Menu

Raed Hataby volá o pomoc!

Trvanie výzvy: 25. júla 2016 - 31. októbra 2016

Cieľ výzvy

Cieľom tejto výzvy je pomôcť prežiť rodine Raeda Hatabyho vojnovú situáciu v Sýrii v meste Aleppo. Finančné prostriedky budú vynaložené na základné životné potreby - jedlo, lieky, ošatenie, voda, výdavky spojené s domácnosťou a výdavky spojené s prevádzkou osobných elektronických zariadení - mobil, počítač apod. Finančná podpora umožní tejto rodine prečkať zlé časy, kým nastane v Sýrii mier, alebo kým sa situácia upokojí natoľko, že budú schopní fungovať samostatnejšie.

Príbeh

Raed Hataby volá o pomoc!

Prosím o pomoc pre sýrskeho šachistu s muskulárnou dystrofiou Raeda Hatabyho a jeho rodinu. Žijú v Sýrii, ktorú ochromuje vojna, v meste Aleppo, kde prebiehajú boje a vojna zasahuje do ich každodenného života. Som s ním v mailovom aj telefonickom kontakte. Zoznámili sme sa vďaka medzinárodnému šachovému turnaju po internete OMD Dystro Openet 2016, ktorý organizuje Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR, a ktorého som hlavným rozhodcom. Turnaj je určený pre šachistov postihnutých muskulárnou dystrofiou a inými telesnými postihnutiami. Raed ročník Ope-netu 2016 vyhral v kategórii muskulárnych dystrofikov.

Raed Hataby vyhral OMD Dystro Ope-net 2016. Turnaj bol schopný odohrať po sieti vďaka tomu, že je odborníkom v práci s počítačmi. V Aleppe nemajú dobré pokrytie signálu, majú problémy s elektrinou, ale Raed sa napojil na 3 rôznych operátorov a každých 15 sekúnd si overoval spojenie - ak niektorá zo sietí padla, prepojil sa na druhú. Takýmto spôsobom bol schopný odohrať celý turnaj - celkovo 9 kôl v týždenných intervaloch - napriek tomu, že ak hráč zo šachového servera vypadol na 1 minútu, prehral kontumačne.

S Organizáciou muskulárnych dystrofikov v SR spolupracujem už veľa rokov a projekt Medzinárodného internetového šachového turnaja pre dystrofikov a inak telesne postihnutých je jedným z našich spoločných projektov. V prípade, že potrebujete preveriť tieto údaje, odporúčam vám kontaktovať Jozefa Blažeka, ktorý má v OMD na starosti aj podporu šachových aktivít pre zdravotne postihnutých:

www.omdvsr.sk, blazek@omdvsr.sk, 0948/529976

Ja pracujem v oblasti športu hendikepovaných, konkrétne sa venujem parašportu boccia a tiež šachu zdravotne postihnutých. Moja web stránka, kde sa môžete dozvedieť viac o mne, mojej práci a športe boccia: www.parahry.sk.

Po turnaji som s Raedom urobil interview, ktoré si môžte prečítať na stránke turnaja: http://www.sachomd.sk/clanky/omd-dystro-ope-net-2016/raed-hataby---syrsky-sachista-z-aleppa---vola-o-pomoc.html.

Raed je otcom 3 malých detí - Sarah 11-ročná, M. Aly 7-ročný a Emalalddin 5-ročný. Žije spolu so ženou, svojou mamou a stará sa aj o telesne postihnutú sestru. Vyštudoval strojné inžinierstvo, ale vzhľadom na svoje zdravotné postihnutie sa nevedel v odbore uplatniť, preto presedlal na počítačové systémy. V tejto oblasti pracoval pred vojnou a bol schopný uživiť svoju rodinu, napriek tomu, že jeho miera imobility je 95%.

Keď však vypukla vojna, všetko sa zmenilo, stratil príležitosti na prácu a tým aj príjem. Chvíľu žili z nasporených peňazí, ale tie sa minuli. Do Aleppa chodí raz za 70 dní potravinová pomoc vo forme základných potravín, inak sa k potravinám dá dostať len na čiernom trhu. Ceny potravín sú stále drahšie - oproti predvojnovému stavu sa zvýšili 10-násobne, hlavne kvôli inflácii - kvôli predstave: pred vojnou 1€=60sýrskych libier, teraz 1€=600SL, 1kg baraniny je po 7€. Pre nás je to ešte prijateľná suma, ale nie pre ľudí bez príjmu a platiacich sýrskymi peniazmi.

