Menu

Pomoc pre Tomáška

Trvanie výzvy: 13. septembra 2019 - 13. septembra 2020

Chcem darovať

Zvoľte výšku svojho jednorazového daru

Túto výzvu podporíte aj zdieľaním

Cieľ výzvy

Zúčasniť sa delfinoterapie a zabezpečenie terapii pre Tomáška ) hipoterapia, snoezelen, ABA terapia, muzikoterapia, canisterapia..

Autor výzvy

Príbeh

Pomoc pre Tomáška

S úsmevom, láskou a s vašou pomocou to zvládneme.

Náš príbeh sa začal dňa 7.8.2015 kedy sa nám narodil náš synček Tomáško. Vždy bol plačlivý a málo spinkal. Ako rástol všimli sme si s manželom, že nereaguje na zvuky nemal očný kontakt, samozrejme sme absolvovali vyšetrenie sluchu, ktoré bolo v poriadku. Postupom času sa pridružili ďalšie príznaky ktoré nás utvrdzovali v tom že niečo so synčekom nie je v poriadku. Nasledovali rozne vyšetrenia, návštevy súkromných centier atd... Verdikt lekárov znel detský autizmus, mentálny postih, suspenzívna pervazívna porucha, narušená komunikačná schopnosť, hyperaktivita, znížená koncentrácia a tenacita pozornosti.

Neviem, či sa dá s diagnózami vlastného dieťaťa niekedy vyrovnať, ale po prekonaní prvotného šoku nasledovala ďalšia rana, synčeka vo veku 2,5 roka vyhodili z jasličiek, ktoré navštevoval. Vtedy som si uvedomila, že ako matka inak obdareného dieťatka musím za neho bojovať viacnásobne nakoľko je plne odkázané na našu starostlivosť s manželom a táto starostlivosť bude do konca nášho života.

Tomáško momentálne navštevuje špeciálnu školku kde chodí rád. Snažíme sa mu zabezpečiť terapie, odbornú pomoc a taktiež rôzne pomôcky ktoré pomáhajú v jeho rozvoji a napredovaní. Pravidelne chodíme na hipoterapiu raz týždenne, taktiež canisterapiu, muzikoterapiu snoezelen, logopédiu a tiež praktizujeme ABA terapiu pod vedením  terapeutov.  Sme sledovaní na neurológí pre podozrenie na epilepsiu,ktorá sa často vyskytuje pri týchto diagnózach. Taktiež pravidelne navštevujeme detskú kardiológiu nakoľko má šelest a ešte ortopédiu vzhľadom na to že kôli chodeniu po špičkách ( spôsobené autizmom) má oslabené niektoré svaly na členkoch a musíme nosiť ortopedické topánočky a pravidelne rehabilitovať.

Snažíme sa Tomáškovi, mi ako rodičia pomocť ako sa dá, s manželom sme absolvovali školenia aby sme vedeli so synčekom intenzívne pracovať doma každý deň. Pri práci so synčekom využívame pomôcky, ktoré vyrábam sama alebo hľadáme rôzne alternatívy originálnych pomocok pre autistov, nakoľko tie sú pre nás cenovo prístupnejšie. Týždeňne so synčekom pracujeme 30 -40 hodín, čo je pre nás ako rodičov veľmi náročné po fyzickej aj psychickej stránke, nakoľko Tomáško ma sklony k sebapoškodzovaniu a agresii.

Náš život sa veľmi odlišuje od rodín so zdravým dieťatkom, synčeka musíme učiť všetko od úplnych maličkostií ktoré sa zdajú ako samozrejmosť. Učím ho objímať, dať pusu, povedať slovo mama ( vie to povedať, ale význam slova vôbec nechápe), učíme ho pozdraviť sa. Všetky činosti, ktoré ovláda napriklad pozdraviť sa má naučené vie ich dokonale imitovať ale ich význam nechápe a neviem či ich niekedy pochopí nakoľko jeho porozumenie je momentálne veľmi slabé.  Má naučené, keď príde domov sadne si na stoličku, ktorá je na koberci a začne sa vyzúvať a vyzliekať, žial nerozumie že napríklad v obchode kde je vystavený nábytok sa vyzliecť nemôže a potom nastupujú jeho záchvaty zlosti kedy nahlas kričí, bije päsťami, hryzie a kope ( väčšinou mňa) v prípade väčšieho záchvatu nastupuje sebapoškodzovanie búcha si hlavičku o zem, chodník, obrubník.... taktiež sa hryzie. Pre mňa ako matku je pohľad na svoje dieťa ako si búcha hlavičku o obrubník strašný ale nemám čas sa ľutovať, lebo musím riešiť situáciu a snažiť sa zamedziť tomu aby si synček viac ublížil.

Pred pár mesiacmi u nás nastal veľmi veľký pokrok, Tomáško začal opakovať slová aj keď ich nevyužíva funkčne pre nás je to obrovský pokrok, ktorý by sme radi posunuli ďalej. 

Chceli by sme poprosiť o finančnú pomoc, nakoľko by sme veľmi radi Tomáškovi umožnili delfinoterapiu, ktorá zmierňuje agresívne správanie a taktiež pomáha v napredovaní reči a porozumenia. Aj keď sme obidvaja pracujúci pri našom financovaní všetkých terapíi, ktoré si sami hradíme v plnej výške je to pre nas veľmi vysoká suma. Našetriť na delfinoterapiu je pre nás nemožné, preto som sa rozhodla napísať túto výzvu a kto sa rozhodne Tomáškovi pomocť  tomu veľmi pekne ďakujeme.

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?