Menu

Mladá mamička je v bdelej kóme. Pomôžme jej absolvovať rehabilitácie v zahraničí

Trvanie výzvy: 27. júna 2024 - 26. júna 2025

Chcem darovať

Zvoľte výšku svojho jednorazového daru

Cieľ výzvy

Získať dostatok financií na zabezpečenie kvalitnej starostlivosti a liečbu v zahraničí

Príbeh

Mladá mamička je v bdelej kóme. Pomôžme jej absolvovať rehabilitácie v zahraničí

Juliána je mladá mamina 4 ročného synčeka Martinka. Upadla do bdelej kómy a jej milujúci manžel sa snaží už 3,5 roka tento stav odvrátiť. Na Slovensku však lekári urobili čo mohli, pre Juliánu je potrebné absolvovať niekoľkomesačný liečebný pobyt v zahraničí. Ten je ale nesmierne drahý. Pomôžme Juliáne, aby mohla opäť objať svojich milovaných, ktorí ju veľmi potrebujú.

 Táto prosba o pomoc nie je nič iné ako nevyhnutný krok pre zabezpečenie dlhodobých finančne nákladných intenzívnych rehabilitácii pre Juliánu. Juliána Kohútová je teraz 33 ročná mladá mamička z Prešova, ktorá má s manželom Lukášom iba 4 ročného synčeka Martinka, ktorých nedokáže manželsky a materinsky objať už skoro tri a pol  roka. Na  narodenie syna  sa dlho  tešila a teraz mu nedokáže byť mamou.

 Napriek tomu, aké je to ťažké, tak jej celá rodina neprestáva veriť, že sa z toho dostane a dokáže svojich najbližších plnohodnotne objať a opäť prejaviť svoju lásku. V roku 2016 podstúpila prvú operáciu srdca, kde jej odstránili aneuryzmu aorty a vykonali plastiku aortálnej chlopne. V júli 2020 sa jej s manželom Lukášom  narodil Martinko, vytúžený chlapček.  Bohužiaľ, v decembri 2020 sa Juliána zúčastnila vo VUSCH Košice plánovanej kontroly srdca, keďže ako zodpovedná mamina nenechávala nič na náhodu. Táto kontrolná návšteva ambulancie však nedopadla najlepšie. Diagnostikovali jej zhoršenie činnosti plastiky operovanej aortálnej chlopne a vykonali ďalšie potrebné vyšetrenia. Na základe nepriaznivých výsledkov a odporúčaní lekárov, ktorých sa držala v tej najlepšej viere, podstúpila dňa 26. januára 2021 druhú operáciu mladého srdiečka. Šlo o reoperáciu, pri ktorej jej vykonali implantáciu umelej aortálnej chlopne. Na 13. deň od operácie bola lekármi dňa 8.2.2021 prepustená z nemocnice a ocitla sa v domácom liečení. Stihla, podľa odporúčaní z lekárskej prepúšťacej správy, navštíviť už len obvodnú lekárku, aby si zabezpečila lieky.

 Nastal osudný deň 11.2.2021. Vtedy si v skorých ranných hodinách Juliánin manžel Lukáš všimol, že Juliána pravdepodobne prestala dýchať. Po úvodnom šoku sa spamätal a začal konať všetko pre záchranu svojej milovanej manželky. Bohužiaľ, aj napriek jeho silnej snahe oživiť ju, Juliána nereagovala. Oživila ju až privolaná posádka RLP. Následne bola Juliana urýchlene transportovaná do Fakultnej nemocnice v Prešove. Ani tu sa im nepodarilo stabilizovať jej zdravotný stav, ktorý sa pravidelne zhoršoval a bola dokonca viackrát resuscitovaná. Následkom toho je, že odvtedy Juliána upadla do bdelej kómy. Z osobnej stránky pohľadu na túto katastrofu to jej rodina nemala o nič ľahšie ako ona.

 Manželovi Lukášovi neostávalo nič iné ako ostať so synom na materskej dovolenke a napriek pomoci a podpory od rodiny jej nedokáže zabezpečiť takú plnohodnotnú starostlivosť, ako by si zaslúžila. Keďže dýchala len pomocou tracheostomie, jej zdravotný stav si vyžadoval určitú odbornú starostlivosť. Jediným možným riešením bolo, aby po prepustení z nemocnice bola, hoci dočasne, umiestnená v hospici. Jej aktuálny zdravotný stav si ale vyžaduje takú špeciálnu rehabilitačnú liečbu, ktorá je na území Slovenskej republiky ťažko dosiahnuteľná. K tomu, aby sa mohla vrátiť do plnohodnotného života k synčekovi a manželovi, musia zasiahnuť lekári a rehabilitační pracovníci zo zahraničia. Na začiatku sme začali urgovať rehabilitačné centrá na Slovensku, ale boli sme odmietnutí, nakoľko takýchto pacientov neprijímajú. Boli sme tak donútení hľadať pomoc v zahraničí. Konečne sa na nás v tomto usmialo šťastie a prichádzajú nám pozitívne správy, že je možné, aby ju prijali na ich intenzívne rehabilitácie /Švajčiarsko, Rakúsko/. Tu nastal ďalší kameň úrazu, keďže pre jej rodinu je takáto služba finančne veľmi nákladná. Ani to jej rodinu neodradilo a vyhľadali teda ešte poslednú nádej a oslovili Centrum pre funkčnú rehabilitáciu v Krakowe. V tomto centre sa zameriavajú na pacientov v bdelej kóme, prinavracajú im schopnosť obnoviť poškodené funkcie tela a zaznamenávajú pokroky už po prvom mesiaci. Cena pobytu v tomto centre mesačne sa pohybuje viac ako 6500€, jedná sa však o prijateľnejšiu alternatívu, cena verzus úroveň, oproti ostatným zariadeniam. Absolvovala už aj rehabilitácie na Slovensku v zariadeniach v Piešťanoch, kde sa mierne podarilo stabilizovať jej zdravotný stav a to tým, že sa posunula do stavu slabého vedomia, keď dokáže reagovať na podmety jej rodiny, dokáže jednoducho odpovedať a komunikovať s rodinou. Jej zdravotný stav si ale vyžaduje dlhodobé odborné rehabilitácie, aby sa odstránila silná spasticita, ktorou dlhodobo bojuje. Rodina si veľmi dobre uvedomuje, že sa jedná o beh na dlhú trať, no nevzdávajú sa, a práve preto sa obracajú na vás. Spoločne veríme, že vďaka tomuto pobytu začne, ako mnohí iní pacienti, napredovať. Dovoľujeme si teda poprosiť dobrých ľudí o finančnú pomoc, aby mohla Juliána absolvovať potrebnú rehabilitačnú liečbu v zahraničí, ktorá je veľmi dôležitá pre jej ďalší život. Veríme, že aj s vašou pomocou sa nám podarí zabezpečiť takú starostlivosť, že sa navráti do plnohodnotného života, objíme a vychová svojho syna a bude oporou nielen pre manžela, ale aj rodinu.

 V mene Juliány vopred ďakujeme všetkým ochotným ľuďom, ktorým nechýba ľudskosť a srdce, a prispejú k jej úspešnému uzdraveniu. Budeme veľmi vďační, ak túto výzvu podporíte aj zdieľaním po sociálnych sieťach. Za vašu ochotu pomôcť Juliáne vopred úprimne ďakuje Juliáni

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?