Raedovi sme poslali doteraz spolu 250€ v dvoch platbách. Platby išli na účet jeho tureckej známej -Jomana Kozam. Ona potom doručila peniaze Raedovi. Potvrdil mi ich prijatie. Priamo so Sýriou je bankové spojenie z európskych krajín nemožné, pretože bankové transakcie sú európskymi bankami kvôli vojne v Sýrii blokované.

Okrem peňazí sme mu poslali aj balík so základnými surovinami, školskými potrebami pre deti, liekami - Raed prekonal niekoľko infarktov srdca - a súpravu: solárna nabíjačka, autobatéria, led-žiarovky - v Aleppe nemajú pravidelnú dodávku elektriny, elektrina funguje napr. cez generátory na benzín, či naftu, a cez noc nemôžu svietiť. Okolo zásielky balíka do vojnovej oblasti sa toho udialo dosť veľa a pripravujeme o tom osobitný článok, ktorý neskôr zverejním. Logistiku okolo doručenia balíka mal na starosti Jozef Blažek z OMD v SR. V prípade záujmu vám môže poskytnúť podrobnosti.

Záujemcom o finančnú pomoc Raedovi a jeho rodine navrhujem nasledujúce riešnie:

Momentálne je vo výzve uvedený môj osobný účet v mBank, ktorý budem používať výlučne na účely spojené s touto zbierkou. Ak by niekto nemal problém s dôverou, môže peniaze pre Raeda poslať na tento účet. Z tohto účtu sa pošlú peniaze na účet do Turecka Jomana Kozam, ktorá ich zašle Raedovi.

Aktualizácie

Raed Hataby uvádza v maily na čo použil prvých 495€12. okt 2016

Raed Hataby uvádza v maily z 8.10.2016 na čo použil časť prvej splátky 495€:

150 000 sýrskych libier (SYP) / 246€: Prvá splátka školného pre Raedove deti(druhá, posledná splátka školného, 150 000 SYP bude zaplatená neskôr.
15 000 SYP / 24,60€ na školské potreby pre deti
45 000 SYP / 73,90€ šaty
16 000 SYP / 26,30€ lieky pre Raeda
6 800 SYP / 11,20€ lieky pre Raedovu ženu
3 500 SYP / 5,80€ pitná voda
8 000 SYP / 13,20€ elektrina
20 000 SYP / 32,80€ sladkosti

Spolu: 264300 SYP, čo je približne 434€.

Ďakujeme za vašu pomoc.

PS:

Konverzný kurz SYP k € podľa NBS k 3.10.2016: 1€=239 sýrskych libier k7.10.2016.

Konverzný kurz SYP k € podľa Raeda - realita v Aleppe: 1€=609 sýrskychlibier.


Prvá časť vyzbieraných peňazí, 495€, zaslaných Raedovi Hatabymu27. sep 2016

Milí priatelia,

21.9.2016 som zrealizoval prvú platbu časti vyzbieraných peňazí pre Raeda Hatabyho v sume 495€. Budem vás informovať o ich doručení a spôsobe použitia. K tomuto krátkemu oznamu pripájam rozhovor s Raedom spred týždňa zrealizovaný po internete.

S pozdravom,

Ondrej Bašták Ďurán

------------

20.9.2016, Aleppo, Sýria – Rožňava,Slovensko

Z mailovej komunikácie s Raedom Hatabym

Použitie časti peňazí zo zbierky ľudia-ľuďom a situácia v Aleppe

Milí priateľOndrej,

Ďakujem za zaslanie prvej časti sumyvyzbieranej v zbierke ľudia-ľuďom, https://www.ludialudom.sk/vyzvy/3673.

Pre mňa je teraz najdôležitejšie, že začal školský rok, preto chcem zaistiť, aby moje deti pokračovali v štúdiu. V našej krajine je štúdium bezplatné, ale v terajšej situácii sú školy preplnené. Učitelia nie sú schopní učiť také veľké množstvo žiakov a to navyše v situácii, keď množstvo škôl bolo zničených, alebo sú používané na iné účely, takže bremeno vyučovania zostáva na zopár z nich. Podrobnejšie som to rozviedol v predchádzajúcom interview. Som preto nútený dať svoje deti do súkromnej školy.

Neďaleko nás je jedna súkromná škola, do ktorej chcem deti prihlásiť. Takže prvú finančnú čiastku vyzbieranú v zbierke ľudia-ľuďom chcem použiť na zabezpečenie vzdelania pre naše deti.

V predchádzajúcej komunikácii si spomínal, že bojujúce strany používajú aj chemické zbrane. Máš o tejto veci nejaké podrobnejšie informácie? Kto z bojujúcich strán ich používa? Aké následky to má pre zasiahnutých obyvateľov Aleppa? Ako sa dá pred zásahom týmito zbraňami chrániť?

