Menu

Vráťme zrak nevidiacim v Afganistane a tým im darujme budúcnosť

Trvanie výzvy: 25. mája 2013 - 25. mája 2014

Cieľ výzvy

Na nákup jednej rohovky je potrebných približne 1000 € (25 000 Kč). Cena sa mení podľa aktuálnej ponuky a kurzu. Garantujeme vám, že 100% vašich príspevkov je využitých priamo na nákup rohoviek!

Príbeh

Vráťme zrak nevidiacim v Afganistane a tým im darujme budúcnosť

V rámci dlhodobého projektu Adžamal zbierame finančné prostriedky na zakúpenie rohoviek a ich transplantáciu konkrétnym nevidiacim ľuďom v Afganistane. Samotná operácia na naše európske pomery nie je náročná a celé to stojí „len“ necelých 1000 €. Predstavme si, že za tú sumu môže niekto vidieť!

Rohovková slepota je v Afganistane kvôli zlým hygienickým podmienkam, chudobe, nedostatočnej lekárskej starostlivosti ako aj zraneniam spôsobených vojnou, jedným z najčastejších vážnych onemocnení očí. Prakticky to znamená úplné vyradenie zo života. Najviac postihnutou skupinou sú deti, ktoré kvôli tomu nemôžu chodiť do školy. Takto sú celkom odkázané na starostlivosť príbuzných, v dospelosti si nemôžu nájsť uplatnenie.

Transplantácie rohoviek sa realizujú na očnej klinike Nur (Svetlo) v Kábule, ktorú zriadil na začiatku český Berkat, vrátane kompletného vybavenia a zaškolenia miestnych lekárov v rámci veľkého grantu. Spolupracujeme s lekárom Wahidom, ktorý vyhľadá a vyšetrí vhodných pacientov na transplantácie. Pošle nám získané informácie a príbehy príjemcov pomoci. Jedná sa chudobných ľudí, často deti, ktorí by si operáciu nemohli nikdy dovoliť zaplatiť. Od roku 2008 sa v rámci projektu Adžamal podarilo úspešne vrátiť zrak transplantáciou očných rohoviek desiatkam Afgáncov. Príkladom je 33-ročný Zahir. Pred transplantáciou sa s ním nechcela oženiť žiadna žena, bol doma a bez práce. Operácia očnej rohovky mu však zmenila život: pracuje ako robotník v nemocnici, v ktorej mu transplantáciu vykonali a dostáva stály plat. Oženil sa a má dve deti.

Ponúkame vám aj možnosť daru konkrétnemu pacientovi. Je však ťažké odhadnúť, kedy bude možné realizovať konkrétnu operáciu - predovšetkým kvôli náročnej logistike celého procesu. AKTUÁLNE NA OPERÁCIU ČAKAJÚ:

JAHADA pochádza z provincie Konar. Má 23 rokov a býva so svojimi rodičmi. Jahada má štyroch bratov a dve sestry. Je nezamestnaná a problémy s očami jej spôsobujú tažkosti s každodennými činnosťami a preto túži mať zdravý zrak.

MOHAMAD ALI sa pred štyrmi mesiacmi oženil. Býva v provincii Bamyan a má 24 rokov. Pracuje v cestovnej kancelárii, je však slepý na jedno oko. Bol by rád, aby sa mu obnovil zrak, aby mohol popri práci pokračovať aj vo svojom štúdiu.

OMID má 15 rokov, pochádza z Kábulu. Jeho otec je šofér. Omid chodí do školy, má však problémy kvôli svojmu zraku. Rád by však v štúdiu pokračoval a postaral sa v budúcnosti o svoju rodinu.

RAHIM má 40 rokov, je ženatý a pracuje vo svojom malom obchodíku. Stratil zrak pri výbuchu míny, keď slúžil v armáde. Pri rozhovore s doktorom Wahidom povedal, že to, že môže opäť vidieť pre neho znamená možnosť znovuzrodenia.

ROBINA má 20 rokov a žije v Kábule. Je z ôsmych súrodencov, má dve sestry a piatich bratov. Jej otec je šofér a matka je nezamestnaná podobne ako Robina kvôli jej problémom s očami. Chcela by mať možnosť byť prínosom pre spoločnosť.

ROHAFZA má 21 rokov. V roku 2006 jej transplatovali prvé oko. Vydala sa a dnes má tri deti. Býva vo vzdialenej provincii Faryab a študuje na univerzite. Chcela by dokončiť štúdiá, stať sa učiteľkou a byť dobrou matkou.

TAMIM sa narodil v roku 1992 v Kábule. Jeho otec zomrel, keď bol ešte dieťa. Má päť bratov a štyri sestry, jeho starší brat je zodpovedný za celú rodinu. Ak by sa Tamimovi podarilo vrátiť zrak, mohol by mu pomôcť.

Novinky a viac informácii o projekte Adžamal nájdete na našej stránke www.berkat.sk.

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?