Menu

Vráťme zrak Faribe

Trvanie výzvy: 2. novembra 2014 - 11. januára 2015

Cieľ výzvy

realizácia transplantácie očnej rohovky pre mladú Afgánku Faribu (v galérii nájdete aj fotky úspešne operovaných pacientov z predchádzajúcich rokov)

Autor výzvy

Dátum vzniku: 11.7.2011

IČO: 42152445

Ulica: Priehon 104/19

Mesto: Sebedražie

PSČ: 97205

Štát: Slovensko

Príbeh

Vráťme zrak Faribe

V rámci dlhodobého projektu Adžamal zbierame finančné prostriedky na zakúpenie rohoviek a ich transplantáciu konkrétnym nevidiacim ľuďom v Afganistane. Samotná operácia na naše európske pomery nie je náročná a celé to stojí „len“ necelých 1000 €. Predstavme si, že za tú sumu môže niekto vidieť!

Fariba má 15 rokov. Žije v Kábule so svojou rodinou. Je študentkou tretieho ročníka. Trpí veľmi slabým zrakov kvôli vrodenej očnej chybe (keratoconus) a nemôže plnohodnotne pokračovať v štúdiu.

Rohovková slepota je v Afganistane kvôli zlým hygienickým podmienkam, chudobe, nedostatočnej lekárskej starostlivosti ako aj zraneniam spôsobených vojnou, jedným z najčastejších vážnych onemocnení očí. Prakticky to znamená úplné vyradenie zo života. Najviac postihnutou skupinou sú deti, ktoré kvôli tomu nemôžu chodiť do školy. Takto sú celkom odkázané na starostlivosť príbuzných, v dospelosti si nemôžu nájsť uplatnenie.

Petra Procházková: prečo rohovky v Afganistane?

Spolupracujeme s lekárom Wahidom, ktorý vyhľadá a vyšetrí vhodných pacientov na transplantácie. Pošle nám získané informácie a príbehy príjemcov pomoci. Jedná sa chudobných ľudí, často deti, ktorí by si operáciu nemohli nikdy dovoliť zaplatiť.


Komu sme pomohli?

Od roku 2008 sa v rámci projektu Adžamal podarilo úspešne vrátiť zrak transplantáciou očných rohoviek desiatkam Afgáncom a tým aj zmeniť ich budúcnosť! Vďaka prostriedkom vyzbieraným na Slovensku sa za zrealizovalo 18 operácií: päť v roku 2011, šesť v roku 2012, štyri v roku 2013 a (zatiaľ) tri v roku 2014. 


Podporte projekt Adžamal cez zakúpenie "zázračných" bábik na portáli SaShe

Aktualizácie

Fariba bola úspešne odoperovaná!11. jan 2015

Transplantácia Faribinej očnej rohovky bola financovaná z verejnej zbierky Berkat pomáha. Ďakujeme všetkým darcom!

Aktuálne novinky z BERKATu nájdete na našom webe www.berkat.sk alebo Facebooku.

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?