Menu

Príspevok na dlhodobú rehabilitáciu a liečbu zdravou stravou

Trvanie výzvy: 27. októbra 2021 - 19. októbra 2022

Cieľ výzvy

Žiadam o príspevok FVP na dlhodobú rehabilitáciu a zdravú stravu na podporu liečby kostí a svalov po zhoršení zdravotného stavu po ochorení na Covid-19

Autor výzvy

Príbeh

Príspevok na dlhodobú rehabilitáciu a liečbu zdravou stravou

Dobrý deň, mám 28 rokov a moje zdravotné problémy mi nedovoľujú zamestnať sa a nemám nikoho kto by mi vedel finančne pomôcť. Preto vás prosím o finančnú pomoc na dlhodobú rehabilitáciu a liečbu kvalitnou stravou.

    Volám sa Nikola Khúlová. Vychovávali ma starí rodičia. Žili sme v chudobe. Otec platil nízke výživné a mama sa o mňa nestarala. V maturitnom ročníku som mala autonehodu, po ktorej mi začali zdravotné problémy: zápal kostí, modranie nohy. Neskôr som bola odkázaná na barle, aby sa mi zahojila noha po náraze s autom. Potom mi zistili Sudeckov syndróm, ochorenie spôsobujúce atrofiu svalov končatiny. Po smrti starích rodičov zdedila byt ich dcéra, ktorá sa ku mne naťahovala aj s rodinou. S nimi som tam bývala ešte asi 3 roky po smrti oboch starých rodičov. Teta ma pred rokom vyhodila z bytu. Nemala som kam ísť, a preto som ostala pár dní na ulici v zime. Kvôli bývaniu vonku na zime a nadmerným pohybom, aby som prežila, sa mi zhoršil zdravotný stav nohy, teda atrofia svalov lýtka, a tak som nezvládala chodiť ani toľko, čo predtým. Aktuálne mám chôdzu premenlivú, nestabilnú, s vhodnosťou pohybu 5minút. Snažím sa chodiť viackrát denne pár minút. Robí mi problém chodiť poschodoch a nerovných terénoch.

    Lekárka povedala, že už mi chôdza nezaberá a treba, aby som chodila na rehabilitácie typu McKenzieho, ktoré mi ale neuhrádza poisťovňa, a mám zaradiť stravu, ktorá buduje svaly a kosti, keďže mi zistili osteoporózu vysokého štádia. Beriem na ňu bisfonáty Risendros, ale bezkvalitnej a cielene liečivej stravy sa nedeje zmena, ktorá mala prísť po 3 rokoch užívania bisfonátov Risendros. Je to pre mňa zároveň jediná možná liečba osteoporózy. Bisfonáty  absorbujú cez stravu látky, ktoré spravujú do kostí  a tie potom majú silnieť, no nesilnejú, lebo mám malý príjem.

    Otec sa o mňa nezaujíma a mama sa o mňa nevie postarať kvôli jej zlej zdravotnej a finančnej situácii, tak mi pomáhala aspoň s poriadkom v izbe.  Moje zdravie mi nedovoľuje sa zamestnať  a nemá mi kto pomôcť. Bývala som u expartnera s jeho mamou. Tá ma vyhodila kvôli tomu, že sa mi nedá mať dieťa a starať sa o domácnosť. Počas bývania v tejto rodine som dostala Covid19, pre ktorý ma hospitalizovali a zhoršili sa mi v dôsledku Covidu moje skryté zdravotne problémy. Oslabil sa mi nervový systém, mám horší balans. Chodila som trochu lepšie, ale teraz bez palíc neprejdem a cvičiť nezvládam, lebo mi príde zle a zadýcham sa. Bez pevných kostí tiež nedokážem riešiť svalstvo ako treba a jedno s druhým súvisí. Z nemocnice ma preložili do zariadenia opatrovateľskej služby. Máme tu skromnú stravu v rámci môjho dôchodku, 228eur mesačne.

    Žiadam Vás preto o zabezpečenie liečby rehabilitácie, aj ohľadom stravy na kostru a svalstvo a v rámci Vašich možností.

S pozdravom Nikola Khúlová.

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?