vy sa stanete súčasťou veľkého dobrodružstva na ceste Francúzskom, Talianskom a Švajčiarskom okolo najvyššieho vrchu Álp, Mont Blancu. Bude to boj, veď za posledných 6 rokov to nikto na svete v tejto vekovej kategórii nedokázal. Ja však budem cítiť vašu podporu na každom kroku a moje odhodlanie sa tak znásobí. Verím, že to spoločne dokážeme! Veľké ĎAKUJEM všetkým!

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?