Menu

Raz Vám poviem mamka a ocko

Trvanie výzvy: 14. februára 2021 - 13. februára 2022

Cieľ výzvy

Delfínoterapia pre Johanku, lieky a výživové doplnky, hiporehabilitácia

Príbeh

Raz Vám poviem mamka a ocko

Radi by sme vyzbierali pre našu dcérku Johanku dostatok finančných prostriedkov, aby mohla absolvovať po druhýkrát delfínoterapiu na Ukrajine. Pre zlepšenie efektu liečby je potrebné ju absolvovať do pol roka od poslednej liečby. Liečba delfínmi je metóda známa po celom svete na rehabilitáciu detí a dospelých s fyzickými a psychickými problémami. Jedinečný ultrazvuk delfínov, emitovaný biologickým sonarom, má pozitívny vplyv na ľudské telo.
Moderné lekárske štúdie potvrdzujú, že v dôsledku priameho kontaktu s ľuďmi aktívne stimulujú mozgovú kôru, čo má pozitívny účinok na rehabilitáciu tela, úľavu od stresu a potláča depresívne stavy).Cvičenia a pobyt s delfínmi pomáhajú zvyšovať sebavedomie, rozvíjajú komunikačné zručnosti, zlepšujú interakciu zmyslových orgánov, rozvíjajú emocionálne a behaviorálne sféry.
K rozvoju motorickej koordinácie potrebuje fyzioterapiu, ktorú momenálne začíname navštevovať. Po odvolaní na UPSVaR (pretože na prvýkrát nám neschválili) nám schválili kompenzáciu na kúpu auta, ale budeme musieť ešte doložiť financie. Bez auta sa nedostaneme na terapie a do škôlky. Naša situácia sa vyvíja a postupom času sa objavujú nové a nové výdavky a potreby.

Ahojte, volám sa Johanka. Mám štyri a pol roka. Rada sa smejem, mám rada hudbu a rada sa šantím.

Môj príbeh sa začal písať v apríli 2017, keď som sa narodila ako tretie dievčatko mojim rodičom. Keď som bola ešte bábätko bola som často chorá, mala som zápaly priedušiek a nosohltana. Po prvom roku som ešte sama nechodila.Samostatne som začala chodiť v 20. mesiaci. Vtedy si začali rodičia všímať prvé zmeny v mojom správaní. Bola som plačlivá,nemala som rada návštevy a nemala som rada veľký hluk. Prestala som reagovať na meno, a vyzerala som ako by som nepočula. Prestala som sa zaujímať o zvuky, prestala som sa zaujímať o okolie a o ľudí. Moja hra bola iná ako hra detí v mojom veku. Prvé slová, ktoré som opakovala som zrazu prestala používať. A rozprávala som svojou rečou. Začal sa pre nášu rodinu kolotoč vyšetrení, navštívili sme ORL lekárov v nemocnici,foniatrov, psychológov, pedopsychiatra, neurológa, imunoalergológa, logopéda, genetickú ambulanciu, metabolickú ambulanciu, a kožnú ambulanciu. Absolvovala som výber nosohltanovej mandle a zavedenie ventilačnýchtrubičiek pre tekutinu v uškách, ktorá mi znemožnovala počuť a spôsobovala časté infekty uší a nosohltana. Absolvovala som množstvo vyšetrení pre určenie poruchy sluchu v spánku (ASSR).Nosila som načúvatka pre zistenú poruchu sluchu, ktorá sa ale časom upravuje a ušká sa liečia a ja môžem počuť ľudský hlas. Načúvatká už nosiť nemusím, pretože v špecializovanej klinike pre poruchu sluchu, reči a rovnováhy v Brne potvrdili, že počujem a ťažkú poruchu sluchu nemám. Avšak ľahkú poruchu sluchu mať môžem, no zatiaľ sa nedá uplne zistiť, keďže neviem rozprávať a nemôžem povedať svojím rodičom, ako počujem a čo cítim. Keď sa ukludní epidemická siuácia absolvujem vyšetrenie BERA na klinke v Brne pre určenie presnej poruchy sluchu.

