Menu

Má krásnych 17, no žije bez základných životných potrieb

Trvanie výzvy: 24. júna 2015 - 24. júna 2016

Cieľ výzvy

Topánky zimné, letné, prezuvky, oblečenie na prax, oblečenie na doma, zaplatenie cestovného, stravy...

Príbeh

Má krásnych 17, no žije bez základných životných potrieb

Má 17 rokov, o rok snáď skončí školu. Žije bez elektriny, plynu a vody. Umýva sa v ohriatej vode zo studne, varia z vody zo studne, perú vodou zo studne. Keď nemá do školy na cestovné, tak tam jednoducho nejde.
... a väčšina ľudí to o ňom nevie, lebo na otázku ako sa máš, odpovedá ,,dobre´´ a na otázku a čo vaši, odpovedá rovnako...

Žije s rodičmi, ktorí ... Jednoducho povedané, ktorí boli naučení, že sa spoločnosť, alebo štát o nich postará a nepochopili, že dnes je to inak a situáciu nezvládli. Zo srdca Slovenska sa presťahovali na juh do malého domčeka s vidinou pekného dožitia. Všetko je však inak.

Každé prázdniny je Martin u svojej sestry, kde aj s druhou sestrou mu urobia nákup- väčšinou k narodeninám, ktoré oslavuje v auguste. Dostane nové botasky- väčšinou je len na jedny, nejaké nohavice, drogériu, upečú mu tortu, pripravia pohostenie, spoločne oslávia že sú spolu a že o takmer 18 rokov mladší Maťo je tu, medzi nimi a zdravý- pretože prognózy lekárov, keď sa Maťko mal narodiť, boli zlé.

Obidve sestry robia čo môžu, avšak samé sú zaťažené hypotékami, majú malé deti, dokonca jedna zo sestier mala tri zamestnania, jej manžel dve, aby všetko utiahli. Mladšia sestra si brala úver, pretože dom rodičov bol zaťažený exekútorom a hrozilo, že rodičia o dom prídu a tak dlh za nich vyplatila a teraz ho spláca. Maťo každé prázdniny (jarné, letné, zimné, veľkonočné) trávi pri sestrách, ony mu operú, čo prinesie (nezriedka 2-3 cestovné tašky prádla), ožehlia, on konečne okúsi normálny kúpeľ a celé prázdniny má teplú stravu, bezpečie a pokoj. Keď ho vyprevádzajú domov, nabijú mu kartu na autobus,aby mal na cestu do školy. A on po príchode domov sestrám telefonuje, že sa k nim chce vrátiť. Že ich ľúbi a že nechce byť tam, kde je. A opäť začína každodenný boj. Sestry nemajú ako inak pomôcť, pretože Martinovi zostáva už len rok štúdia, aby mal aspoň výučný list. Podnet na sociálku sa riešil tiež, ale Martin bude mať čochvíľa 18 rokov. Podporujú ho teda ako môžu psychicky, aj finančne.

Prosíme vás ak môžete, podporte sestry v pomoci Martinovi. Blížia sa prázdniny, čas, kedy budú mať pri sebe brata celé dva mesiace.

Prispejte aj málom, aby keď príde na prázdniny, mu mohli nakúpiť oblečenie, topánky, zaplatiť cestovné a ostatné výdavky do školy.

Ďakujeme.


Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?