Menu

Darujte hodiny rehabilitácie smejkovi Viťkovi

Trvanie výzvy: 14. januára 2017 - 14. januára 2018

Cieľ výzvy

Zbierka za účelom financovania pravidelnej rehabilitácie a terapie, aj intenzívnych pobytov u 6 ročného smejka Viťka, ktorý je postihnutý po zápale mozgu a učí sa chodiť.

Autor výzvy

Príbeh

Darujte hodiny rehabilitácie smejkovi Viťkovi

Liečba dieťaťa ktoré po zápale mozgu samostatne nechodí a nerozpráva


Viťko je najmladší z troch bratov a hoci má už 6 rokov, stále nechodí a nestojí samostatne a má obmedzenú slovnú zásobu. 

Narodil sa s krásnymi rozmermi (4060g, 53cm) a do 16.mesiaca bol zdravý. Krátko po predošlej chorobe bol zaočkovaný MMR vakcínou a po prekonanom zápale mozgu sa celý jeho vývoj zastavil a dokonca vo vývoji aj zacúval.  Neurológom vyslovené "oneskorené motorické zaostávanie" sa v 20.mesiaci zmenilo na diagnózu spastická kvadruparéza s axiálnou hypotóniou, obraz DMO. Začal sa kolotoč rehabilitácií, oblečkové terapie, bobath, vojta, feldenkrais, devény, hipoterapia, klasická fyzioterapia... V roku 2013 sme začali navštevovať Dr. Augustínovú v Egypte a vďaka špeciálnej liečbe došlo po 5. liečbach v priebehu 4 rokov k výraznému zmenšeniu spasticity. V roku 2014 sme Viťka detoxikovali od parazitov, ťažkých kovov a očkovania a vtedy sa všetko začalo meniť k lepšiemu, akokeby sme ho zobudili zo zimného spánku. 

Za 2,5 roka od detoxikácie začal rozprávať pár slov (predtým bolo všetko len eee), začal  sám jesť lyžičkou a vidličkou, začal používať aktívne chodítko, chodiť za ruku a koncom roku 2015 začal robiť na krátke vzdialenosti samostatné kroky. V lete roku 2016 sa Viťko začal pýtať na záchod, čo bol veľký pokrok, pribudli nám nové slová, učí sa obliekať a vyzliekať a chodenie a státie je stále s väčšou istotou. Kočík sme v roku 2016 zamenili za aktívny vozík, aby bol Viťko aj pri presúvaní samostatnejší.

Čaká nás toho ešte veľa - samostatná chôdza resp. chôdza s paličkami, zlepšenie reči, naštartovanie komunikácie cez tablet, aj cez znakovú reč, ktorá by mohla byť predvojom reči ako takej. Začneme intenzívne pracovať aj na jemnej motorike a porozumení, aby mohol o rok-dva nastúpiť do školy. Stále pracujeme na väčšej samostatnosti v samooblužnosti (vyzliekanie, vyzúvanie, obliekanie, nastupovanie do auta, do vozíka)


V roku 2016 sme toho absolvovali veľa: 2x magnetoterapia v Šoproni, 3x intenzívna rehabilitácia u Viktora Fogela, intenzívna rehabilitácia vo Fyzio Beskyd (bobath terapia) a u Ivety Varmus (feldenkrais). Pravidelne po škôlke Viťko rehabilituje 2x týždenne  u Karin Musslerovej na Mokrohájskej a od leta 2016 sa mu intenzívne venujú aj v novom centre Rehabfit v Bratislave, kde má u Timei a Jarka krásne pokroky. V septembri absolvoval Viťko pravidelnú liečbu v Egypte u dr. Augustínovej, aby sme zamedzili spasticite v nohách a rukách a umožnili mu aktívne cvičiť. V decembri 2016 sme využili možnosť vyskúšať nové centrum Svetielko, ktoré plánujeme navštevovať za účelom terapií.

Tento rok 2017 chceme pokračovať v terapiách, pretože chôdzu trénuje už u všetkých terapeutov (kedysi chodil len u Viktora Fogela, čo bolo veľmi málo počas roka) a sme presvedčení, že čím viac bude chodiť, tým viac mu chôdza bude prirodzená a nebude sa jej báť. Doma bohužiaľ ešte nechodí.

Na jar 2017 sme obnovili terapiu Biofeedback a začali sme po 4 rokoch navštevovať znova hipoterapiu u Božky vo Štvrtku na Ostrove. Fyzioterapeuti hlásia, že sa po pridaní týchto dvoch terapií zlepšuje rovnováha pri samostatnej chôdzi, začína prenášať váhu z nohy na nohu, inak padá a celkovo vidieť že už rozmýšľa o tom ako chodí, ako dáva nožičky pri chôdzi, čoho sa prichytí pri chôdzi a pod.


Nič z terapií ktoré absolvujeme neprepláca zdravotná poisťovňa, preto vám ďakujeme za akúkoľvek čiastku ktorou vylepšíte náš rozpočet a pomôžete nám s úhradou za niektorú z vymenovaných terapií, ktoré nás posúvajú krásne vpred, za našim cieľom, ktorým je Viťkova samostatná chôdza a čo najplnohodnotnejší život, aký môže dieťatko s jeho stavom mať.

Celková suma je suma, ktorú potrebujeme na pokrytie vačšiny rehabilitácií a terapií v roku 2017.

Prostriedky zbierame aj z 2% daní prostredníctvom vlastného OZ Aktívne terapie, IČO: 42414547, adresa: Mlynarovičova 14, 85103 Bratislava-Petržalka.

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?