Kým moji rodičia zistili, čo mi vlastne je, prešli si spolu s mojimi sestričkami Liliankou a Biankou tŕnistú cestu plnú neistoty a bolesti.V máji 2020 mi bol diagnostikovaný detský autizmus. Okrem neho mám poruchu koordinácie pohybov, mierny periférny vestibulárny syndróm, oneskorený psychomotorický vývoj, oneskorený vývin reči a mám imunologickú liečbu pre časté respiračné infekty. Moje ochorenie mi spôsobuje ťažkosti v každodennom živote. Maminka je na predĺženejrodičovskej dovolenke pretože potrebujem celodennú opateru. Som plne plienkovaná. Neviem sa sama obliecť, ani najesť. Zjem len pár druhov potravín a jedál. Pijem z fľašky a mám problémy so zaspávaním a nočným budením, čo je veľmi vyčerpávajúce pre celú rodinu. Moji rodičia musia byť v neustálom strehu pretože všetko dávam do úsť a jem. Je to služba na 24 hodín denne. Milujem však vodu, zvukové hračky, hudbu, a keď mi spievajú rada tancujem. Rada sa smejem a milujem prírodu, hlavne stromy a listy.

Čo najviac trápi mojich rodičov je, že nerozprávam. Moji rodičia sa však nevzdávajú a snažia sa mi pomôcť. Začala som navštevovať špeciálnu škôlku v Prešove, kde mi poskytujú komunikačnú terapiu a iné terapie. Chodím do centra včasnej intervencie, kde mi poskytujú terapie, a mojej rodine pomoc, aby som mohla napredovať. Na ceste za mojím zdravím mi pomáhajú lieky a výživové doplnky. 

Potrebujem ísť s mamkou a sestrami na liečenie do Vysokých Tatier pre zlepšenie môjho zdravotného stavu a zdravotného stavu mojich sestier.  

Mamka s ockom  by ma radi zobrali aj druhýkrát na delfínoterapiu na Ukrajinu. Táto terapia je však finančne náročná. Pomohla by mi naštartovať komunikačné schopnosti. 

Rodičia splácajú autíčko, na ktoré som dostala kompenzáciu od Úradu práce a dovezie ma na všetky potrebné terapie a na kontroly k doktorom.

Rodiča robia všetko, čo je v ich silách. Moje sestričky chodia do školy a do škôlky. Ocko pracuje od rána do večera, no i napriek tomu, je pre nás všetka zdravotná staroslivosť finančne náročná.

Všetkým ľudom, ktorí sú  ochotní pomôcť našej Johanke, a tým aj celej našej rodinke z celého srdca ďakujeme!

Aktualizácie

Prvá delfínoterapia na Ukrajine22. okt 2021

Milí darcovia. veľmi sa tomu tešíme, že sme mohli tento mesiac absolvovať delfínoterapiu na Ukrajine. Veľmi sa Johanke páčilo pri delfínoch a čakáme výsledky, ktoré dúfame, že sa dostavia čoskoro. Pre lepší výsledok ná bolo odporučené absolvovať terapiu každného pol roka. Preto Vás prosíme ďalej o pomoc so zdieľaním príspevku a prípadne pomoc. Ďakujeme a prajeme si pevné zdravie!!

! Rodičia Johanky Matúš a Veronika

Fyzioterapia a hiporehabilitácia11. aug 2021

Johanka začne opäť od septembra s hiporehabilitáciou a fyzioterapiou. Ďakujeme!

príspevok na auto11. aug 2021

Milí darcovia, chceli by sme sa s Vami podeliť o našu radosť, že naša dcérka JOhanka je majiteľkou auta, ktoré ju odvezie tam kam potrebuje k lekárom a na terapie. Máme veľkú radosť. Splácame prednostne auto a dúfame, že ked sa všetko podarí tak do konca roka vycestujeme aj na Ukrajinu za delfínmi. Dakujeme Vám všetkým za podporu a finančnú pomoc!

Kúpa auta a fyzioterapia23. apr 2021

Milí darcovia, schválili nám na druhý pokus kompenzáciu na kúpu auta. Veľmi sa tomu tešíme. Máme čas dva-tri mesiace, aby sme kúpili nové autičko. Bez auta sa nedostaneme na terapie, k lekárom a do škôlky. Preto by sme prednostne nejakú čas s vyzbieraných peňaží použili na účel dofinancovania kúpy auta a fyzioterapiu, ktorú teraz Johanka potrebuje najviac.  Takže Vás chceme poprosiť o pochopenie našej situácie, ktorá sa v priebehu zbierania mení a vyvíja. Na delfínoterapiu samozrejme plánujeme ísť už v spomínanom termíne. Ďakujeme za pochopenie. 

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?