Menu

Občiansky preukaz - prvý krok z ulice

Trvanie výzvy: 30. augusta 2012 - 30. augusta 2013

Cieľ výzvy

AKO NÁŠ PROJEKT BUDE FUNGOVAŤ? Našou myšlienkou je pomôcť klientom ako je Eugen, ktorí majú brigádu a vedia sa o seba postarať, ale niekto im doklady ukradol. Klientom o ktorých vieme, že nové doklady ktoré im pomôžeme vybaviť nezneužijú, ale naopak pomôžu im späť na nohy. Táto pomoc zahŕňa asistenciu pri vybavovaní potrebných dokladov pre získanie občianskeho preukazu v rámci už poskytovanej služby Sociálna asistencia, ale aj finančnú podporu. Nešlo by o zaplatenie celej sumy na kolkové známky, klient bude musieť zaplatiť spoluúčasť - jednu štvrtinu sumy. Pri platbe správneho poplatku 16,50 € si klient doplatí 4 € spoluúčasť a pri platbe správneho poplatku 33 € si klient doplatí 8€. Zároveň budeme apelovať na ľudí bez domova, aby si doklad totožnosti uschovali a pri sebe nosili iba kópiu. Človek s dokladmi má väčšiu šancu uplatniť sa ako keď ich nemá. Môže si vybaviť brigádu, dávky, preukaz poistenca a vďaka tomu sa postupne zaradiť späť do spoločnosti.

Autor výzvy

Príbeh

Občiansky preukaz - prvý krok z ulice

Aj Vy môžete pomôcť postaviť sa na nohy človeku bez domova a naštartovať cestu k zmene. Cieľom je vyzbierať financie, ktoré pomôžu bezdomovcom získať občiansky preukaz.

Veľa ľudí bez domova považuje občiansky preukaz za dôležitú súčasť postupu v ich živote. Či už ide o vybavenie si dávok či krátkodobé brigády, nové doklady sú dôležitým krokom v procese socializácie ľudí bez domova. Pomáhajú tiež v procese starostlivosti o zdravotný stav ľudí bez domova, pretože iba s občianskym preukazom si môžu vybaviť kartičku poistenca, na základe ktorej môžu ísť k lekárovi.

V rámci nášho projektu "Streetwork - terénna sociálna práca s ľuďmi bez domova" pomôžeme klientom pri vybavovaní občianskeho preukazu, ktoré je spojené s viacerými úkonmi, na základe ktorých je možné získať občiansky preukaz. Či už ide o vybavenie rodného listu, vybavenie náhradného dokladu alebo prehlásenie trvalého pobytu, mnohokrát ide o zložitý postup.

PRÍBEH PRIAMO Z ULICE - Eugen a 16,50 €

Je štvrtok, päť hodín poobede a my sa stretávame v kancelárii. Navaríme kávu, sirup, zbalíme baterky, info materiály, sladké koláčiky a bežíme našim autom do terénu. Kontakt za kontaktom, klient za klientom, po vopred dohodnutej trase. Prichádzame do Devínskej a nachádzame klienta – bezdomovca, voláme ho „Eugen“. Eugen je pán tak šesťdesiat ročný, veľký čitateľ. Čakal nás pri ceste a čítal pod lampou pouličného osvetlenia. Okolo lietalo neskutočné množstvo svetlušiek a komáre štípali ostošesť. Eugen nám povedal, že mu pred týždňom ukradli občiansky preukaz. Tu sa začína veľký príbeh o 16,50 €.
Bez občianskeho preukazu nevybavíte na Slovensku nič a hlavne keď ste bezdomovec. Nemôžete ísť cez víkend na brigádu do Volkswagenu tak ako on, nemôžete si vybrať dávku v hmotnej núdzi, ktorú máte na pošte, dokonca ani železo či papier do zberu bez občianskeho od Vás nechcú zobrať. Ale ako si zohnať 16,50 € na nový občiansky preukaz?
Prídete na Úrad práce, ale tam Vám bez dokladu nič nedajú. Prídete na Obecný úrad a scenár sa opakuje. Úradníčka Vám povie: „Ako mám vedieť, že ste Eugen, keď nemáte občiansky“. Prechádzate od dverí ku dverám, klopete, prosíte, vysvetľujete. Niekedy sa stretnete s milými pracovníčkami a veľa krát Vás odpinkajú už pri dverách. Po niekoľkých neúspechoch to už ani neskúšate. Ešte pred týždňom ste brigádovali, vedeli ste si zarobiť na jedlo aj oblečenie a strata dokladov Vás zrazu privedie pomaly na pokraj šialenstva. A v šialenstve začnete robiť šialené veci. Napríklad začnete žobrať, poprípade sa snažíte zarobiť si peniaze nelegálnym spôsobom, lebo neviete ako ďalej, pridáva sa pitie z beznádeje. A to všetko kvôli 16,50 €. Nepoznáte nikoho kto by Vám požičal a úrady Vám pomôcť nechcú alebo nevedia.
Koľko krát minieme viac peňazí večer v bare a niekomu to môže pomôcť postaviť sa opäť na nohy. Koľkokrát počujeme o zlodejstve v miliónových rozmeroch a niekto potrebuje len 16,50 €. Niekde to v našom systéme nefunguje a človek ako Eugen sa z pracujúceho bezdomovca, ktorý nekradne a nežobre, prepadne do skupiny žobrajúcich bezdomovcov. Nemôžeme sa na to len tak pozerať. Berieme Eugena na políciu, zaplatíme kolok a Eugen má nový občiansky preukaz, v piatok pôjde na brigádu. Ale všetkým Eugenom pomôcť nedokážeme.

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?