Menu

Domy na polceste - House of Family Kambodža

Trvanie výzvy: 24. marca 2015 - 24. marca 2016

Cieľ výzvy

V hlavnom meste Kambodže sme zriadili v roku 2004 sirotinec s liečbou pre siroty s HIV s názvom House of Family. Dnes sa tam v dvoch domovoch lieči 124 detí. Hlavným sponzorom House of Family bolo počas rokov 2011 a 2012 občianske združenie Dvojfarebný svet, ktoré by svoju pomoc nemohlo realizovať bez podpory Vysokej školy svätej Alžbety a profesora Vladimíra Krčméryho. Dnes v projekte House of Family pôsobíme, ako parciálny sponzor. Financujeme takzvané Domovy na pol ceste, ktoré sú pre väčšie deti prestupnou stanicou medzi pohodlím detského domova a realitou života v Kambodži.

Autor výzvy

Príbeh

Domy na polceste - House of Family Kambodža

Staňte sa súčasťou našej veľkej rodiny v Kambodži. Dvojfarebný svet hľadá prispievateľov na projekt pre HIV pozitívne siroty v Kambodži, o ktoré sa starajú Slováci.

Domy na polceste sú doplnkovým projektom House of Family. Sú vrcholom našej strarostlivosti o deti a dokončujú našu prácu tým najdôležitejším – naučiť deti vykročiť samostatne do života a viesť samostatný život.

Ich cieľom je naučiť deti tomu, čo v House of Family napriek plnej starostlivosti nemali – osamostatniť sa, vedieť sa postarať o seba, nájsť motiváciu do života.

Učia sa žiť v menšej komunite, komunikovať, pomáhať si navzájom, spolupracovať. V projektovom dome mali všetko pripravené, navarené, plnú starostlivosť a v domovoch na polceste sa učia aj týmto zručnostiam samostatne. Sami si musia strážiť denný režim, užívať samostatne lieky, samostatne si upratovať, nakupovať na trhu, narábať s peniazmi, chodiť do školy, učiť sa do školy.

Každý deň ich sprevádza sociálny pracovník, ktorý im pomáha začleňovať sa do života, riešiť problémy, učí ich všetky veci ktoré potrebujú vedieť k samostatnému životu.

Domovy na polceste sú tri – dva v hlavnom meste a jeden v Sihanoukville na juhu Kambodže.

Na juhu je to domček s farmou a v hlavnom meste sú dva trojizbové byty, ktoré majú vlastnú kuchynku a plné vybavenie. V jednom sú dievčatá a v druhom chlapci.

V dievčenskom domove býva šesť dievčat vo veku od 16 do 21 rokov, chodia do škôl. Ol Samras, Ol Sokuntheary, Pov Chakrya, Rom Dalin, Yem Sokkea, Prum Socheata. Zoznámte sa s jednou z nich – so Sokkeou. Má 21 rokov, prišla k nám v roku 2003, keď mala len 9 rokov. Bola v zlom zdravotnom stave, o jej rodine sa vedelo málo, obaja rodičia zomreli na AIDS. Nemala žiadne hygienické návyky a izolovala sa od kolektívu a detí. No počas krátkeho času sa adaptovala, vyrástla z nej zodpovedná a svedomitá slečna. V dome na polceste býva už druhý rok, je vyučená kuchárka a už pracuje.

V chlapčenskom domove býva šesť chlapcov vo veku 16-22 rokov, Hang Theara, Horm Lytho, Koam Maley, Seng Sophan, Phum Pheakdey, Koam Matey. Všetci študujú, posledný Matey študuje už na vysokej škole architektúru, popri tom aj pracuje v hoteli.

V Sihanukville máme vyše roka domček s farmou, v ktorom sú štyria chlapci od 14-20 rokov – Chhon Sikron, Kan Sen,Chey Sokhea, Sit Chamroeun. Špecifikom je že domček má aj malú farmu kde sa chlapci učia zodpovednosti starostlivosťou o zvieratá a pestovanie šalátu. Domček aj s pozemkom je v našom vlastníctve, na jeho kúpu prispel slovenský sponzor Peter Cvik za čo mu srdečne ďakujeme.

Náklady na tak dôležitý projekt nie sú vysoké, ale celý projekt domovov na polceste je financovaný iba z darov sponzorov a ľudí ako ste vy. Ide o projekt združenia Dvojfarebný svet. Jeden mesiac prevádzky domovov na polceste stojí 1200 eur. Sú to náklady na mesiac života pre 18 detí. To sú necelé dve eurá na deň ich života.

Prispejte aj vy – môžete zaplatiť náklady na nájomné, na prevádzku, alebo na rozvoj tohto projektu.

Každé tri eurá ktorými prispejete na projekt, zaplatíte jeden deň dieťaťa v Domove na polceste.

Môžete prispieť aj na konkrétne výdaje – na školské potreby, stravu, či nájomné… Mesačná prevádzka jedného domova na polceste stojí v priemere 500 eur, zahŕňa výdaje na energie, nájomné, prevádzku…

Špeciálnu výzvu máme na dostavbu domova na polceste v Sihanoukville – domček s pozemkom má aj farmu, kde sa deti učia zodpovednosti starostlivosťou o zvieratá. V dome však iba prespávajú, lebo treba pristaviať kuchynku a rozšíriť spálňu. Prispejte na dokončenie tohto domčeka! Potrebujeme 8000 eur aby mohol byť plnohodnotným, Domovom na polceste.

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?