Menu

Pomôžme Bielej Vrane obnoviť drevenicu, ktorú mu niekto podpálil

Trvanie výzvy: 10. februára 2015 - 10. februára 2016

Cieľ výzvy

Vyzbierať peniaze na obnovu drevenice, ktorú Bielej Vrane Ivanovi Cehelskému niekto podpálil potom, ako poukázal na nekalé praktiky pri výrube stromov a rozširovaní zvernice.

Autor výzvy

Príbeh

Pomôžme Bielej Vrane obnoviť drevenicu, ktorú mu niekto podpálil

Pán Cehelský chránil napriek opakovaným útokom celý život prírodu. Prišiel však takmer o všetko. Preto by sme mu chceli pomôcť a vyzbierať peniaze na obnovu jeho milovanej drevenice. Zbierka je pokračovaním zbierok z roku 2013 a 2014, v ktorej sa cez ludialudom.sk podarilo na získať vyše 4200 €.

Pán Ivan Cehelský celý život chránil prírodu. V ostatných rokoch vystupoval najmä proti masívnemu výrubu stromov v Považskej Bystrici a rozširovaniu zvernice v Strážovských vrchoch. Niekto mu, žiaľ, podpálil vlastnoručne postavenú drevenicu v Spišskej Magure. Roztĺkli mu okná na byte a neskôr zhorelo i auto jeho syna. Veľmi sa prihovárame za akúkoľvek pomoc pánu Cehelskému - dôchodcovi, bývalému pracovníkovi Okresného úradu životného prostredia a Bielej Vrane 2011.

Pána Cehelského sme spoznali na odovzdávaní ocenení Biela Vrana, ktoré získal práve za aktivity v ochrane prírody. Keď sme ho o rok stretli opäť, dozvedeli sme sa, že jeho trápenie nemá konca. Medzičasom ochorela jeho drahá manželka, ktorá podstupovala chemoterapiu a ožarovanie. Pán Cehelský si vyčítal, že spúšťacím motorom choroby bola jeho angažovanosť a všetky strasti, ktoré museli podstúpiť.

Chceme im preto aspoň
finančne pomôcť pri rekonštrukcii ich drevenice. Tá bola ich útočiskom a celoživotným snom, s ktorým mali veľké plány - chceli tam robiť tábory pre deti, ktoré by sa učili spoznávať a chrániť prírodu.

Zbierka je pokračovaním zbierok z roku 2013 a 2014, v ktorých sa cez
ĽudiaĽuďom.sk podarilo získať vyše 4200 €. Aj vďaka vašim darom je tak hrubá stavba po obrovskom úsilí viac-menej hotová. V drevenici je zavedená elektrina, pribudli dvere, schodište do podkrovia a stavajú sa vnútorné priečky pre WC a kúpeľňu. Mnoho podstatných vecí vrátane podláh, tepelnej izolácie a okien v podkroví však stále chýba.

Do obnovy drevenice sa doposiaľ vystriedalo vyše 20 dobrovoľníkov, ktorí spolu s pánom Cehelským natierali drevenicu lakom, špárovali steny, upratovali zhorené drevo a pomáhali, kde bolo práve treba. V prácach budeme pokračovať, čo nám sily budú stačiť.

Prosíme o podporu pána Cehelského, Nezaslúži si byť vo svojej situácii osamotený. Spolu s ním a jeho rodinou veľmi pekne ďakujeme za všetky dary. Každé euro veľmi pomôže.

Zuzana Melicherčíková ( Biela Vrana 2010) a Zuzana Lauková (dcéra Bielej Vrany 2011 Marty Laukovej)

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?