Menu

Potrebujeme špeciálny kočík pre nášho Tomáška (Otto Bock, model Kimba Spring)

Trvanie výzvy: 24. novembra 2012 - 30. apríla 2013

Cieľ výzvy

Získať financie pre zakúpenie potrebného špeciálneho kočíka pre Tomáška Prnu

Autor výzvy

Príbeh

Potrebujeme špeciálny kočík pre nášho Tomáška (Otto Bock, model Kimba Spring)

Sme mladá rodina s dvoma detičkami, 4ročnou Simonkou a 2ročným Tomáškom. Bohužiaľ, Tomáškovi diagnostikovali ojedinelú chorobu PMD. Ešte nedokáže sám sedieť a udržať pevne hlavičku. Nikto nám nevie povedať, ako sa bude jeho zdravotný stav vyvíjať, my však nestrácame nádej a robíme všetko pre to, aby dostal šancu na normálny život. Donedávna sme sa starali aj o ťažko chorého otecka (bohužial uz zomrel), táto starostlivoťt si vyžadovala veľa pozornosti a financií. Rovnako je to s Tomáškom, ktorému chceme zabezpečiť všetko, čo k životu a nádeji na "normálny" život potrebuje. Na všetko je potrebný nadmerný obnos financií, ktorý nemáme. Preto vás veľmi pekne prosíme o pomoc!

Tomáško Prno sa narodil 18.8.2010 ako zdravé bábätko. Vtedy sa naša dvojročná dcérka Simonka mohla začať tešiť, že za krátky čas sa už bude môcť hrať s bračekom.
Osud to však zariadil inak.

Keď mal Tomáško asi 3 mesiace, začali sme pozorovať, že niečo nie je v poriadku, že nerobí také fyzické pokroky, ako by mal robiť. Vtedy sa nám začalo nekončiace obdobie návštev rôznych lekárskych vyšetrení. Po mnohých mesiacoch sme stále nemali určenú diagnózu.
Súbežne v tom čase dostal mozgovú príhodu náš otecko, deduško našich deíi, ktorý nám dovtedy pomáhal svojou starostlivosťou o deti ako aj s finančnými prostriedkami. Nastala situácia, že špeciálnu, intenzívnu starostlivosť si vyžadoval nielen Tomáško, ale aj jeho deduško. A samozrejme nám prudko narastali finančné výdavky na vyšetrenia, cestovanie, terapie, zdravotné pomôcky, lieky, podporné prípravky....Neostávala energia pre Simonku, ktorá bola dovtedy šťastné dieťa obklopené stálou pozornosťou milujúcich ľudí.

Celý nasledújuci rok bol pre nás frustrujúci, nemali sme diagnostikovaný Tomáškov problém, celý kalendárny rok sme čakali na výsledky genetických testov! 24 hodín denne sme sa starali o nemohúceho, ťažko chorého deduška. Simonka bola „na tretej koľaji“...
Po zúfalo ťažkom roku (Tomáško mal už rok a pol) nám deduško zomrel a Tomáškovi diagnostikovali ojedinelú, neliečiteľnú chorobu PMD. Obrovskú beznádej a smútok zo smrti milovaného deduška a potvrdenia Tomáškovej diagnózy sme museli nahradiť bojom o Tomáškove zdravie, aby mal nádej na normálny život. Tiež sa snažíme venovať čo najviac našej Simonke, jej potrebám, pretože aj ona to potrebuje!

Dnes má Tomáško 2 roky a 4 mesiace. Je to krásny chlapček s pekne rastúcim telíčkom, vnímajúci prostredie, je to taký malý anjelik plný lásky. Má však problém, nevie ovládať svoje teíčcko, pretože sa mu dobre netvorí myelín, ktorým sa prenášajú vzruchy z mozgu do tela. Preto mu musíme pomáhať vonkašíimi podnetmi (cvičenia, masáže, fyzioterapie, rôzne stimulácie). Vlastne od jeho 3 mesiacov denno-denne cvičíme rôznymi spôsobmi. Celý rok sme cvičili Vojtovu metódu, denne robíme špeciálnu gymnastiku, niekoľkokrát týždenne chodíme plávať, na koníky (hypoterapia), na špeciélne stimulačné masáže a iné metódy cvičenia. Okrem toho navštevujeme rehabilitačné zariadenia (v Dunajskej Lužnej, ADELI v Piešťanoch, Skenar terapia v BA, Bioharmónia v TN). Na ADELI v Piešťanoch sa nám podarilo vypomôcť si cez príspevok z 2 percent daní. Taktiež navštevujeme špecialistov, ktorí nás vedú ďalšími doplňujúcimi spôsobmi k nádeji na nápravu Tomáškovho stavu. Ide o zásadne upravenú stravu a pitný režim. Práve od týchto špecialistov máme nádej, že pri dôslednom dodržiavaní prísnych stravovacích návykov, pravidelných podporných cvičeniach a rehabilitáciách môžme postaviť raz Tomáška na nôžky.
Všetko toto je nesmierne časovo aj finančne náročné. Pomáha nám rodina, priatelia a dobrí ľudia rôznymi spôsobmi (za čo im vrúcne ďakujeme!). No stále to nestačí, pretože okrem toho Tomáško rastie a stále potrebuje nové a nové pomôcky pre udržanie jeho telíčka (cvičiace pomôcky, detskú sedačku, autosedačku, kočík...).

Velmi pekne vás prosíme o pomoc, kedže teraz nutne potrebujeme kúpiť špeciálny kočík (v súčasnosti má stále detský kočík, ktorý je už pre neho veľmi malý, ale hlavne aj nepostačujúci z hľadiska potrebnej opory hlavičky, telíčka). Aby ten nový kočík mohol plniť účel, musí byť vybavený nastaviteľnými opierkami hlavy, bedier, musí byť dobre manipulovateľný, skladateľný (denne cestujeme na terapie). Kočík, ktorý spĺňa potrebné atribúty, stoíi 2500 - 3000 euro (podľa vybavenia).
Preto vás vrúcne prosíme o pomoc, milí dobrí ľudia! Vašim príspevkom výrazným spôsobom zlepšíte kvalitu Tomáškovho denného života a pričiníte sa o jeho správny telesný vývin.
Vaša pomoc nebude márna, pretože Tomáško je obrovský bojovník, veľmi chce robiť všetko, ale telíčko ho zatiaľ nechce poslúchať. Rehabilitačné sestry v ADELI povedali, že ešte nestretli takého bojovníka, ktorý má tak silnú vôľu zaberať, krásne spolupracuje pri cvičeniach v rámci svojich možností. Veríme, cítime, že Tominkovi pomôžeme, že raz bude behať so svojou sestričkou, hrať sa s ostatnými detičkami, že bude samostatný a šťastný.
Za vašu pomoc sme vám nesmierne vďační! Keď raz postavíme Tomáška na nôžky, budeme pomoc odovzdávať ďalej, budeme aj my pomáhať ľuďom, pretože už vieme, čo je to zúfalstvo z nedostatku financíi pre umožnenie nádeji na dobré zdravie.

Kontaktné údaje:
Tomáškova mama Tatiana Prnová, tatianaprnova@gmail.com, tel.: 0907 336 023
číslo účtu Tomáška: 4015542791/ 7500

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?