Menu

Monika, Emka a Ninka nesmú skončiť na ulici

Trvanie výzvy: 12. decembra 2016 - 31. januára 2017

Cieľ výzvy

Pomôcť matke dvoch detí uhradiť dlh na nájomnom, inak prídu o strechu nad hlavou. S Martinou López sa zaručujeme, že vyzbierané financie pôjdu na splatenie dlhu na nájomnom a túto skutočnosť aj riadne vyúčtujeme.

Príbeh

Monika, Emka a Ninka nesmú skončiť na ulici

S Martinou sa poznáme z Klubu Železných Matiek. Jeden večer tam uverejnila príbeh o tom, ako pomohla susede na pár mesiacov zachrániť strechu nad hlavou. Navrhla som jej, aby sme spravili výzvu a skúsili Monike, Emke a Ninke pomôcť. Budeme rady, keď sa k nám pridáte. Srdečne ďakujeme.


Prvýkrát som stretla Moniku, keď som vychádzala z brány a hneď sa mi pozdravila. Mala pri sebe dve krásne dievčatá. Dali sme sa do reči, potykali si, ale až donedávna sme o sebe nič viac nevedeli. 

Všetko sa začalo, keď mi do schránky ktosi hodil papier s informáciami o vysokom nedoplatku na bytovom podniku. Ostala som veľmi prekvapená, no nakoľko sa mala o pár dní nato konať schôdza vlastníkov bytov, povedala som si, že uvidím. Vzápätí visel na dverách oznam, že na schôdzi sa bude preberať riešenie tejto situácie. Jedna suseda mi povedala, že chcú odsúhlasiť dobrovoľnú dražbu Monikinho bytu. Bola som naozaj zhrozená, pretože Monika žije so svojimi dcérkami sama - po veľmi zraňujúcom vzťahu a neúspešnom manželstve s mužom, ktorý jej veľakrát uštedril facky, pľuvance a oháňal sa vyhrážkami. Prvá facka prišla, keď mali ich dvojičky osem mesiacov a, ako veľatýraných žien, aj ona chcela veriť, že išlo o skrat a nebude sa to opakovať. Opak bol však pravdou a z jej milovaného manžela sa stal agresor, ktorý ju nieraz zmlátil a hoc podala trestné oznámenie, neskôr ho zo strachu stiahla. Nakoniec sa rozviedla, no utláčanie zo strany ex manžela pokračuje dodnes. 

Táto žena pôsobila navonok veľmi sebaisto, no až keď som sa s ňou pustila do reči na túto tému, uvidela som zranenú ženu, ktorá si vybudovala ochranný múr, aby iní nevideli jej trápenie. Všemožne sa snaží uživiť svoje deti, bojuje o strechu nad hlavou, a to doslovne, keďže má byt na hypotéku, no nezvláda platiť energie a strecha v našom dome sa pomaly ale isto rozpadáva. Podmienky, v akých žije, sú veľmi nezdravé. Kvôli nadmernej vlhkosti sa v byte začala tvoriť pleseň, opadávajú steny aj strop a ľudia, ktorí videli, v akom stave je tento byt, povedali, že je to havarijný stav, ktorý treba riešiť čo najskôr. Ninka a Emka, dcérky, ktoré má so svojim exmanželom, majú intoleranciu na laktózu aortopedické problémy, čo tiež nepridáva na ich pohode. Asi najhoršie je, že z kedysi úspešnej podnikateľky sa stala žena, ktorá bojuje o každý cent a nabytovom podniku jej narástol dlh do výšky 4500 eur, ktorý musí čím skôr splatiť. Inak budú susedia súhlasiťs tým, aby sa byt stal predmetom dobrovoľnej dražby a ona ostane s deťmi na ulici. Exmanžel jej neplatí výživné, alebo ho platí veľmi sporadicky, za čo bol aj nepodmienečne odsúdený na 12 mesiacov.Monikini blízki žijú ďaleko a sami majú veľké rodinné starosti. Okrem existenčných problémov žije Monika stále v strachu z toho, kedy jej exmanžel príde pre deti a zase ju udrie. 

Diskusia o jej problémoch bola na schôdzi naozaj veľmi nepríjemná, ale nakoniec sme sa ako susedia dohodli, že jej dám eešte pár mesiacov na úhradu dlžôb. A presne o 6 mesiacov zvoláme ďalšiu schôdzu, na ktorej sa, v prípade, že neuhradí dlh, schváli už spomínaná dražba bytu, v ktorom býva. Sama si neviem predstaviť ako zvládnu túto zimu s poškodenou strechou. Situácia sa bude riešiť, ale nie skôr ako na budúci rok. Monika je na všetko sama a hľadá si aj prácu, v ktorej by mohla zarobiť toľko, aby uživila Emku a Ninku. 

Sama som mama a viem, čo to znamená, keď detipotrebujú topánky, či oblečenie alebo hoci pomôcky do školy. Všetko sú to výdavky, ktoré vyskočia vtedy, keď ich najmenej očakávam. Rozhodla som sa Monike pomôcť z jej bezvýchodiskovej situácie a ukázať jej, že si navzájom stále máme čo ponúknuť a vieme si pomôcť, keď treba. No bez Vašej pomoci to nezvládneme ani my, naša rodina. 

Preto Vás prosím o pomoc tejto žene, ktorá bojuje ako levica za svoje deti a za seba samú, hoc veľakrát už nevládze a nemá pri sebe nikoho blízkeho. Po tragédiách v rodine nemôže čakať ani pomoc od svojich najbližších. Okrem dlhu na bytovom podniku, má dlhy aj za elektrinu, mešká so splátkami za pôžičku a jediná vec, ktorú sa jej podarilo doposiaľ platiť načas, je hypotéka. Táto žena je veľmi húževnatá, no na to,  aby sa odrazila od dna, potrebuje pomoc. Verím, že s našou pomocou to zvládne a jej život zase naberie ten správny kurz. Zo srdca Vám za Moniku, Emku a Ninku ďakujem.

Martina López a Zuzana Suchová pre Moniku, Emku a NinkuĎalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?