Menu

Obnovme spolu Krásnu Hôrku!

Trvanie výzvy: 20. novembra 2012 - 13. marca 2013

Cieľ výzvy

Slovenské národné múzeum ďakuje všetkým tým, ktorí sa pričinili o záchranu národnej kultúrnej pamiatky. Veríme, že pre vás budeme môcť sprístupniť priestory hradu už na budúci rok. Tešíme sa na skoré stretnutie.

Príbeh

Obnovme spolu Krásnu Hôrku!

Sobota 10. marca 2012 sa zapísala ako čierny deň pre slovenské kultúrne dedičstvo. Hrad Krásna Hôrka bol zničený následkom rozsiahleho požiaru. Slovenské národné múzeum žiada o finančnú pomoc všetkých, ktorým nie je história a kultúra Slovenska ľahostajná.

Od 13. marca 2012 prebieha verejná zbierka na obnovu hradu Krásna Hôrka, na ktorú pôjdu tiež prostriedky z tejto výzvy. Finančné príspevky budú použité na práce súvisiace s obnovou národnej kultúrnej pamiatky, ktoré nepreplatí poisťovňa a ktoré majú charakter modernizácie. Prostriedky budú tiež použité na reštaurovanie zbierkových predmetov.

Hrad Krásna Hôrka je súčasťou Slovenského národného múzea – Múzea Betliar. Má za sebou dlhoročnú tradíciu, bratia Bebekovci ho začali stavať ešte v 13. storočí. Svoju strážnu funkciu plnil na strategickom území obchodnej cesty vedúcej zo Sedmohradska cez Košice na Spiš do Poľska. Muzeálnu podobu získal až v druhej polovici 19. storočia. Prví záujemcovia navštívili múzeum ešte v roku 1867. Dnes je, následkami požiaru, expozícia hradu až do odvolania zatvorená.

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?