Menu

DOMEC - BEZDOMOVECTVA KONEC!

Trvanie výzvy: 4. júna 2013 - 31. októbra 2013

Cieľ výzvy

Cieľom nášho projektu je vytvoriť ďalšiu zo sociálnych služieb pre ľudí bez domova v Bratislave. Prepojením projektu Streetwork a DOMCA vytvoríme funkčný systém riešenia problematiky ľudí bez domova na území Bratislavy.

Autor výzvy

Dátum vzniku: 7.4.2011

IČO: 42185971

Ulica: Račianska 78 (Nová Cvernovka) 78

Mesto: Bratislava

PSČ: 83102

Štát: Slovensko

Príbeh

DOMEC - BEZDOMOVECTVA KONEC!

Budovu pre DOMEC sme získali za 1 € ročne od Mesta Bratislava na nasledujúcich 10 rokov. Dom na Mýtnej ulici bol roky opustený a tak je potrebná veľká rekonštrukcia. S prácami sme už začali. Na všetkých prácach sa podieľajú aj ľudia bez domova. O to viac si budú DOMEC vážiť. S touto myšlienkou chceme pokračovať počas celej rekonštrukcie. Radi by sme DOMEC budovali aj spolu s Vami, darcami.

Podľa posledných prieskumov neziskových organizácií pracujúcich s ľuďmi bez domova žije na území Bratislavy približne 4000 ľudí bez domova. Toto číslo je naozaj vysoké a systém pomoci ľuďom bez domova je absolútne nedostačujúci. V praxi to znamená, že ľudia, ktorí prišli o domov nemajú skoro žiadne možnosti ako svoju situáciu riešiť.

Toto chceme zmeniť v našom DOMCI. Ľuďom bez domova dáme šancu a nielen jednu. V DOMCI nájdu možnosť stráviť svoj deň zmysluplne. DOMEC im poskytne jedlo, ktoré si sami uvaria, teplo, sprchu, lekára, čisté oblečenie a ľudský prístup našich profesionálnych sociálnych pracovníkov. Chceme, aby to neskončilo "len" tým, že ľudia bez domova budú najedení, čistí a zdravší. Našou hlavnou myšlienkou je vrátiť im zmysel a cieľ života. To sa podarí len ak začnú pracovať. Práve možnosť začať znova pracovať, nájsť si ubytovanie a oboje si udržať je cieľ DOMCA.Dá sa táto problematika riešiť?

Áno, dá sa to!

Náš projekt DOMEC je jedným z kľúčových projektov zameraných na riešenie situácie ľudí bez domova. Naše riešenie nie je v zahraničí ničím výnimočným. V hlavných mestách európskych štátov sú denné centrá štandardom. Sú súčasťou základných služieb pre ľudí bez domova. Medzi tieto služby patrí aj terénna sociálna práca (náš projekt STREETWORK), nocľahárne a útulky. Tieto tri základné služby umožňujú ľuďom bez domova spraviť prvý krok z ulice. Prvý krok smerom k práci a ubytovaniu.

Úlohou DOMCA je dať ľuďom bez domova možnosť zmysluplne stráviť deň. Bez denných centier je pre ľudí bez domova jedinou možnosťou pretrpieť ďalší deň bez strechy nad hlavou. Väčšina z nich nemá osobné doklady a preto sú bez práce. To je len jeden z tisícov dôvodov, pre ktoré sú nútení napríklad žobrať, zbierať suroviny, občasne "na čierno" pracovať alebo len tak bez zmyslu sedieť na lavičke.
Práca s ľuďmi bez domova počas dňa je jeden z najefektívnejších modelov ako im dať možnosť dostať sa z ulice a žiť kvalitnejší život.

Ako bude DOMEC fungovať?

Náš projekt sa zameriava na dve hlavné úrovne pomoci.
Prvou úrovňou pomoci je poskytovanie tých služieb, ktoré uspokoja základné ľudské potreby.

Kto z nás dokáže ísť do práce ak je hladný, nevyspatý a špinavý?

Vychádzame z toho, že ak ľuďom poskytneme možnosť mať uspokojené základné životné potreby, až potom môžme spoločne s nimi pracovať na tom, aby spravili prvý krok k práci a ubytovaniu.Našim konečným a najťažším cieľom je dať ľuďom bez domova možnosť pracovať a zo svojho príjmu si hradiť ubytovanie. Pre splnenie tohto cieľu máme v DOMCI pripravený integračný program, ktorý zahŕňa množstvo dlhodobých podporných aktivít, vzdelávania a odbornej pomoci. V práci s ľuďmi bez domova máme dlhoročnú prax a tak vieme ako s nimi pracovať. Vieme, že nedokážeme pomôcť všetkým ľuďom na ulici. Aj napriek tomu v našej práci vidíme zmysel pre celú spoločnosť. Nie všetkým ľuďom sa podarí získať prácu a ubytovanie, ale vďaka DOMCA budú "aspoň" čistí, zdravší, najedení a informovanejší.

Prepojenie DOMCA s našim projektom STREETWORK

OZ Vagus realizuje projekt terénnej sociálnej práce na celom území Bratislavy. Ročne v uliciach pracujeme až s 1 000 ľuďmi bez domova, ktorým poskytujeme rôzne služby. Vďaka prepojeniu našich projektov vznikne systém, ktorý dokáže kvalitnejšie pomáhať ľuďom bez domova. Naši terénni pracovníci budú odporúčať služby DOMCA priamo v miestach, kde žijú ľudia bez domova.

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?