Menu

Pomôžme Bielej Vrane obnoviť drevenicu, ktorú mu niekto podpálil

Trvanie výzvy: 21. januára 2014 - 21. januára 2015

Cieľ výzvy

Vyzbierať peniaze na obnovu drevenice, ktorú Bielej Vrane Ivanovi Cehelskému niekto podpáliť po tom, ako poukázal na nekalé praktiky pri výrube stromov a rozširovaní zvernice.

Autor výzvy

Príbeh

Pomôžme Bielej Vrane obnoviť drevenicu, ktorú mu niekto podpálil

Pán Cehelský chránil napriek opakovaným útokom celý život prírodu. Prišiel však takmer o všetko. Preto by sme mu chceli pomôcť a vyzbierať peniaze na obnovu jeho milovanej drevenice. Zbierka je pokračovaním zbierky z roku 2013, v ktorej sa cez ludialudom.sk podarilo získať vyše 3 800 €.

Pán Cehelský celý život chránil prírodu. V ostatných rokoch vystupoval Ivan Cehelský najmä proti masívnemu výrubu stromov v Považskej Bystrici a rozširovaniu zvernice v Strážovských vrchoch. Niekto mu, žiaľ, podpálil vlastnoručne postavenú drevenicu v Spišskej Magure. Roztĺkli mu okná na byte a neskôr zhorelo i auto jeho syna. Veľmi sa prihovárame za akúkoľvek pomoc pánu Cehelskému - dôchodcovi, bývalému pracovníkovi Okresného úradu životného prostredia a Bielej Vrane 2011.

Pána Cehelského sme spoznali na odovzdávaní ocenení Biela Vrana 2011, ktoré mu bolo udelené práve za aktivity v ochrane prírody. Keď sme ho o rok stretli opäť, dozvedeli sme sa, že jeho trápenie nemá konca. Medzičasom ochorela jeho drahá manželka, ktorá podstupovala chemoterapiu a ožarovanie. Pán Cehelský si vyčíta, že spúšťacím motorom choroby bola jeho angažovanosť v konkrétnych kauzách ochrany prírody a všetky strasti, ktoré museli následne podstúpiť.

Ako dôchodca si našiel prácu v Rakúsku a snažil sa zarobiť na opravu zhorenej chalupy. Prácu však musel nechať, aby sa mohol starať o manželku. Pani Cehelskej pomôcť nevieme, chceme im však pomôcť aspoň finančne pri rekonštrukcii ich drevenice. Tá bola pre nich útočiskom a celoživotným snom. Manželia Cehelskí s ňou mali veľké plány. Chceli tam organizovať tábory pre deti, ktoré by sa učili spoznávať a chrániť prírodu.

Zbierka je pokračovaním zbierky z roku 2013, v ktorej sa cez ludialudom.sk podarilo získať vyše 3 800 €. Minulý rok sa aj vďaka vašim darom podarilo dostať drevenicu pod strechu. Hrubá stavba je tak po obrovskom úsilí takmer hotová. V drevenici je zavedená elektrina, koncom leta pribudli nové dvere a neskôr aj schodište do podkrovia. Mnoho podstatných vecí vrátane okien, obkladov a podláh však stále chýba.

Pri obnove drevenice sa minulý rok vystriedalo vyše 20 dobrovoľníkov, ktorí spolu s pánom Cehelským natierali drevenicu lakom, špárovali steny a upratovali zhorené drevo. V prácach budeme pokračovať, čo nám sily budú stačiť.

Prosíme preto o podporu pána Cehelského, Nezaslúži si byť vo svojej situácii osamotený. Spolu s ním a jeho rodinou veľmi pekne ďakujeme za všetky dary.

Zuzana Melicherčíková ( Biela Vrana 2010) a Zuzana Lauková (dcéra Bielej Vrany 2011 Marty Laukovej)

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?