Menu

Rehabilitácie pre Peťka

Trvanie výzvy: 16. júna 2018 - 31. marca 2019

Chcem darovať

Zvoľte výšku svojho jednorazového daru

Túto výzvu podporíte aj zdieľaním

Cieľ výzvy

Absolvovať intenzívnu rehabilitáciu v Adeli MC

Príbeh

Rehabilitácie pre Peťka

Náš Peťko mal začiatok do života veľmi ťažký. Cez desať operácií, napojený na prístroje, tri mesiace v umelom spánku... Prvý rok sme strávili v nemocnici, čo poznačilo aj jeho psychomotorický vývin. Teraz sa snažíme dohnať stratené. Ďakujeme za prečítanie.

Náš poklad Peťko sa narodil s vrodenou vývojovou chybou - diafragmatická hernia - bez ľavej bránice. Vedeli sme to už v 20tt, no nevzdali sme sa. Táto chyba patrí medzi náhodné a môže sa vyskytnúť u kohokoľvek, aj u zdravých rodičov. Prvý rok života sme strávili na áre, kde dlhé týždne lekári bojovali o Peťkov krehký život. Prvé tri mesiace bol Peťko v umelom spánku, napojený na prístroje, ktoré zabezpečovali jeho základné životné funkcie. Bolo to veľmi ťažké obdobie, kedy jediné, čo nám zostávalo bola nádej a viera. Do jedného roka života mal za sebou cez desať operácií a zákrokov. Domov nás pustili na domácej pľúcnej ventilácii, so zavedenou tracheostómiou, pegom, krátko pred prvým rôčkom. 

Táto dlhá hospitalizácia a vážne zdravotné komplikácie sa podpísali pod Peťkove neurologické diagnózy, DMO, hypotonický syndróm ťažkého stupňa, hypoplázia pľúc... Peťko bude mať čoskoro päť rokov, no veľmi zaostáva v pohybe za svojimi rovesníkmi. Po pravidelných intenzívnych rehabilitáciách sa už udrží v sede, chvíľku sa udrží aj na kolienkach. Má veľkú šancu, že sa jedného dňa postaví na svoje nôžky, no je to ešte boj na dlhé trate. Keďže má Peťko zavedenú tracheostómiu, tak ho odmietajú v štátnych a poisťovňou hradených rehabilitačných centrách a kúpeľoch. Z poisťovne máme nárok na pol hodinu cvičenia do týždňa v nemocnici.

Pravidelne sa snažíme absolvovať intenzívne rehabilitácie v Adeli centre, ktoré mu pomáhajú najviac. Na poslednom pobyte Peťka stavali aj na nôžky, čo sa mu veľmi páčilo. No bohužiaľ je ešte veľmi slabý, aby sa udržal sám, potrebuje ešte veľa intenzívnych rehabilitácii a terapií. Peťko sa ja napriek zavedenej tracheostómii snaží hovoriť, povie mama, tato, bábo, havo, napodobňuje zvuky, rozozná farby, tvary... Peťko absolvoval pobyt aj v Maďarsku, ktorý ho tiež krásne posunul vpred. No bohužiaľ si všetko musíme hradiť sami. Peťko pravidelne absolvuje vojtovu metódu v Olomouci, absolvoval aj rehabilitácie v Dunajskej Lužnej, Hlohovci, v Bratislave, pravidelne chodíme na rehabilitácie do nemocnice. Preto sa na vás obraciame s veľkou prosbou o pomoc. Pomôžte Peťkovi na tejto dlhej ceste, prosím. Čoskoro nám do rodiny pribudne ďalší malý človiečik, takže Peťko bude mať čoskoro bračeka alebo sestričku, za čo sme veľmi vďační. Veríme, že to Peťkovi pomôže. Peťko navštevuje aj klasickú MŠ pre zdravé detičky, kde sa mu veľmi páči a detičky ho majú veľmi radi. Srdečne ďakujeme za pomoc.

Pomôcť nám môžete aj zbieraním pet vrchnákov. ĎAKUJEME

Peťkovi rodičia 

Aktualizácie

Veľký brat 19. 9 2018

Z Peťka je už veľký braček. Posledný prázdninový deň k nám do rodiny pribudol druhý poklad menom Juraj. Jurko je zdravučký a obaja nám robia radosť ??????. 

Rehabilitačný pobyt19. 7 2018

Peťko má za sebou ďalší intenzívny rehabilitačný pobyt v Adeli centre, vždy sa sem veľmi teší za svojim super tímom. Vaša pomoc má zmysel. ĎAKUJEME

Ďalšie informácie

Facebook
Andrea Šutková/Pomoc pre Peťka

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?