Menu

Pomôžme Jurovi

Trvanie výzvy: 21. septembra 2018 - 19. septembra 2019

Cieľ výzvy

Vyzbierať finančné prostriedky, ktoré by pomohli Jurovi zotaviť sa z vážneho poranenia miechy a žiť plnohodnotný život sebestačne. Medzi najväčšie položky patria: pobyty v rehabilitačných centrách, špeciálne cvičenia s fyzioterapeutom, elektrický a mechanický vozík, polohovateľná posteľ, antidekubitný matrac, stropný zdvihák a prestavba domácnosti na bezbariérovú.

Príbeh

Pomôžme Jurovi

My, Jurova rodina, partnerka a priatelia by sme radi pomocou tejto zbierky vyzbierali finančné prostriedky, ktoré by pomohli Jurovi zotaviť sa z vážneho poranenia miechy a žiť plnohodnotný život sebestačne.

Juro (prezývaný aj Hribo alebo Albín) je 30 ročný vášnivý cyklista, horolezec, rybár, fotograf a cestovateľ. Pred 18 mesiacmi sa s priateľkou rozhodol ísť do Kanady cez program “Zažime Kanadu”. Nakoľko Juro miluje aktívny život a je nadšenec pre outdoorové športy, vybral si pre svoj pobyt Vancouver v Britskej Kolumbii, ktorý je známy pre svoju nádhernú prírodu a rozmanité možnosti športového vyžitia. Juro na Slovensku pracoval ako opravár a reštaurátor bicyklov. Dúfal, že v Kanade bude môcť pracovať v podobnom odvetví, avšak nakoniec ho živili výškové práce.

V utorok, 28 augusta sa Juro a jeho traja kamaráti vydali na ich obľúbenú bicyklovú trasu. Na tejto trase je zopár náročných a strmých pasáži, cez ktoré všetci už mnohokrát predtým išli a dobre ich poznali, ale tentokrát jedna z prekážok zmenila Jurov život navždy. Keď Juro dopadol na hlavu jeho kamaráti ihneď vedeli, že je zle. Juro bol pri vedomí, ale nehýbal sa a necítil si nič od krku dole. Jeho kamaráti sa o neho príkladne starali až do príchodu záchranárov. Napriek ťažko dostupnému terénu, sa chalanom podarilo na miesto priviesť hasičov, ktorým sa následne za pomoci vrtuľníka podarilo Jura prepraviť vo veľmi vážnom stave do nemocnice. Juro bol okamžite prevezený na operačnú sálu, kde ho čakala náročná 8 hodinová operácia.

Po dlhej noci nasledovalo ťažké ráno, keď nám zavolali z nemocnice. Operácia bola úspešná, avšak Juro utrpel veľmi vážne poranenie miechy v oblasti krčnej chrbtice C6 (6. stavec). Polámané stavce pricvikli miechu a prognóza doktorov znie, že Juro už nikdy nebude chodiť a bude mať značne obmedzenú funkcionalitu rúk.

O Jura sa momentálne starajú vo Vancouverskej nemocnici špecializovanej na zranenia miechy. Odkedy ho prijali do nemocnice sa jeho stav malými krôčikmi zlepšuje každý deň. Už začal prijímať kašovitú potravu, je len z malej časti odkázaný na dýchací prístroj a začína cvičiť. Vie ovládať ramená, biceps, zápästia a čiastočne triceps. Prstami zatiaľ žiaľ nehýbe...

Juro má veľmi pozitívny prístup k životu a je pripravený na sebe tvrdo pracovať a preto veríme, že sa zotaví nad očakávania doktorov.

Finančné prostriedky získané z tejto zbierky budú použité na pokrytie výdavkov spojených s týmto vážnym úrazom. Zdravotná starostlivosť poskytovaná Jurovi v Kanade je hradená zo zahraničnej poistky. Ale doktori a špecialisti odhadujú, že cena liečby a zmien potrebných pre jeho nový život po návrate na Slovensko môže ľahko presiahnuť 50 000 EUR. Medzi najväčšie položky patria:

    - Pobyty v rehabilitačných centrách

    - Špeciálne cvičenia s fyzioterapeutom

    - Náklady na zabezpečenie potrebného vybavenia a pomôcok

         - elektrický a mechanický vozík

         - polohovateľná posteľ

         - antidekubitný matrac

         - stropný zdvihák na presun z a do postele

    - Prestavba domácnosti na bezbariérovú

Veľmi vám ďakujeme za Vašu podporu!

Ak Vás zaujíma ako sa Jurovi darí a na čo sa vyzbierané finančné prostriedky využili, tak sledujte jeho Facebookovú stránku https://www.facebook.com/pg/JuroYuri/ .

