Menu

Lepšia budúcnosť pre mladých z detských domovov

Trvanie výzvy: 4. októbra 2018 - 31. januára 2019

Cieľ výzvy

Našim cieľom je pomôcť týmto dvom šikovným mladým mužom zabezpečiť si vodičské preukazy, ktoré im pomôžu pracovne sa uplatniť neskôr, keď sa rozhodnú pre odchod z Drahuškova a osamostatnenie. Milan aj Kristián sú veľmi šikovní a veríme, že vo vodičskom kurze uspejú. Nedisponujú však dostatočnými finančnými prostriedkami, aby si tento kurz zabezpečili. Preto sme sa rozhodli pre založenie tejto výzvy a sprostredkovanie kurzov prostredníctvom KC Drahuškovo.

Autor výzvy

Dátum vzniku: 31.1.2006

IČO: 30801168

Ulica: Košická 56

Mesto: Bratislava

PSČ: 82108

Štát: Slovensko

Príbeh

Lepšia budúcnosť pre mladých z detských domovov

KC Drahuškovo, ktoré sa zamieriava na pomoc ľuďom s autizmom, zamestnáva aj mladých ľudí z detských domovov, ktorí ukončili svoj pobyt v domove. Zároveň Drahuškovo pre nich plní úlohu domova na polceste, kde nachádzajú bývanie a prácu po odchode zdomova a pred tým, než sa rozhodnú, akou cestou v živote pôjdu. Prostredníctvom tohto projektu by sme im chceli pomôcť dosiahnuť ciele, ktoré si stanovili na svojej ceste k osamostatneniu sa – a to sprostredkovanie vzdelávacích kurzov.


V Drahuškove sa stretávame s rôznymi mladými ľudmi, ktorí sa snažia uplatniť vo svete dospelých, avšak chýba im zázemie a podpora rodiny a ich možnosti sú často obmedzené kvôli nedostatku sociálnych a pracovných zručností. Vo väčšine prípadov čelia ťažkým podmienkam a je pre nich problematické uplatniť sa v živote. Mnohí nepoznajú svoju rodinu a príbuzných, na ktorých by sa mohli obrátiť, alebo existujúce rodinné prostredie, do ktorého sa môžu vrátiť, nie je vhodným štartom do života po odchode z domova. V Drahuškove im preto poskytujeme bývanie za symbolický poplatok a zamestnanie na pozícii asistenta vychovávateľa, čo je často aj ich prvá pracovná skúsenosť.

V rámci tejto výzvy by sme chceli pomôcť dvom šikovným mladým mužom na ich ceste k osamostatneniu. Tu je ich príbeh:

Milan D. má 18 rokova od trinástich vyrastal v detskom domove. Je najstarší zo 4 súrodencov a medzi jeho koníčky patrí futbal, turistika a tanec. Poukončení umeleckej základnej školy sa rozhodol pre technický smer a pokračoval na strednej odbornej škole v Strážskom, kde sa vyučil za automechanika. Práca v Drahuškove ho baví, no viac si vie predstaviť uplatnenie v odbore, ktorý vyštudoval. Ako sám spomína na časy v detskom domove: „Baví ma práca s autami a už v detskom domove som chodil na brigády do jednej dielne. Keď som sa vrátil celý špinavý od oleja, vychovávateľky v domove sa hnevali, ale mne to nevadilo, lebo v dielni som vždy zabudol na všetky tie zlé spomienky. Dieľňa sa stala jediným miestom, kde som nemyslel na zlé veci. Autá som mal rád odmalička a mojím snom je raz mať vlastné auto. Preto si chcem spraviť vodičský kurz a som rád, že mám prácu a môžem si na auto postupne šetriť.“

Kristián J. hovorí vlastnými slovami: „Možno sa pýtate, aký je život človeka, ktorý vyrastal v detskom domove 11 rokov. Život takého človeka je ťažký a smutný, pretože nemá žiadne kontakty s rodičmi a príbuznými. Áno, je to tak, volám sa Kristián a som bývalý chovanec detského domova. Život v domove má svoje výhody aj nevýhody. Výhodou je, že bolo o mňa postarané. Nevýhoda bola v tom, že po čase som si už nedokázal vybaviť ani tvár vlastnej mamy a otca. Žil som normálnym spôsobom, tak ako žijú deti s rodičmi, noja som mal len vychovávateľky.“

