Menu

Pomoc pre babku s 3 zverenými deťmi

Trvanie výzvy: 16. decembra 2020 - 7. decembra 2021

Cieľ výzvy

Zafinancovanie rehabilitácie pre Ninku na celý rok, nákup kompenzačných a rehabilitačných pomôcok a zachrániť deťom detstvo

Príbeh

Pomoc pre babku s 3 zverenými deťmi

Pomôžte mi prosím zachrániť detstvo a získať rehabilitácie pre Ninku


Dobrý deň, som Oľga. 

Som mama, babka, kamarátka, psychológ, bútľavá vŕba, to všetko v jednej osobe pre "moje" 3 deti. To, že som ich mama, aj keď som tieto deti neporodila ja, ale moja dcéra, ktorej byť dobrou matkou nevyšlo, beriem ako výzvu! A asi preto, že sa výziev nebojím, tak postupne nové a nové prichádzajú.

Najvačšia prišla s mojou Ninkou - už počas tehotenstva sa na ultrazvuku zistilo, že má celú hlavičku zaliatú tekutinou a nie je vidno mozog. Poslali nás do Martina na ďaľšie vyšetrenia a tam zistili, že dieťa má aj rázštep hrbtice. Vrátili sme sa do Popradu a lekári navrhovali vyvolať porod, ale že je tu riziko, že dieťa neprežije pôrod samotný , alebo sa dožije max 5 dní. Išli sme nakoniec do Košíc, kde sme sa rozhodli nechať dcéru hospitalizovať a pôrod nevyvolávať. Ostala tam tak hospitalizovaná 2 mesiace. Ihneď po pôrode išla Ninka na operáciu mozgu, kde jej boli vyvedené špeciálne hadičky, ktoré uvoľňujú tlak v mozgu a prebytočná tekutina sa odvádza hadičkami preč. Takisto jej bola robená aj plastika chrbtice, panvy a ďaľšie operácie. Moja dcéra bohužiaľ túto situáciu nezvládla a od Ninky ušla preč, preto som začala bojovať o to, aby som Ninku získala do svojej starostlivosti. Medzitým, ako som o Ninku bojovala, však moja dcéra porodila ďaľšie 2 deti o ktoré sa tiež prestala starať. A tak som v spolupráci s kurátorkou zabojovala aj o týchto 2 mojich chlapcov. Dnes sme jedna veľká spokojná rodina, ja a moje 3 deti.

Starám sa o nich najlepšie, ako viem a teším sa z každého ich pokroku. Čo sa týka Ninky, cvičíme naplno doma, lenže Ninka by potrebovala hlavne špeciálne rehabilitácie, ale tie sú veľmi drahé a bolo by to pre mňa finančné náročné utiahnuť všetky špeciálne cvičenia. Mesačne rehabilitacie vychádzaju na 1000 - 1500 EUR. 

No a potom prišla zatiaľ posledná výzva, aby asi ten hore videl, koľko toho zvládnem. Tou výzvou je Covid. Okrem toho, že sa obmedzila aj školská dochádzka a tým sa zvýšili aj náklady mojej domácnosti, stala som sa aj učiteľkou, kuchárkou, vychovávateľkou. Na tom by nebolo nič zlé, ak by som však nebola nútená platiť všetky poplatky za školu a škôlku, aj keď do nich deti chodiť nemohli. Zdvihli sa tým samozrejme aj náklady na elektrinu, plyn a vodu, takže som mala nedoplatky, ktoré bolo potrebné vyrovnať. 

No poslednou čerešničkou na torte je to, že ma Covid pripravil aj o prácu, boli to síce len brigády, ale aj tie veľmi pomohli už tak napnutému rozpočtu a bez týchto brigád a výdavkom navyše už si naozaj neviem predstaviť, ako výjdeme. Viem, že Vianoce sa dajú prežiť aj bez darčekov, ale tieto moje zlatíčka si zaslúžia ešte chvíľu žiť v sladkej detskej nevedomosti, že život je krásny.

Ďakujem preto za každú pomoc, za každé jedno euro, ktoré pôjde na rehabilitacie a verím, že zvýši aj na to, pripraviť deťom Vianoce. 


Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?