Menu

Samkov lepší život

Trvanie výzvy: 10. novembra 2020 - 30. septembra 2021

Cieľ výzvy

Delfínoterapia

Príbeh

Samkov lepší život

Náš prvorodený syn Samko sa narodil 25.8.2015. O 2 týždne skôr, pretože už bol veľký a v maminkinom brušku mu bolo tesno ( miery: 51cm , váha 3600 gramov ). Celé tehotenstvo bolo v poriadku a pôrod bol bezproblémový – spontánny.

Samko bol kojený 13 mesiacov.  Od 5 mesiacov mal žalúdočné problémy, hnačky aj 10-krát denne. Dlho boli testy negatívne, ale postupne, po ďalších vyšetreniach, sa ukázala intolerancia na mliečnu bielkovinu a genetické vyšetrenie odhalilo neznášanlivosť na lepok. Odvtedy investujeme do príslušnej diéty a trávenie sa mu zlepšilo, aj keď je citlivé. 

 No časom sme si všimli, že náš synček prestal napredovať v hre, v komunikácii, nezaujímali ho hračky, čo dostal na Vianoce. Navštívil očného a ušného lekára, neurológa, výsledky negatívne. No po diagnostike v Akademickom centre výskumu autizmu v Bratislave nám stanovili diagnózu – detský autizmus. Dovtedy sme verili, že to bude len čosi ako porucha reči, pozornosti - a autizmus sme poznali len z filmov. Náš život sa zrútil! Preplakané dni, plné zúfalstva a beznádeje sme už ani nepočítali. Nevedeli sme, čo nás čaká, čo máme robiť. Začalo obdobie štúdia o autistickom spektre a pátrania po možnostiach terapie - kolotoč pokusov, konzultácií a hľadania riešení, ktorý trvá dodnes. Chystáme sa aj na MAJAK do sveta autizmu - kruz pre rodičov od skôlky f84.

 Samko navštevuje Domov sociálnych služieb- Nezábudka a špeciálnu školku v Bratislave (60km denne), lebo do bežnej škôlky ho nevzali kvôli asistentovi. 

 Už sme absolvovali pár terapií, ktoré by mohli nášmu malému pokladu pomôcť: logopéd, canisterapia, hipoterapia, muzikoterapia, snoezelen, pohybová terapia. Mali sme výborné referencie o delfinoterapii od rodín,ktoré už absolvovali. V októbri sa nám podarilo zúčastniť sa 5-dňového pobytu vďaka Vám a ľudiaľudom. Samkovi sa to veľmi páčilo už od prvého dňa. Hňeď spolupracoval a tešil sa z každej minúty strávenej vo vode s delfínmi. Sledujeme aj na Samkovom správani zmeny k lepšiemu. Preto sme sa rozhodli opät absolvovať v 2021 znovu terapiu. Preto sa opät obraciame na Vás s veľkou prosbou o pomoc.


 Milujeme svoje dieťa a nikdy sa nevzdáme snahy pomôcť mu. Chodíme na školenia, konferencie, študujeme dostupné materiály o autizme. Chceme urobiť  všetko pre to, aby náš 5-ročný Samko, ktorý nikdy zdravý nebude, bol samostatný. Narážame však na veľký problém, a tým sú FINANCIE.

 Počet autistov celosvetovo rastie, ale náš štát na to zatiaľ nereaguje, takmer všetky potrebné opatrenia sú platené. Príjem máme len jeden, nakoľko Maminka je s chlapcami doma. Príbuzní a priatelia nám pomáhajú svojim časom a podľa možnosti i finančne. 

 Ako mladý pár sme my boli tými, kto sa snažil pomáhať iným. Nevedeli sme, že aj my raz budeme prosiť dobrých ľudí o pomoc, kvôli dieťatku, ktoré za nič nemôže, a zatiaľ ani netuší, čo ho čaká. Pomôžte nám, prosíme, zvýšiť šancu, že si Samko nájde miesto na svete.  

 Finančné nároky na pravidelnú terapiu v Centre (doplniť, či ABA, alebo ESBA) a terapiu so zvieratami sme zrátali na 7000 Eur za rok a to je aj naša cieľová suma. Každou, aj malou sumou pomôžete malému Samkovi urobiť krok do života. Vopred vám srdečne ďakujeme! 

Samkovi rodičia Lenka a Michal 


Ďalšie informácie

Facebook
Lele SamkoDanny Turinič

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?