Menu

Slobodný pohyb so špeciálnym elektrickým vozíkom

Trvanie výzvy: 14. augusta 2018 - 24. decembra 2018

Cieľ výzvy

Špeciálne upravený elektrický vozík. Je to moja jediná šanca na samostatný pohyb. A aká je cena za slobodu pohybu? Vysoká. Veľmi vysoká. 6 023,- eur. Toľko stoja špeciálne, individuálne úpravy vozíka, ktoré dokážu kompenzovať môj ťažký zdravotný stav a postihnutie. Zdravotná poisťovňa hradí elektrický vozík len v základnej výbave.

Príbeh

Slobodný pohyb so špeciálnym elektrickým vozíkom

Máme sen. Máme vrúcne želanie. S mužom sa po 14 rokoch, ktoré sa poznáme, zobrať. Sestra sa ma spýtala: “Ale ako? Ako to urobíme? Ako ťa dostaneme von?” “Existuje elektrický vozík, ktorý môžem ovládať aj ja.” A čo je na tom také zvláštne? Hýbem len prstami na rukách ...

Môj príbeh sa začal písať pred 40-timi rokmi. Narodila som sa ako zdravá druhá dcéra mojich rodičov. Aspoň vtedy sme si to všetci mysleli. Vždy som bola fyzicky slabšia. Pripisovalo sa to tomu, že som bola drobná, chudá, chorľavá. Počas prázdnin, keď som mala nastúpiť do piateho ročníka základnej školy, som začala vracať, neustále, nemohla som jesť ani chodiť. Detská lekárka mala pocit, že moji rodičia zveličujú, lebo som vôbec nechudla ... Rodičia ma zo zúfalstva zobrali na detskú kliniku na Kramároch a v nemocnici som už ostala niekoľko dlhých mesiacov. Až do transplantácie srdca o rok neskôr. V októbri 1989. Mala som 11 rokov. Teraz už vieme, že zlyhávanie srdca sa môže paradoxne prejavovať žalúdočnou nevoľnosťou, že neklesajúca váha bola spôsobená hromadiacou sa tekutinou v tele... Po transplantácii srdca sa krátko zdalo, že sa všetko vracia do normálnych koľají. Ukončila som základnú školu s mojimi spolužiakmi, napriek tomu, že som užívala silné lieky na oslabenie imunity. Nastúpila som do gymnázia a pokračovala na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Približne v 18-tich rokoch som však viditeľne začala slabnúť. Prestala som lyžovať, už som nevládala. Nemohla som sama chodiť na semináre, lebo som nevládala nastúpiť do MHD. Zistili, že trpím progresívnym nervovosvalovým ochorením, v papieroch lekári uvádzajú mitochondriálna myopatia. Na svoju promóciu som dostala môj prvý mechanický vozík. Približne rok ma na dlhšie vzdialenosti totižto nosil otec už len na rukách. Odvtedy sa progresia môjho ochorenia prejavila naplno. Najprv som len prestala chodiť. Potom som už nevládala ani stáť. Neskôr ma prestali poslúchať ruky a moje prehĺtacie aj dýchacie svaly. A tak dnes “tankujem” cez PEG sondu (v brušku) a dýcham s pomocou neinvazívnej ventilácie.

A aby toho nebolo málo, zlyhali mi obličky. Už 11 rokov chodím na dialýzu. Milujem život, svojho obetavého muža a rodinu. Od skončenia práva pracujem v Organizácii muskulárnych dystrofikov v SR, pomáham druhým, ktorí trpia svalovým ochorením. Ako šéfredaktorka spolu s tímom kolegov tvorím časopis Ozvena. Celý 80 - stranový časopis spracujem ťukaním jedného palca do dotykového telefónu...

Mám šťastie, že žijem dnes, vývoj v pomôckach ide dopredu. A tak dnes existujú elektrické vozíky, ktoré umožňujú usedieť a ovládať ho aj natoľko nepohyblivým ľuďom, ako som ja. Ide o špeciálne úpravy, ktoré sú možné len na niektorých typoch vozíkov. Základom je elektrické polohovanie vozíka, to mi odľahčí chrbát, tlak na bránicu, v záklone sa mi ľahšie dýcha.

Polohovanie nôh potrebujem kvôli zlepšeniu prekrvenia, predchádzaniu opuchom, kvôli dialýze mám poškodené cievy. Aby som usedela, potrebujem špeciálnu opierku chrbta, s mäkkou výplňou a pelotami, ktoré mi držia chrbát, aby som nepadala na jednu alebo druhú stranu. Nájsť pre mňa vhodnú opierku bolo najťažšie, vyskúšala som niekoľko, ale sedieť v nich ma bolelo a tlačilo. Potom dodávateľ vozíka našiel špeciálnu chrbtovú opierku až v Anglicku. No a napokon ide o technické zázemie vozíka. Aby som mohla ovládať toľko druhov polohovania a mohla mať špeciálny joystick ovládaný (v budúcnosti, keď sa  môj stav ešte zhorší) stlačením tlačidla, musí mať vozík “namakanú” elektroniku.

Zdravotná poisťovňa mi úpravy odmietla uhradiť. Uhradí iba vozík v základnej výbave. A to napriek tomu, že lekárka špeciálne úpravy predpísala a medicínsky zdôvodnila. Dvakrát som sa odvolala. Dvakrát mi odvolanie zamietli.

A preto čítate tieto riadky. Cítim sa bezmocná a unavená bojom za právo na pohyb. A preto úprimne ďakujem(e) za Vašu pomoc.

Aktualizácie

Časopis Život č. 33 - článok o zlej dostupnosti pomôcok z verejného zdravotného poistenia10. sep 2018

http://www.zivot.sk/clanok/550758/boj-o-zdravotne-pomocky-poznam-pripad-ked-cloveku-dodali-eletricky-vozik-v-den-jeho-pohrebu-priznal-vozickar

Podakovanie3. sep 2018

Zo srdca ďakujeme každému jednému darcovi, známemu aj neznámemu. Aj za Vaše povzbudivé slová. Je to ako sen. Takúto odozvu a podporu sme nečakali. Viacerí sa na mňa obraciate s otázkou na dôveryhodnosť tohto portálu, a či skutočne budú prevedené všetky dary. Chcem všetkých uistiť, že to je základným znakom tohto charitatívneho webu - všetky dary do posledného eura prevádza prijímateľovi. Nenechávajú si žiadnu sumu. Ešte raz veľká vďaka za Vašu pomoc!

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?