Aktualizácie

Poslených pár mesiacov22. feb 2019

Radi by sme sa s Vami podelili o pár noviniek z Jurovho života, nakoľko posledných par mesiacov bolo celkom intenzívnych:

CESTA NA SLOVENSKO - Nakoľko Jurov pobyt v rehabilitačnom centre v Kanade sa v Januári chýlil ku koncu, museli sme vymyslieť spôsob ako Jura prepravíme domov. Priznáme sa, ze nikto z nás dlhú dobu nevedel ako to bude s jeho prevozom. Na stole boli rôzne aj nie úplne príjemné scenáre. Keď ešte nebolo jasné, či Jurovi kanadské lokálne poistenie preplatí jeho liečbu v Kanade hrozilo, že Juro bude potrebovať urgentný prevoz na Slovensko s eskortou doktorov v hodnote cca 80 000 USD. O pár týždňov neskôr nám v nemocnici povedali, že  Juro bude musieť letieť prvou triedou kvôli polohovaniu (cena leteniek okolo 10 - 15 000 USD). A aký bol výsledok? Juro na sebe tvrdo pracoval a v Januári už bol schopný vydať sa na túto dlhú cestu iba v sprievode švagra. Spolu zvládli let na Slovensko v bežnej (economy) triede bez väčších komplikácii.

POBYT V REHABILITAČNOM CENTRE - Juro je veľký makáč a dva týždne po prílete absolvoval svoj prvý rehabilitačný pobyt v Piešťanoch, v centre Adeli. Chceli by sme opäť poďakovať všetkým Vám, ktorí ste prispeli do zbierky, nakoľko tento pobyt si Juro mohol dovoliť hlavne vďaka Vám - celková cena pobytu bola približne 4 000 eur na dva týždne. Jura tam potrápili rôzne zdravotné komplikácie, a preto nemohol cvičiť každý deň, no napriek tomu sa snažil z tohto pobytu vyťažiť maximum a veríme, že tam nebol posledný krát!

A ČO ĎALEJ? Pre Jura je momentálne najväčšia priorita povybavovať doktorov tu na Slovensku, absolvovať pobyt v NRC Kováčová (veríme, že aj napriek dlhému procesu vybavovania a čakacím dobám sa tam Jurovi podari čoskoro dostať) a v neposlednom rade sa aklimatizovať na nové prostredie. Nielen čo sa týka domáceho prostredia, ale aj vonkajšieho priestoru a hlavne prepravy z bodu A do bodu B. Naše slovenské chodníky a cesty to ľuďom na ‘kočári’ (ako Juro nazýva svoj vozík) neuľahčujú. Bez pomoci nie su mnohokrát schopní sa dostať ani von ani z paneláku. Bohužiaľ, akokoľvek sa my, Jurova rodina snažíme, uvedomili sme si, že nie všetko je v našich silách, a preto aby Juro mohol žiť ‘’normálny’’ život potrebujeme pomoc aj od iných. Momentálne sa snažime v okruhu známych nájsť ľudí, tzv. osobných asistentov, ktorí by Jurovi pomáhali počas dňa. Ak by ste teda vedeli o niekom, kto by mal chut, čas a chcel vykonávať takúto prácu (platenú z príspevkov štátu), prosím dajte nám vedieť, kľudne aj prostredníctvom správy na Jurovom Facebooku https://www.facebook.com/JuroYuri/ .

Veľmi Vám ďakujeme za Vašu priazeň a poskytnutú pomoc!

Jurova sestra - Lubka

Juro v Adeli centre17. feb 2019

Vďaka Vašim štedrým darom mohol Juro absolvovať liečebný pobyt v Adeli centre v Piešťanoch. Všetkým Vám a aj ľuďom z Adeli cetra veľmi pekne ďakujeme...

Viac sa o Jurovom pokroku môžete dozvedieť na https://www.facebook.com/JuroYuri/


Ďakujem25. dec 2018

Juro by Vám rád všetkým poďakoval ...

Viac sa o Jurovom pokroku môžete dozvedieť na https://www.facebook.com/JuroYuri/

Juro už je v rehabilitačnom centre4. nov 2018

Juro už je v rehabilitačnom centre, kďe trávi každý deň pár hodín v posilke, učí sa rôzne triky ako sa o seba postarať a robí neplechu na svojom novom elektrickom tátošovi.

Juro aj my Vám všetkým veľmi pekne ďakujeme za Vašu neutíchajúcu podporu.

Viac sa o Jurovom pokroku môžete dozvedieť na https://www.facebook.com/JuroYuri/


Juro už maká!8. okt 2018

Ahojte všetci,

Každým dňom má Juro viac a viac síl a tak trávi stále viac a viac času v nemocničnej posilňovni, kďe maká na svojích rukách. Momentálne rysuje tricepsík :)

Juro aj my Vám všetkým veľmi pekne ďakujeme za Vašu podporu.

Viac sa o Jurovom pokroku môžete dozvedieť na https://www.facebook.com/JuroYuri/

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?