Menu

Teplo pre Zaježovskú školu - máme už 100% sumy, ...

Trvanie výzvy: 20. septembra 2011 - 20. septembra 2012

Cieľ výzvy

Našim cieľom je vyzbierať 700€ na stavbu novej pece v našej škole. Každé euro pomôže. Ďakujeme!

Autor výzvy

Dátum vzniku: 13.1.2000

IČO: 35998407

Ulica: Búdková 22

Mesto: Bratislava - mestská časť Staré Mesto

PSČ: 81104

Štát: Slovensko

Príbeh

Teplo pre Zaježovskú školu - máme už 100% sumy, ďakujeme!

Naša škola je malá, ale milá. Chodí do nej 8 úžasných detí. Zimy sú tu však tuhé a tak potrebujeme novú pec za 700€. Môžete si byť istí, že vaša pomoc nás naozaj zahreje.

Malotriedka v Zaježovej vznikla vďaka nadšeniu miestnej komunity. Veľa vecí si tu riešime svojpomocne, ale niekedy potrebujeme aj pomoc od dobrých ľudí ako ste vy. Každé euro pomôže v zime zahriať naše deti a určite zahreje aj vaše srdce. A tu je v skratke náš príbeh:
Do Zaježovej a do okolitých lazov sa v posledných rokoch z mesta presťahovalo mnoho mladých rodín, ktoré túžili po živote v harmónii s prírodou. Ako deti dorastali, čoskoro vznikla potreba otvoriť základnú školu. „Zaježovská škola je môj splnený sen,“ vyznáva sa J. Hipš. „Som z učiteľskej rodiny, starý otec bol školský inšpektor, otec riaditeľ školy a ja som tiež učil. Túžil som mať vlastnú školu.“ Po narodení dcéry sa aktívny učiteľ dohodol s ostatnými rodičmi na lazoch, že si ju založia. Zriaďovateľom je nezisková organizácia Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica a škola je jednou z najmenších v Európe. Minulý rok mala šiestich žiakov, v tomto školskom roku ich bude už osem.
Je to malotriedka, v ktorej sa učiteľka súčasne venuje kolektívu rôzne starých detí, zaradených do rôznych ročníkov. „Pani učiteľka to nazýva kráľovská škola – učí zvlášť každého žiaka. Je to pre ňu veľmi náročné, lebo musí pre všetkých pripraviť individuálny program,“ vysvetľuje M. Kašiak, miestny usadlík. Žiaci z rôznych ročníkov sa nemôžu učiť to isté, pomáhajú si však navzájom. Staršie deti napríklad kontrolujú mladším príklady.
Učebný plán je klasický, život tejto školy sa však od bežnej praxe v mnohom líši. Škola je totiž najjasnejším dôkazom spolupráce a pomoci, ktorú si susedia na Zaježovej dokážu poskytnúť. „Výchovné predmety pomáhajú učiť rodičia,“ vysvetľuje J. Hipš. „A ekonóm, školník a upratovač? Všetko robia rodičia bez nároku na odmenu. Od papierovačiek s ministerstvom až po drevo na kúrenie.“
Škola preto dostala prívlastok environmentálna a komunitná. Hoci podľa J. Hipša je viac komunitná ako environmentálna. Ochrana životného prostredia a prístupy, ktoré chodí teoreticky učiť na iné školy, sú tu totiž úplnou prirodzenosťou a každodennou praxou. Učebný plán je nastavený tak, aby deti spĺňali všetky štandardy určené štátom, čo im umožňuje bezproblémový prechod na inú školu.

8.11.2011 - Doplňujúca informácia
Ďakujeme všetkým, ktorí doteraz prispeli. Keďže zima už neodbytne klope na dvere našej školy, rozhodli sme sa dať pec postaviť na dlh. Ďakujeme pánovi peciarovi, ktorý s tým súhlasil. Dúfame, že do konca roku sa nám podarí získať plnú sumu. Čoskoro prinesieme aj fotografie.

Ešte raz vám všetkým ďakujeme za doterajšiu podporu a ak nájdete vo vrecku ešte nejaké zatúlané euro, radi ho prichýlime :)

24.11.2011 - MÁME 100%, ĎAKUJEME!
Chceme sa poďakovať každému, kto prispel na našu pec a rovnako aj každému, kto našu výzvu šíril. Verte, že vaša pomoc nezahreje iba naše deti ale teplom zaplnila aj naše srdcia. V pondelok máme rodičovské združenie a po ňom sem zavesíme fotografie toho, čo sme spolu s vami dokázali - postaviť krásnu pec pre krásne detičky. Ešte raz ďakujeme a prajeme vám vianoce! :)

Aktualizácie

22. sep 2011

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?