Raed:

Pre nikoho nie je jednoduché použiť chemické zbrane. Ak ich použije, musí hľadať spôsoby ako ich spustenie utajiť. Samozrejme, že zákaz používania akýchkoľvek zbraní vyžaduje reálnu kontrolu a pri nedodržiavaní zákazu hrozbu tvrdého trestu, nie len podpis na papieri.

Som rozčarovaný pozíciou európskych pozorovateľov. Práve európania by mali byť primárne zaangažovaní do diania v Sýrii, nie USA A Rusko. Pýtam sa kedy sa Európa chystá zapojiť do dohliadania nad mierom v Sýrii? Je tu hrozba pašovania veľkého množstva rôznych smrtiacich zbraní, ktoré nutne musia prejsť Európou, pretože Sýria je vstupnou bránou do Európy. Nehovorím teraz o sponzoroch teroristických oblastí, ale o tom, kto je ohrozený. Nie sú európske národy tie, ktoré môžu byťdotknuté ako prvé? Verím, že Európa by našla riešenie, ak by chcela. Ale to by chcelo odvážne a zodpovedné rozhodnutie.

Pripomínam tu americké bombardéry nad Južnou Kóreou poprvý krát za dekádu v odpovedi na jadrové testy Severnej Kórey. To bolo hneď nasledujúci deň po tom, ako USA a Rusko dohodli zastavenie bojov v Sýrii. Hneď tu bola séria obojstranných dohôd, nie ako v prípade zastavenia bojov v Sýrii. Už tento príklad hovorí ako prebiehajú stretnutia týkajúce sa Sýrie, faktom je, že ich nezaujíma, čo sa ľuďom v Sýrii deje.

Rusko experimentuje s rôznymi typmi zbraní, USA sa dychtivo prizerajú a Európa len pozoruje. Pritom Sýriu má hneď za domom.

Ondrej:

Vnímal som s nádejou dohodu USA a Ruska o zastavení bojov v Aleppe. Priniesla táto dohoda aspoň nejaké zlepšenie situácie? A teraz, keď dohoda zlyhala, aké je to? –vrátila sa situácia do starých koľají?

Je možné z Aleppa uniknúť na nejaké bezpečnejšie miesto v Sýrii? Sú tam vytvorené nejaké koridory pre ľudí, ktorí chcú uniknúť z frontovej línie?

Raed:

Strieľalo sa tak spolovice, ale keď dohoda padla, veci sa ešte zhoršili. Aleppo je rozdelené na dve časti – prvá (kde žijem aj ja) je pod kontrolou vládnych síl, a teraz sa tu otvorila úniková cesta, avšak spoplatnená! – druhá je pod kontrolou rebelov a momentálne je úplne obkľúčená.

Ale zo dňa na deň sa môže stať, že časť pod správou vlády sa uzavrie a nebude z nej úniku tak, ako sa to už raz stalo na celý mesiac, keď rebeli obkľúčili celé Aleppo. Je to ako hra na mačku a myš, kde je výmena rolí súčasťou scenára. Jednotlivé oblasti mesta sa kupujú a predávajú, to isté aj dopravné cesty. Pre vampírov je to výnosný obchod.

Ondrej:

Nebolo by aj pre teba lepšie, ak by ste z Aleppa utiekli napriek tomu, že nemáš istotu v lepší život mimo Aleppa – či už v Sýrii, alebo okolitých krajinách? Nebolo by to lepšie ako byť vystavený bombardovaniu?

Raed:

Nemôžem podstúpiť to riziko a utiecť do inej časti Sýrie, pretože život tam by bol zložitý, aj kvôli môjmu zdravotnému postihnutiu. Všetky okolité krajiny pre sýrčanov uzavreli svoje hranice a vyžadujú vstupné víza.

Radšej umriem tu, kde žijem, ako žiťv umierajúcom utečeneckom tábore v Jordánsku, Libanone, či v Iraku. Prial by som si, aby som ako človek mal svoje ľudské  práva, dôstojnosť a slobodu, a tieto bohužiaľ v susedných krajinách zaručené nemám.

Dávaj na seba pozor, Boh ochraňuj Slovensko,

Raed Hataby, Aleppo – Syria, Tel.: +963 212270944, Mob.: +963 947514201, alqustas@gmail.com

Preklad textu z angličtiny:Ondrej Bašták Ďurán, Rožňava – Slovensko,  ondrejbastak@gmail.com


Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?