Menu

Nové aktivity Rodinného centra Kramárik

Trvanie výzvy: 10. januára 2013 - 31. decembra 2013

Cieľ výzvy

Podporiť rodinné centrum v realizácii projektov, ktoré zlepšia život mladých rodín na Kramároch

Autor výzvy

Dátum vzniku: 15.12.2011

IČO: 42258243

Ulica: Klenová 22

Mesto: Bratislava

PSČ: 83101

Štát: Slovensko

Príbeh

Nové aktivity Rodinného centra Kramárik

KRAMÁRIK JE NOVOVZNIKNUTÉ RODINNÉ (MATERSKÉ) CENTRUM NA BRATISLAVSKÝCH KRAMÁROCH, KTORÉ ZALOŽILI MAMY NA MATERSKEJ DOVOLENKE. PO DLHÝCH MESIACOCH HĽADANIA PRIESTOROV A ZHÁŇANÍ FINANČNÝCH PROSTRIEDKOV SA NÁM KONEČNE PODARILO OTVORIŤ SVOJE BRÁNY PRE VEREJNOSŤ. STALO SA TAK 24. NOVEMBRA 2012. VĎAKA VEĽKÉMU ÚSILIU A NADŠENIU DOBROVOĽNÍKOV SA NÁM PODARILO PREMENIŤ CHLADNÉ KANCELÁRSKE PRIESTORY NA MIESTO PLNÉ FARIEB A DOBREJ ATMOSFÉRY, KDE SA MOŽU NEFORMÁLNE STRETÁVAŤ RODIČIA A STARÍ RODIČIA S MALÝMI DEŤMI. TAKÉTO MIESTO NA KRAMÁROCH DOPOSIAĽ VEĽMI CHÝBALO.

Kramáre sú celoslovensky známe najmä svojou nemocnicou. Navštevujú ju ľudia z celého Slovenska. Okrem toho je to však aj sídlisko bratislavskej mestskej časti Nové mesto, kde žije veľmi veľa mladých rodín. Blízkosť lesa, ako aj dobrá dostupnosť centra, im zaisťuje príjemné bývanie. Na potulkách po sídlisku stretnete veľa mamičiek s kočíkom, niekedy aj s dvomi, tromi, štyrmi deťmi... Baby boom je tu očividný :).

Keď sme sa my – zakladateľky občianskeho združenia Rodinné centrum Kramárik sami „ocitli“ na materskej dovolenke, zrazu sme si začali pozornejšie všímať, ako tu mladé rodiny s bábätkmi, malými deťmi trávia voľný čas. Kde sa stretávajú, kde si môžu rodičia „poklábosiť“, deti sa pohrať... Za pekného počasia počuť najviac detského džavotu na detskom ihrisku na Jahodovej ulici, v centrálnej časti Kramárov. Za nepriaznivých dní tu však doposiaľ žiadna alternatíva neexistovala.

Preto sme sa rozhodli založiť rodinné centrum, tak ako mnoho mamičiek po celom Slovensku i vo svete. Zakladateľkami materských/rodinných centier sú ženy na materskej dovolenke, ktoré sú zároveň manažérkami centra, vytvárajú program pre deti i rodičov, komunikujú so samosprávou i darcami/sponzormi, zabezpečujú chod centra. Zväčša všetko formou dobrovoľníckej práce a popri každodennej starostlivosti o dieťa/deti.

Vedeli sme, že záujem zo strany rodičov tu je, vedeli sme, že máme energiu a chuť pustiť sa do tohto veľkého projektu a tak sme tu.
Na jeseň 2012 sme otvorili svoje brány pre verejnosť.

Naše priestory, na ktoré sme veľmi dlho čakali a ktoré si môžeme dovoliť vďaka podpore mestskej časti BA-Nové mesto, sú naozaj štedré rozlohou. Nachádza sa tu veľká herňa s rozlohou vyše 150 m2, ktorá je rozdelená na rôzne zóny podľa veku. Rodičia sem môžu prísť s maličkým bábätkom, vyšantia sa tu aj väčšie deti (cca do 6 rokov). Okrem toho sa tu nachádza miestnosť na tvorivé dielne, ktoré sa stávajú pomaličky pravidelnou aktivitou v našom centre. Máme kurz arte-dielne pre rodičov, ale aj tvorivé dielne pre deti od 3-8 rokov.
Ďalšia miestnosť je určená na kurzy a semináre, v ponuke sú/budú semináre na rôzne témy z oblasti výchovy rodičovstva, kurz masáže bábätiek, bude sa tu stretávať podporná skupina dojčiacich mamičiek. Pripravujeme aj rôzne pohybové aktivity, rozbieha sa nám cvičenie pre ženy a joga.

Našim cieľom je ponúkať priestor, kde sa môžu rodičia, starí rodičia neformálne stretávať, kde sa deti môžu zahrať v herni či zapojiť do rôznorodých pripravovaných programov. Pod jednou strechou tu nájdu zábavu a potešenie malí i veľkí. Naše centrum bude jedinečné aj v tom, že tu bude stála prítomnosť liečebného pedagóga a psychológa, ktorí poskytnú rodičom individuálne poradenstvo v oblasti výchovy, pripravia každý mesiac zaujímavý seminár či tréning.

Okrem kurzov a seminárov plánujeme aj rôzne kultúrne podujatia pre rodiny - divadielka, koncerty, čítačky, karneval a iné. Máme úspešne za sebou burzy detského oblečenia.

Medzi naše plánované nové projekty patrí rozbeh spolupráce s Detskou fakultnou nemocnicou, aby sme mohli slúžiť aj rodinám z rôznych častí Slovenska, ktoré na Kramáre prichádzajú na vyšetrenie či liečbu.

Tiež by sme radi zriadili Montessori herňu a kurz Škôlka pred škôlkou - prípravu detí na nástup do materskej školy.

Keďže všetky aktivity vykonávame formou dobrovoľníckej práce (okrem odbornej práce lektorov kurzov) a vstupné poplatky do herne či na kurzy sú viac-menej symbolické, zháňame finančné prostriedky na naše aktivity a potrebný materiál. Preto budeme vďační všetkým štedrým darcom za ich príspevok a podporu.

Naše motto "Kramárik, nejdem domov, spustím krik". :) sa nám zatiaľ napĺňa, deti od nás zväčša odchádzajú s plačom :). Veľmi sa tešíme, že sa naši malí návštevníci aj ich rodičia u nás dobre cítia. Veríme, že to tak bude aj naďalej.

Viac informácii o nás i o aktuálnom programe nájdete na www.rckramarik.sk a na www.facebook.com/RCKramarik.
E-mailový kontakt: rckramarik@gmail.com.

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?