Kristián chodil do školy v Michalovciach a bol jedným z najlepších žiakov. Hrával futbal, navštevoval krúžky, rád kreslil, recitoval a tancoval a pri každej príležitosti reprezentoval školu aj detský domov: „Vystupoval som dokonca aj so slávnym tanečníkom Lacim Strike-om v Bratislave a s jeho Street Dance Academy, čo bolo neskôr odvysielané aj na STV1, presne na Štedrý deň napoludnie.“ Vyštudoval opatrovateľstvo na internátnom odbornom učilišti v Michalovciach.Chodieval na prax, kde sa staral o seniorov a ľudí bez domova, neskôr aj v charitnom dome profesora Hlaváča. S klientami i kolegami si veľmi dobre rozumel a v celoslovenskej súťaži o najlepšieho opatrovateľa sa škola, ktorú reprezentoval, umiestnila na druhom mieste.

„Keď sa moje štúdium blížilo ku koncu, dopočul som sao Drahuškove,“ spomína Kristián. Štúdium ukončil s vyznamenaním a za pomoci psychologičky a sociálnej pracovníčky si vybral prácu, ktorá je najbližšia jeho odboru. „Mal som viacero ponúk, ale vybral som si Drahuškovo, pretože tu pracujú moji kamaráti, teraz už kolegovia, s ktorými som vyrastal v domove. Tak som sa pobalil, rozlúčil som sa s vychovávateľkami a nastúpil na vlak s názvom ‚zbohom detstvo moje‘.“

V Drahuškove má Kristián pri práci s klientami s autizmom možnosť rozvíjať aj svoj umelecký talent. Naučil sa hrať naklavíri, tancuje a vo voľnom čase dokonca vedie tanečný krúžok na miestnej základnej škole.

O tom, že je Kristián veľmi talentovaný, niet pochýb. Jeho ďaľším cieľom v živote je osamostatniť sa a v budúcnosti, nech už by pracoval v ktorejkoľvek oblasti, vie, že získa viac možností, ak bude mať vodičský preukaz. Preto by sme mu touto cestou veľmi radi pomohli.

„Mám rád výzvy v živote, rád ich zdolávam, posúvam sa dopredu a učím sa novým veciam. Urobiť si vodičský preukaz považujem za jednu z takýchto výziev. Je to pre mňa zodpovedné rozhodnutie a viem ,že budem dobrým a bezpečným vodičom,“ Dodáva Kristián.

Aktualizácie

Pocity vďačnosti, poďakovanie 3. máj 2019

Prišiel ten čas, na ktorý som sa tešil, aleboli tam aj menšie stresy….áno rozprávam o prvých hodinách teórie v autoškolena Myjave. Je veľkou výhodou, že pána inštruktora viac-menej poznám, prispievato k môjmu seba odhodlaniu  ...aľahšie sa učím.

Už pred prvým stretnutím som sa učil dopravneznačky, takže nešiel som tam úplné stratený. Na hodinách mám napnuté uši apočúvam čo rozpráva pán inštruktor. Snažím sa z učiva si čo najviac zapamätať, dopravneznačky mi veľmi idú a na križovatkách musím ešte trochu popracovať. Mám pocit, žes otázkami v teste sa budem musieť popasovať ….stále tam mám nejaképochybnosti, no som na začiatku a snažím sa. Chcem dokázať sám sebe, že mám na to.Keby mi to išlo tak, ako mi ide ten klavír, bol by som na seba hrdý. Pevneverím, že všetko dobre dopadne, a že sa stanem zodpovedným vodičom ….a že vživote najazdím ešte veľa šťastných kilometrov, presne tak ako ste mi to prialina stránke ĽUDIA ĽUĎOM. 

Týmto by som sa chcel všetkým ľuďom poďakovať za to, že ste mi pomohli ľahšie kráčať za svojim snom. Ďakujem! 

S pozdravom,

Kristián J. 


Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?