Menu

...POTREBUJEM AUTO, NECHCEM LUXUS, LEN SA DOSTAŤ DO MESTA...

Trvanie výzvy: 10. augusta 2018 - 31. decembra 2018

Cieľ výzvy

NAZBIERAŤ POTREBNÚ SUMU NA KÚPU AUTA A JEHO ÚPRAVU.

Autor výzvy

Príbeh

...POTREBUJEM AUTO, NECHCEM LUXUS, LEN SA DOSTAŤ DO MESTA...

ZDRAVÝ ČLOVEK NECHODÍ AUTOBUSOM, LEBO V AUTOBUSE JE HORÚCO, AUTOBUS CHODÍ LEN URČITÉ HODINY A TAK IDE RADŠEJ AUTOM...JA SA DO AUTOBUSU NEDOSTANEM A PENIAZE NA AUTO NEMÁM...PROSÍM...POMOŽTE MI.


Volám sa Erika Kostová, mam 35r. a pochádzam z malej dedinky Kurov, /okr.Bardejov/, kde žijem so svojimi rodičmi.
Od narodenia mám SMA. Túto chorobu spôsobuje gén, ktorý v tele chýba, a tak sa človeku nevyvíja svalstvo a časom aj to, ktoré má sa rozpadá. Človek je odkázaný na vozík, na pomoc druhých ľudí, prístrojov.
Od ranného dectva som na vozíčku. Keď iné deti začínali chodiť, ja som sotva liezla. Postupne som začala používať vozík mech., potom elektrický, aby som sa dokázala sama pohybovať po dome a dvore, lebo moja sila je už minimálna, -mam problémy otvoriť si napríklad jednoduchú fixku. Čím som staršia, tým viac si uvedomujem, že som ako živá bábika. Keď sa do mňa drgne spadnem. :) 
No napriek tomu som sa nikdy nevzdala snov a tešila sa zajtrajšku. Kedže som z dediny a naša škola je vysoko na kopci, rodičia ma nevládali denne tlačiť, chodili preto učitelia k nám a ja som s Božou pomocou skončila takto základnú školu. Ďalej som nešla, neboli vtedy možnosti a možno aj odvaha odpútať sa od rodičov a spoľahnúť sa na pomoc cudzej osoby. No, to čo ma bavilo, som dokázala v sebe vypracovať aj sama. Začala som si kresliť farbičkami, ceruzkami, neskôr suchým pastelom, uhlíkom. Dokázala som urobiť svojimi výtvormi radosť sebe, ale aj druhým, ktorým som obrázky podarovala, či dokonca za symbolickú sumu predala. 
Moja sestra, písala rozprávky, ja som ich ilustrovala a za pomoci dobrých ľudí nám vyšli dve rozprávkové knižočky, ROZPRÁVKOVÉ VŠELIČO NA DOBRÚ NOC - 2005, ZVIERACIE VŠELIČO NA DOBRÚ NOC - 2007 Tretej sa už sestra nedožila, tiež mala SMA, zomrela ako 31 ročná. Tak som knižku s pomocou Organizácie Musculárnych Dystrofikov (OMD) a SR vydala na jej pamiatku. STRATENÝ PRINC - 2014.
Posledné roky sa venujem šachu, je to asi jediný šport, ktorý nevyžaduje Vašu silu. Snažím sa chodiť na súťaže a akcie, ktoré ma OMD, ale aj náš šach. klub v Bardejove. Veľa to pre mňa znamená byť medzi ľuďmi, za BŠK-Bardejov hrám 4.ligu, no kvôli cestovaniu môžem hrávať len domáce zápasy. 
Nebyť mojich rodičov, ktorí sa mi vždy snažili vo všetkom pomôcť a do dnes je to tak, by som sedela len doma. No rodičia už majú svoje roky a život začína pre mňa mať mnohé obmedzenia, najmä čo sa týka cestovania, pretože ma treba vziať na ruky, preložiť do auta a zase naspäť, kedže používam elek. vozík je to o to ťažie, vozík má cca 120kg. auto naň si musím vždy len požičať, moja asistentka má vodičský preukaz, no nevládze ma do auta prekladať a tak to ostáva na otcovi. 
Potrebujem pomoc, rodičia nevládzu, a ja nechcem ostať doma, necítim sa byť chorou, len potrebujem v mnohom pomôcť, to predsa neznamená, že sa mám teraz vzdať svojho života a potrieb. Rozhodla som sa požiadať si UPSVaR o peňažný príspevok na auto a tiež na jeho úpravu, aby som mohla rovno s vozíkom nastúpiť do auta, a tak cestovať. Cítim na sebe, že každá ďalšia manipulácia so mnou ma unavuje, takto by som sa vyhla presadaniu si a polohovania, aby mi bolo dobre sedieť, Takto upravene auto by mi veľmi pomohlo v živote. No je potrebné aby som do kúpy auta vačšiu polovicu doložila z vlastných peňazí, auto FIAT DOBLO PANORAMA SO ZVÝŚENOU STRECHOU stojí cca 15tisíc eur, rovnako tak aj do jeho úpravy ma čakajú výdavky, a to si nemôžem ja, ani moji rodičia dovoliť. 
Je možné, aby ste mi pomohli? Viem, že je to veľká suma. Prosím, pomôžte mi, ak môžete. Za akúkoľvek sumu vopred ďakujem. Erika


Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?